Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Emilewicz: zmierzamy ku pełnemu odmrożeniu

288
Podziel się

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada pełne odmrożenie gospodarki od wakacji i otwarcie granic w połowie czerwca. Podkreśla jednak, że to opcja, do której zmierza rząd, ale nikt odpowiedzialny nie powie, że na pewno będzie to 1 lipca. Pojawił się też pomysł "wakacji stacjonarnych".

Pełne odmrożenie gospodarki w wakacje? Emilewicz: to możliwe
Pełne odmrożenie gospodarki w wakacje? Emilewicz: to możliwe (Getty Images)
bDJxseTF

Pełne odmrożenie gospodarki możliwe od lipca. - Dziś nikt z pełną odpowiedzialnością nie powie, że nastąpi to 1 lipca, choć w tym kierunku zmierzamy. Otwieramy ją poszczególnymi etapami, co jest uwarunkowane oceną sytuacji epidemicznej dokonaną przez Ministerstwo Zdrowia i premiera - powiedziała "Pulsowi Biznesu" wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Przestrzega jednak, że pełne otwarcie nie oznacza powrotu do sytuacji sprzed pandemii. Pozostaną restrykcje dotyczące zachowania dystansu, liczby osób na metr kwadratowy czy zakazu organizowania imprez masowych. A jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, możliwy jest powrót do zamrażania gospodarki.

W czwartym etapie odmrażania rząd planuje otworzyć kina, teatry, salony masażu, solaria i siłownie. Jest to możliwe już od 1 czerwca, w zależności od rozwoju epidemii i przestrzegania zasad przez obywateli.

bDJxseTH
Zobacz także: Obejrzyj: Gesssler otworzył restaurację. "Mam uśmiech i to jest najważniejsze"

Wakacje stacjonarne

- Przed nami jest też decyzja dotycząca szkół i wakacji. W ostatnią środę Komisja Europejska wydała komunikat o otwieraniu granic, ale bardzo ostrożnym. Dlatego w lipcu mówimy o wakacjach stacjonarnych. Wydaje się, że wyjazdy zorganizowane będą ograniczone do 50 osób. Decyzje dopiero przed nami - powiedziała "Pulsowi Biznesu" minister Emilewicz.

Jak dodała, decyzję o otwarciu granic podejmie ostatecznie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Na razie o tym nie mówimy, być może nastąpi ono 15 czerwca. Robimy wszystko, by tak się stało - stwierdziła.

bDJxseTN

Pytana o dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców odparła, że Rada Ministrów przyjmie kolejną ustawę nowelizującą tarczę antykryzysową. Przewidziana jest w niej dopłata z budżetu państwa do odsetek od kredytów udzielanych przez banki, które zawrą umowy z BGK. Rząd szykuje też wsparcie dla samorządów oraz przepisy zabezpieczające przejmowanie na giełdzie firm z polskim kapitałem.

- Pracujemy równolegle nad wsparciem dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w kłopotach, oraz pobudzeniem gospodarki, która wyhamowała w wyniku lockdownu. Prorozwojowe rozwiązania dotykające wielu sfer gospodarczych znajdą się w naszym pakiecie "Impuls dla gospodarki" - zapowiedziała wicepremier.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDJxseTO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJxseUi
KOMENTARZE
(288)
Emil
10 miesięcy temu
Niby epidemia, zagrożenie a minister zdrowia bez maseczki, prezydent wstawia wspólne zdjęcia z jakimiś leśnikami, bez dostępu, bez maseczki. Śmieją się z nas w kuluarach. Fryzjerzy od tygodni nieczynni byli, a na wiejskiej wszyscy bez wyjątku wystrzyzeni. Śmieją się z nas, rodacy
Wilk
10 miesięcy temu
Wakacje stacjonarne, spółka zarejestrowana przez brata ministra z PiS dostarczy pakiety wirtualnych domowych wakacji ALL INCLUSIVE na całym świecie w cenie last minute z przed pandemii
Logika
10 miesięcy temu
A moim skromnym zdaniem zamrażanie całej gospodarki przy tak skromnej liczbie zachorowań to ewidentna pomyłka i ktoś z decydentów powinien za to zapłacić! Więcej znacznie było zachorowań na raka, grypę, czy nawet przeziębienie! Ludzi na tego wirusa też w kraju nie za wiele umarło i głównie ci z chorobami współistniejącymi gdzie nie wiadomo na co człowiek właściwie zmarł! W ogromnej większości miast nie było ani jednego zachorowania! Gdzie tu logika w zamrażaniu całej gospodarki to nie wiem!
bDJxseUj
balbina
10 miesięcy temu
Kpi z Polakow w żywe oczy. Widać jak się zachowuje prezydent w Bieszczadach z obcymi ludzmi, widac było co robił Kaczyński na cmentarzu gdy były zamknięte a nam mówią -siedzcie w domu
Michau
10 miesięcy temu
Mieliście 2 miesiące na postawienie służby zdrowia na nogi z kolan. Teraz otwórzcie gospodarkę, którą zrujnowaliście i zajmijcie się leczeniem ludzi - mieliście czas na przygotowanie się. To Wy rujnujecie gospodarkę, a nie koronawirus!!
...
Następna strona