Notowania

gospodarka
11.07.2019 21:40

Nowy projekt fundacji o. Tadeusza Rydzyka. Szklane tablice wokół muzeum

Przy planowanym Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu powstanie Park Pamięci Narodowej. Fundacja o. Tadeusza Rydzyka zamierza otoczyć teren muzeum szklanymi tablicami z nazwiskami Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lux Veritatis)
Fundacja o. Rydzyka chce zbudować Park Pamięci Narodowej.

"Park Pamięci Narodowej ma na celu upamiętnienie odwagi Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Posłużyć ma również jako miejsce spotkań służące refleksji i szukania przesłania z trudnego doświadczenia, jakim była wojna i Holocaust" - czytamy na stronie fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk.

Park przy muzeum ma zostać otoczony szklanymi tablicami z nazwiskami osób, które podczas II Wojny Światowej pomagały Żydom.

Na każdej tablicy znajdzie się około 100 nazwisk.

Oglądaj też: "Korupcja", "szokujące". Leszek Balcerowicz o nagraniach z Kaczyńskim

"W pierwszym etapie - mam nadzieję, że to będzie już we wrześniu tego roku - pokażemy i udostępnimy 16 tys. nazwisk. Docelowo będzie tam umieszczonych 40 tys." - mówiła w rozmowie z TV Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor fundacji Lux Veritatis.

Szklane tablice zostaną ułożone w kontur Polski. Po zmroku będą podświetlane na biało-czerwono. Na terenie parku znajdą się też interaktywne kioski z informacjami dotyczącymi Polaków pomagających Żydom. W planach jest też aplikacja mobilna wyświetlająca dodatkowe informacje po zbliżeniu się do postumentu.

(Lux Veritatis)

"Park ma w założeniu stanowić przestrzeń otwartą, dostępną dla Polaków i obcokrajowców, pozwalając tym samym w sposób naturalny włączyć w dialog międzypokoleniowy i międzynarodowy refleksję nad żywym świadectwem najwyższej ofiary, jaką jest poświęcenie własnego życia" - czytamy na stronie fundacji.

Muzeum Pamięć i Tożsamość to projekt współprowadzony przez fundację o. Tadeusza Rydzyka i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowa pomiędzy fundacją a resortem kultury została podpisana 20 czerwca 2018 roku. Minister Piotr Gliński zobowiązał się przekazać jej do 2020 r. 70 mln zł na budowę i wyposażenie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Całość kosztów budowy muzeum to 144,7 mln zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, o. tadeusz rydzyk, kościół
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2019

ewatylko dlaczego ja mam za to zapłacić w swoich wysokich podatkach???????

11-07-2019

ccdkurczę ale fajnie będzie co tłuc

11-07-2019

NOMADA SETKI A NAWET TYSIĄCE DZIECIAKÓW W TYM KRAJU NIE MA ŚRODKÓW NA LECZENIE....NA WSZYSTKO JEST TYLKO NIE NA TO CO TRZEBA...

Rozwiń komentarze (33)