Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Obniżka stóp. RPP uzasadnia kontrowersyjną decyzję

17
Podziel się:

Trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych, do której doszło 28 maja, była sporym zaskoczeniem. W czwartek opublikowany został protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, na którym zdecydowano o obniżce. Rzuca on nieco więcej światłą na tę decyzję, która jest krytykowana przez niektórych ekonomistów. Tnąc stopy chciano m. in. ograniczyć ryzyko dalszego umocnienia złotego, które byłoby negatywne dla eksportu.

Obniżka stóp. RPP uzasadnia kontrowersyjną decyzję.
Obniżka stóp. RPP uzasadnia kontrowersyjną decyzję. (KPRM)
bEsmvzUB

Po dwóch obniżkach stóp procentowych, zdecydowana większość analityków spodziewała się, że RPP da sobie czas i 28 maja wstrzyma się z kolejnymi zmianami. Jednak doszło do kolejnego cięcia stóp. Tym samym główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

Ekonomiści są podzieleni w tej decyzji. Zdaniem jednych, możliwe są skutki uboczne, w tym destabilizacja systemu finansowego. Inni wskazują, że dzięki niemal zerowym stopom procentowym łatwiej będzie wyjść ze "spuchniętego długu publicznego".

W czwartek, trzy tygodnie po decyzji, opublikowany został protokół z posiedzenia RPP. Z opisu dyskusji wynika, że członkowie Rady głosujący za cięciem stóp podkreślali, że taka zmiana przyczyni się do dalszego obniżenia rat kredytów zaciągniętych w oparciu o zmienną stopę procentową.

bEsmvzUD
Zobacz także: Koronawirus na Śląsku. "Państwo sobie nie poradziło. Zbyt słabe zabezpieczenia"

Niższe koszty obsługi kredytów będą natomiast łagodziły negatywny wpływ pandemii na sytuację finansową przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. - W efekcie, obniżka stóp przyczyni się także do ograniczenia skali niewypłacalności firm oraz mniejszego wzrostu bezrobocia, a także związanych z tym wtórnych efektów pandemii – czytamy w protokole.

Decyzja nie została jednak podjęta jednogłośnie. Niektórzy członkowie Rady byli zdania, że dalsza obniżka stóp procentowych nie przyczyni się do pobudzenia akcji kredytowej w gospodarce. Jednocześnie takie poluzowanie polityki pieniężnej będzie oddziaływało w kierunku wzrostu cen, a także wzrostu opłat pobieranych przez banki.

bEsmvzUJ

Większość członków RPP oceniła, że obniżka stóp ograniczy ryzyko dalszego umocnienia złotego, co byłoby negatywne dla eksportu. Dalsze umocnienie złotego zwiększałaby też ryzyko deflacji, co przy wyższym niż przed pandemią bezrobociu byłoby niekorzystne dla stabilności makroekonomicznej.

Większość członków Rady była zdania, że wobec niższej aktywności gospodarczej na świecie i w Polsce, a także niższych cen surowców na rynku światowym, inflacja w kolejnych miesiącach będzie się dalej obniżać.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsmvzVe
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
ytr
rok temu
Glapiński ma spuchniętą głowę od tabletek wspomagających chcąc się ciągle wykazywać przed swoimi pomocnicami i dlatego takie decyzje .
pol
rok temu
Wyborcy musza wybrac innego prezydenta ,ktory ukróci błędne dzialanie tej władzy ,łącznie z NBP i Glapińskim
emeryt
rok temu
Każdy medal ma dwie strony. Nie tylko są kredytobiorcy, ale są też oszczędzający. Nie tylko jest eksport, jest też import. Dlaczego RPP działa tylko w jednym kierunku, nie widząc drugich?
bEsmvzVf
nic dodać nic...
rok temu
Ci ludzie uczyli się ekonomi na Marsie czy nasz waluta to franek. Wykończą nasz narodowy system bankowy i za to będzie odpowiedzialne PO.
dziwne
rok temu
Przed skokiem franka banki wciskały kredyty frankowe, bo w złotówkach ludzie nie mieli zdolności kredytowej. Ostatnio zaś kredyty ze stałą stopą oprocentowania, dziwne, nie ?