Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Tarcza finansowa. Przedsiębiorcy bez wsparcia przez błąd w systemie

58
Podziel się:

System komputerowy Polskiego Funduszu Rozwoju zawiódł i tysiące przedsiębiorców, którzy spełniają kryteria, nie dostało wsparcia w ramach tarczy finansowej.

Błąd w systemie PFR odrzucał wnioski przedsiębiorców
Błąd w systemie PFR odrzucał wnioski przedsiębiorców (KPRM)

Tysiące przedsiębiorców, choć spełniają kryteria, nie dostało ani złotówki z tarczy finansowej PFR - czytamy w "Wyborczej". - Dostałem odmowę wypłaty subwencji, bo jak podano w uzasadnieniu nie spełniam warunków ustawy o VAT. Tyle, że je vatowcem nie jestem! Nie wiem, więc skąd ta odmowa i skąd takie uzasadnienie - skarży się dziennikowi pan Jan, przedsiębiorca z Łodzi.

Zdaniem Oskara Możdżynia, prawnika z portalu "Masz Prawo", wszystkiemu winien jest system komputerowy Polskiego Funduszu Rozwoju. - System nie radzi sobie z sytuacjami zmian w przedsiębiorstwie. Nie rozumie tego, że ktoś mógł być podatnikiem VAT, ale przestał nim być i dlatego wniosek o subwencję automatycznie odrzuca - tłumaczy.

"Powodem decyzji o odmowie wypłaty jest niezgodność pomiędzy wybranymi danymi, które we wniosku oświadczył Przedsiębiorca, a danymi uzyskanymi przez PFR z rejestrów ZUS i MF" - to treść uzasadnienia odmowy udzielenia pomocy finansowej, które otrzymują z PFR poszkodowani przedsiębiorcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Bon 1000+. "Wszyscy czekają na konkrety"

Polski Funduszu Rozwoju poinformował "Wyborczą", że na bieżąco obserwuje, jakiego rodzaju problemy napotykają przedsiębiorcy podczas wypełniania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR i stara się je eliminować oraz poprawiać algorytm wyliczający kwotę subwencji.

- W porozumieniu z bankami, KIR, ZUS i Ministerstwem Finansów wprowadziliśmy niezbędne zmiany w systemie, które powinny zapobiegać kilku zauważonym błędom, także tym dotyczącym VAT. Z naszych informacji wynika, że te problemy już nie występują. Przedsiębiorcy, którzy je napotkali powinni wypełnić wniosek ponownie - tłumaczy Maciej Buczkowski z biura prasowego PFR.

PFR uruchomił też procedurę reklamacyjną. Jeśli przedsiębiorca dostał odmowną decyzję, a jest pewny i potrafi udokumentować, że subwencję powinien jednak otrzymać, może złożyć do swojego banku dokumenty, które to potwierdzają.

Na początku kwietnia Polski Fundusz Rozwoju uruchomił program pomocowy o wartości 100 mld zł, skierowany do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Na pomoc dla mikrofirm przeznaczonych zostanie 25 mld zł. Do małych i średnich przedsiębiorstw popłynie 50 mld zł, a do dużych 25 mld zł. Do poniedziałku 18 maja PFR wypłacił ponad 28,4 mld zł, pieniądze trafiły do 137 tys. firm.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
Lukaszzkrakow...
4 lata temu
Składałem 2 razy zatrudniam 3 osoby. Wedle pfr za pierwszym wnioskiem nie zatrudniam nikogo za 2 wnioskiem 2 osoby czy za 3 zaliczy mi wszystkich ? :///
BOBIK
4 lata temu
Komentarze same negatywne a wnioski tak jak by miały przekonać wyborców PIS żeby obrzydzić im ponowne głosowanie na tą samą partię. Tych co chcecie przekonać już dawno tutaj nie ma bo kto by wytrzymał to ciągłe plucie i jad. Szkoda że konstruktywnych dyskusji brak. Kisicie się we własnym sosie , miłego trolowania :)
Piotr
4 lata temu
PFR traktuje nadpłaty w ZUS i US na koniec roku 2019 jako zaległość, co nie jest normalne matematycznie ani rachunkowo. Ale jak widać w Skok Wołomin też rachunkowość była prowadzona inaczej. Tylko w Polsce mogą się dziać takie rzeczy. Brak słów.
wrrr
4 lata temu
Największy błąd w systemie to PIS, trzeba by ich "delete" i to natychmiast
intelinside
4 lata temu
piszę czasem programy.. o błędach nie ma tu mowy to czyste kłamstwa
...
Następna strona