Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
18.06.2020 17:07

Obniżka stóp. RPP uzasadnia kontrowersyjną decyzję

Trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych, do której doszło 28 maja, była sporym zaskoczeniem. W czwartek opublikowany został protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, na którym zdecydowano o obniżce. Rzuca on nieco więcej światłą na tę decyzję, która jest krytykowana przez niektórych ekonomistów. Tnąc stopy chciano m. in. ograniczyć ryzyko dalszego umocnienia złotego, które byłoby negatywne dla eksportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Obniżka stóp. RPP uzasadnia kontrowersyjną decyzję.

Po dwóch obniżkach stóp procentowych, zdecydowana większość analityków spodziewała się, że RPP da sobie czas i 28 maja wstrzyma się z kolejnymi zmianami. Jednak doszło do kolejnego cięcia stóp. Tym samym główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

Ekonomiści są podzieleni w tej decyzji. Zdaniem jednych, możliwe są skutki uboczne, w tym destabilizacja systemu finansowego. Inni wskazują, że dzięki niemal zerowym stopom procentowym łatwiej będzie wyjść ze "spuchniętego długu publicznego".

W czwartek, trzy tygodnie po decyzji, opublikowany został protokół z posiedzenia RPP. Z opisu dyskusji wynika, że członkowie Rady głosujący za cięciem stóp podkreślali, że taka zmiana przyczyni się do dalszego obniżenia rat kredytów zaciągniętych w oparciu o zmienną stopę procentową.

Koronawirus na Śląsku. "Państwo sobie nie poradziło. Zbyt słabe zabezpieczenia"

Niższe koszty obsługi kredytów będą natomiast łagodziły negatywny wpływ pandemii na sytuację finansową przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. - W efekcie, obniżka stóp przyczyni się także do ograniczenia skali niewypłacalności firm oraz mniejszego wzrostu bezrobocia, a także związanych z tym wtórnych efektów pandemii – czytamy w protokole.

Decyzja nie została jednak podjęta jednogłośnie. Niektórzy członkowie Rady byli zdania, że dalsza obniżka stóp procentowych nie przyczyni się do pobudzenia akcji kredytowej w gospodarce. Jednocześnie takie poluzowanie polityki pieniężnej będzie oddziaływało w kierunku wzrostu cen, a także wzrostu opłat pobieranych przez banki.

Większość członków RPP oceniła, że obniżka stóp ograniczy ryzyko dalszego umocnienia złotego, co byłoby negatywne dla eksportu. Dalsze umocnienie złotego zwiększałaby też ryzyko deflacji, co przy wyższym niż przed pandemią bezrobociu byłoby niekorzystne dla stabilności makroekonomicznej.

Większość członków Rady była zdania, że wobec niższej aktywności gospodarczej na świecie i w Polsce, a także niższych cen surowców na rynku światowym, inflacja w kolejnych miesiącach będzie się dalej obniżać.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, rpp, stopy procentowe, protokół z posziedzenia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2020

EmerytWszyscy Polacy po wprowadzemiu przez PiSowską RPP i NBP faktycznych ujemnych stóp procentowych ( 4 % inflacja oficjalna i podetek Belki )co powoduje … Czytaj całość

18-06-2020

HajsJak będą niskie stopy to kapitał ucieknie z Polski i to dopiero osłabi walutę. Dlatego tak ważne jest by stopy trzymać w pewnych ramach, a nie ciąć do … Czytaj całość

18-06-2020

45Gapinski i koledzy z rpp. Rozliczymy was z tych decyzji sa bardzo szkodliwe dla osob oszczedzajacych rozwaznych ktore cale zycie odkladaly pieniadze . … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)