Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowy raport. Spadły obawy o utratę pracy

2
Podziel się:

Obawy o utratę pracy spadły w drugim kwartale w porównaniu z początkiem pandemii. Jednocześnie satysfakcja z pracy jest na poziomie nieco wyższym - wynika z badania Randstad "Monitor rynku pracy". Najbardziej spokojne o znalezienie nowego zatrudnienia są osoby młode oraz zamieszkujące północny region kraju.

Nowy raport. Spadły obawy o utratę pracy.
Nowy raport. Spadły obawy o utratę pracy. (Pixabay)

Obawy pracowników o utratę pracy spadły w drugim kwartale w porównaniu z wynikami z początku pandemii. Utraty zatrudnienia obawia się 16 proc. pracowników, podczas gdy w ubiegłym kwartale takie obawy miało znacznie więcej, 26 proc. Co nie dziwi, utraty pracy najbardziej obawiają się osoby pracujące na umowę zlecenie oraz umowę o dzieło.

Jednocześnie satysfakcja z pracy jest na poziomie nieco wyższym niż w ubiegłym kwartale. 77 proc. pracowników jest zadowolonych z pracy (vs 74 proc. w pierwszym kwartale). Największe zadowolenie deklarują najmłodsi pracownicy (w wieku 18-29 lat), osoby z wykształceniem średnim, a także mieszkańcy w największych miastach (powyżej 200 tys.) oraz samozatrudnieni.

Ocena szansy na znalezienie nowej pracy w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy bardzo ostrożnie poprawiła się w stosunku do badania z początku COVID-19. W drugim kwartale 80 proc. pracowników uważa, że znajdzie jakąkolwiek pracę (wzrost o 5 pkt. proc.), a 53 proc. uważa, że znalazłoby pracę tak samo dobrą lub lepszą od obecnej (wzrost o 1 pkt proc.).

Zobacz także: Praca sezonowa w Polsce. Tyle można zarobić

Najbardziej spokojne o znalezienie nowej pracy są osoby zamieszkujące region północny, młodzi pracownicy (18-29 lat), inżynierowie, kierowcy oraz sektor hotelarstwa i gastronomii.

W drugim kwartale, podobnie jak w pierwszym, jeden na dziesięciu pracowników poszukiwał aktywnie pracy. Osoby najczęściej poszukujące pracy to mieszkańcy wschodniego regionu, najmłodsi pracownicy (18-29 lat), pracujący na umowę o pracę na czas określony, umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 18 proc. pracowników zmieniło pracodawcę – to o spadek w stosunku do poprzedniego kwartału o 5 pkt. proc. Natomiast zbliżony odsetek, czyli 19 proc. pracujących zmieniło w tym czasie stanowisko.

Niezmiennie najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy jest wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy. Jednak znaczenie tego powodu nieco spadło w porównaniu z pierwszym kwartałem (46 proc. vs 49 proc.).

Kolejnym ważnym powodem zmiany jest chęć rozwoju zawodowego. Często wymienianym powodem zmiany pracy jest również korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy – odnotowano lekki wzrost tego czynnika (38 proc. vs 36 proc.).

Średni czas poszukiwania pracy wynosi 2,3 miesiąca. W porównaniu z poprzednią edycją badania, czas poszukiwania pracy znacząco skrócił się w przypadku osób powyżej 50. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Wujek dobra r...
4 lata temu
Kraków jako ilustracja "północnego regionu kraju"???? Zacznijcie trochę myśleć!!!! Nie boli!!!!
xyz
4 lata temu
Zara przecie ARMAGEDON!! Dziwne ??