Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nowy wiceminister w resorcie zdrowia. Piotr Bromber będzie odpowiedzialny za dialog społeczny

8
Podziel się:

Stanowisko wiceministra do spraw dialogu społecznego objął Piotr Bromber. - Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę z każdym, kto tego oczekuje - zapewnił nowy sekretarz stanu w MZ. Adam Niedzielski natomiast zaprosił strajkujących na wtorek, ale zarazem przypomniał, że spełnienie oczekiwań protestujących kosztowałoby 100 mld zł.

Nowy wiceminister w resorcie zdrowia. Piotr Bromber będzie odpowiedzialny za dialog społeczny
Piotr Bromber (po lewej) został wiceministrem zdrowia ds. dialogu społecznego (Materiały prasowe, Twitter.com)

- Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się prowadzeniem dialogu ze wszystkimi grupami zawodowymi, ale również z pacjentami. Chcemy realizować dialog społeczny w każdym wymiarze - ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski tuż po tym, jak ogłosił, że stanowisko wiceministra ds. dialogu społecznego obejmie Piotr Bromber.

Wiceminister zaczął od protestu medyków

- Na wstępie bardzo podziękuję panu premierowi, panu ministrowi za okazane zaufanie. Muszę odnieść się do dużych emocji i oczekiwań związanych z protestem - zaczął świeżo upieczony wiceminister zdrowia.

Przypomniał w ten sposób o trwającym od soboty proteście medyków. Demonstrujący przed Kancelarią Premiera medycy przygotowali "białe miasteczko 2.0".

Zobacz także: Protest ratowników medycznych. Gość zdradza zarobki

Piotr Bromber wyjaśnił, że "duże emocje i oczekiwania" od zawsze są związane ze służbą zdrowia. Zapewnił, że rozumie położenie strajkujących i jest gotowy rozmawiać o poprawie sytuacji pracowników medycznych.

- Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę z każdym, kto tego oczekuje - zapewnił wiceminister. - Chciałbym powiedzieć, ze ten katalog interesariuszy jest szerszy, niż ten prezentowany w przestrzeni medialnej - dodał. Podkreślił w ten sposób, że resort zdrowia chce rozmawiać ze wszystkimi grupami współtworzącymi system - także z przedstawicielami pacjentów.

Wiceminister wskazał, że w proteście biorą udział przede wszystkim ludzie młodzi. Ich oczekiwania, oprócz podwyżek, dotyczą również większego dopływu kadr do szpitali i placówek medycznych, gdyż ludzi do pracy po prostu brakuje.

- Stad tez najczęściej wśród protestujących mówi się o brakach kadrowych. Będą podejmowane dalsze kroki w kierunku zwiększenia liczby miejsc na kierunkach lekarskich. W ostatnich latach ta liczba zresztą wzrosła o przeszło 2 tys. miejsc - zapewnił Piotr Bromber.

Zapewnił też, że resort będzie się starać zasypywać dziurę kadrową, ale jest to proces. Tego problemu "nie można rozwiązać z dnia na dzień".

Niedzielski zaprosił przedstawicieli protestu

Nie zabrakło jednak tematu podwyżek pensji medyków. - Mam poczucie i taki pogląd mi się utrwalił, ze pieniądze w służbie zdrowia są bardzo ważne, ale nie można dyskusji sprowadzać wyłącznie do pieniędzy - stwierdził Piotr Bromber.

Natomiast minister zdrowia znów przywołał wyliczenia MZ, z których wynika, że spełnienie wszystkich postulatów protestujących kosztowałoby budżet w 2022 roku ponad 100 mld zł.

Adam Niedzielski zaprosił ponownie na rozmowy demonstrujących na wtorek na godzinę 13. Zaznaczył jednak, że udziału w nich nie weźmie Mateusz Morawiecki.

- Ja nie rozumiem, dlaczego sensowność rozmów w tej chwili wszyscy starają się ograniczyć do udziału premiera - stwierdził szef MZ. - Pan premier na razie nie będzie brać udziału w dyskusjach - twardo podkreślił Adam Niedzielski.

Na odpowiedź protestujących nie trzeba było długo czekać. Zapowiedzieli oni, że przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowym nie stawią się na rozmowach, jeżeli nie pojawi się na nich Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Laura
11 miesięcy temu
Dialog powinien obejmować wszystkie strony społeczne w tym pacjentów i płatników składek.
Gorszysort
3 lata temu
Wystarczy zrezygnować z utopijnych planów lotniska i innych bajek typu Rydzyk, TVP, .....i zacząć dbać o zdrowie obywateli.
Myslacy
3 lata temu
Trzeba byc samobojca zeby pakowac sie teraz do ministerstwa zdrowia
xerxes
3 lata temu
Przestańcie finansować kościół i już 20 mld jest.
Real
3 lata temu
No i co jeszcze? Może niech powołają do każdego ministerstwa speca od pogody, żeby wiedzieli jak się ubierać na dany dzień...co za patałachy...