Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Nowy projekt fundacji o. Tadeusza Rydzyka. Szklane tablice wokół muzeum

33
Podziel się:

Przy planowanym Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu powstanie Park Pamięci Narodowej. Fundacja o. Tadeusza Rydzyka zamierza otoczyć teren muzeum szklanymi tablicami z nazwiskami Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

Fundacja o. Rydzyka chce zbudować Park Pamięci Narodowej.
Fundacja o. Rydzyka chce zbudować Park Pamięci Narodowej. (Lux Veritatis)

"Park Pamięci Narodowej ma na celu upamiętnienie odwagi Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Posłużyć ma również jako miejsce spotkań służące refleksji i szukania przesłania z trudnego doświadczenia, jakim była wojna i Holocaust" - czytamy na stronie fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk.

Park przy muzeum ma zostać otoczony szklanymi tablicami z nazwiskami osób, które podczas II Wojny Światowej pomagały Żydom.

Na każdej tablicy znajdzie się około 100 nazwisk.

Zobacz także: Oglądaj też: "Korupcja", "szokujące". Leszek Balcerowicz o nagraniach z Kaczyńskim

"W pierwszym etapie - mam nadzieję, że to będzie już we wrześniu tego roku - pokażemy i udostępnimy 16 tys. nazwisk. Docelowo będzie tam umieszczonych 40 tys." - mówiła w rozmowie z TV Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor fundacji Lux Veritatis.

Szklane tablice zostaną ułożone w kontur Polski. Po zmroku będą podświetlane na biało-czerwono. Na terenie parku znajdą się też interaktywne kioski z informacjami dotyczącymi Polaków pomagających Żydom. W planach jest też aplikacja mobilna wyświetlająca dodatkowe informacje po zbliżeniu się do postumentu.

"Park ma w założeniu stanowić przestrzeń otwartą, dostępną dla Polaków i obcokrajowców, pozwalając tym samym w sposób naturalny włączyć w dialog międzypokoleniowy i międzynarodowy refleksję nad żywym świadectwem najwyższej ofiary, jaką jest poświęcenie własnego życia" - czytamy na stronie fundacji.

Muzeum Pamięć i Tożsamość to projekt współprowadzony przez fundację o. Tadeusza Rydzyka i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowa pomiędzy fundacją a resortem kultury została podpisana 20 czerwca 2018 roku. Minister Piotr Gliński zobowiązał się przekazać jej do 2020 r. 70 mln zł na budowę i wyposażenie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Całość kosztów budowy muzeum to 144,7 mln zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
Twój nick
4 lata temu
Tadzio podlizuje się braciom starszym w wierze żeby zostawili mu coś z mienia bezspadkowego?!
Leszek
4 lata temu
TAk wydaje pieniądze to niech Państwo się weźmie za zbiórkę na samochód transmisyjny na który Rydzyk zbiera od mieszkańców!!! Gdzie wezwania ze Skarbówki o podatek od darowizny??? Nas Polaków od razu ścigają o darowiznę a Rydzyka to już nie można??? Może ktoś się tym w końcu zainteresuje???
Leszek
4 lata temu
TAk wydaje pieniądze to niech Państwo się weźmie za zbiórkę na samochód transmisyjny na który Rydzyk zbiera od mieszkańców!!! Gdzie wezwania ze Skarbówki o podatek od darowizny??? Nas Polaków od razu ścigają o darowiznę a Rydzyka to już nie można??? Może ktoś się tym w końcu zainteresuje???
Obywatel jaki...
4 lata temu
Ciężko jest być patriotą w takim kraju gdzie okradają cię z godności na rzecz pazernych ponad miarę polityków księży i agenta rydzyka . Oni udają miłość do ojczyzny A my po ich rządach będziemy spłacać długi. Nie inaczej
Mocarz
4 lata temu
Tablice są potrzebne jak leki w aptece których brakuje no co za toruński piernik
...
Następna strona