Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Nowy pomysł na zasiłek dla bezrobotnych. Money.pl ujawnia szczegóły

181
Podziel się

Money.pl ujawnia plany rządu: zasiłki dla bezrobotnych mają być wyższe i wynosić 1500 zł brutto miesięcznie. Świadczenie solidarnościowe w kwocie 1200 zł będzie się natomiast należeć zwalnianym, którzy nie spełniają wymogów do otrzymania klasycznej pomocy z urzędu pracy.

Prezydent Andrzej Duda obiecuje bezrobotnym 2,5 tys zł zasiłku, o ile zostanie wybrany na drugą kadencję
Prezydent Andrzej Duda obiecuje bezrobotnym 2,5 tys zł zasiłku, o ile zostanie wybrany na drugą kadencję (East News)
bDKvpWMR

Jak dowiedział się money.pl, zarówno Kancelaria Prezydenta, jak i Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej zawiesiły prace nad projektem zwolnienia z pracy pracownika na trzy miesiące, o którym informowała w mediach minister Marlena Maląg. Wciąż trwają natomiast intensywne prace nad podniesieniem zasiłku dla bezrobotnych i nad świadczeniem solidarnościowym, przyznawanym na trzy miesiące – to z kolei pomysł prezydenta Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, zgodnie z jego propozycją, przez pierwsze trzy miesiące bezrobotni otrzymywaliby w sumie 2,5 tys. zł brutto. Według naszych najnowszych informacji aktualnie rozważany jest wariant, by świadczenie podstawowe dla osób, które przepracowały więcej niż 5 lat i mniej niż 20, wynosiło 1500 zł brutto miesięcznie, zamiast obecnych 861,40 zł. To więc nawet więcej niż chciał prezydent Duda.

Osoby z krótszym stażem otrzymałyby 80 proc. tej kwoty, czyli 1200 zł brutto. Ci, którzy mają za sobą już 20 lat pracy - dostaliby 120 proc., czyli 1800 zł brutto.

bDKvpWMT
Zobacz także: Koronawirus a bezrobocie. "Wzrost do 10-13 proc. na koniec roku"

Przypomnijmy: zasiłek w podstawowej wersji przyznawany jest na pół roku. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko, wydłużany jest do roku. Przez pierwsze trzy miesiące jest on w wyższej kwocie, a potem następuje jego obniżka na kolejne trzy miesiące.

Dla kogo świadczenie solidarnościowe?

Drugim elementem prezydenckiego pakietu jest tzw. świadczenie solidarnościowe. Według informacji money.pl ma wynosić 1200 zł brutto miesięcznie, chociaż w czasie prac nad projektem pojawiały się różne kwoty. Ostatecznie pomysł jest taki, aby w pierwszej kolejności dostali je ci, którzy stracili pracę, ale nie należy im się zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy. Prezydent chciał natomiast, aby dostawali je wszyscy i według jego propozycji, niektórzy mogliby liczyć na w sumie 2,5 tys. zł brutto - 1,3 tys. zł podstawowego wsparcia i 1,2 tys. "w ramach solidarności".

bDKvpWMZ

Jakie zasady obowiązują przy wypłacaniu pieniędzy z zasiłku dla bezrobotnych? Aby otrzymać zasiłek, trzeba mieć opłacone 12 składek do ZUS w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Składki te muszą być odprowadzone co najmniej od płacy minimalnej, czyli od 2600 zł brutto. Warunek ten powoduje, że obecnie tylko co piąty bezrobotny otrzymuje to wsparcie.

Polska ma rekordowo niskie świadczenie dla osób, które straciły źródło dochodu. Osoby z minimum 5-letnim stażem pracy otrzymują przez pierwsze trzy miesiące zasiłek w wysokości 741,87 zł na rękę, a następnie 592,52 zł przez kolejne trzy miesiące. Kwoty te są bliskie minimum egzystencjalnego, a nawet niższe od niego. To wynosi 616,55 zł miesięcznie na osobę.

Ci, którzy go pobierają, musieli wcześniej na niego sami odkładać, wpłacając regularnie co miesiąc składkę w wysokości 2,45 proc. swojego dochodu. W przypadku przedsiębiorców, którzy odprowadzają tzw. pełny ZUS, danina na Fundusz Pracy nie może być to mniej niż 76,84 zł miesięcznie.

bDKvpWNa

Obecne stawki zasiłku obowiązują do 1 czerwca 2020 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDKvpWNu
KOMENTARZE
(181)
Sony
10 miesięcy temu
Polska ma również dramatycznie niska kwotę wolną od podatku wysokość 3091 zł dla osób pracujących normalnie
Say
10 miesięcy temu
Z tym zasiłkiem chodzi o dwie rzeczy. Pierwsza to żeby zagłosować za Adrianem. Druga to obawa, żeby wkurzeni na ten (nie) rząd bezrobotni nie ruszyli n Wiejską i Nowogrodzką i nie rozgonili tego tałatajstwa na wszystkie strong śwista. Obawa jest spora, bo i też sporo bezrobotnych się pojawi. Stąd takie ruchy.
znawca
10 miesięcy temu
Zasiłek dla bezrobotnych powinien być tka jak w wiekszosci krajów procentowy o ostatniego wynagrodzenia, np. pierwsze 6 miesiecy 80%, kolejne 6 miesiecy 60%, kolejne 40%
bDKvpWNv
Panstwo z dyk...
10 miesięcy temu
Co piatku bezrobotny otrzymuje wstarcie ?! Panstwo z dyty. Lepij chodzic po MOPSACH i brac po kilka tysiecy nie pracujac w zyiu ani dnia.
Oliwia planta...
10 miesięcy temu
Rolnicy potrzebują ludzi do pracy a nie zasiłki dawać za darmo. ..odmowisz wek z zasiłku.
...
Następna strona