Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza finansowa. Przedsiębiorcy bez wsparcia przez błąd w systemie

System komputerowy Polskiego Funduszu Rozwoju zawiódł i tysiące przedsiębiorców, którzy spełniają kryteria, nie dostało wsparcia w ramach tarczy finansowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Błąd w systemie PFR odrzucał wnioski przedsiębiorców

Tysiące przedsiębiorców, choć spełniają kryteria, nie dostało ani złotówki z tarczy finansowej PFR - czytamy w "Wyborczej". - Dostałem odmowę wypłaty subwencji, bo jak podano w uzasadnieniu nie spełniam warunków ustawy o VAT. Tyle, że je vatowcem nie jestem! Nie wiem, więc skąd ta odmowa i skąd takie uzasadnienie - skarży się dziennikowi pan Jan, przedsiębiorca z Łodzi.

Zdaniem Oskara Możdżynia, prawnika z portalu "Masz Prawo", wszystkiemu winien jest system komputerowy Polskiego Funduszu Rozwoju. - System nie radzi sobie z sytuacjami zmian w przedsiębiorstwie. Nie rozumie tego, że ktoś mógł być podatnikiem VAT, ale przestał nim być i dlatego wniosek o subwencję automatycznie odrzuca - tłumaczy.

"Powodem decyzji o odmowie wypłaty jest niezgodność pomiędzy wybranymi danymi, które we wniosku oświadczył Przedsiębiorca, a danymi uzyskanymi przez PFR z rejestrów ZUS i MF" - to treść uzasadnienia odmowy udzielenia pomocy finansowej, które otrzymują z PFR poszkodowani przedsiębiorcy.

Obejrzyj: Bon 1000+. "Wszyscy czekają na konkrety"

Polski Funduszu Rozwoju poinformował "Wyborczą", że na bieżąco obserwuje, jakiego rodzaju problemy napotykają przedsiębiorcy podczas wypełniania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR i stara się je eliminować oraz poprawiać algorytm wyliczający kwotę subwencji.

- W porozumieniu z bankami, KIR, ZUS i Ministerstwem Finansów wprowadziliśmy niezbędne zmiany w systemie, które powinny zapobiegać kilku zauważonym błędom, także tym dotyczącym VAT. Z naszych informacji wynika, że te problemy już nie występują. Przedsiębiorcy, którzy je napotkali powinni wypełnić wniosek ponownie - tłumaczy Maciej Buczkowski z biura prasowego PFR.

PFR uruchomił też procedurę reklamacyjną. Jeśli przedsiębiorca dostał odmowną decyzję, a jest pewny i potrafi udokumentować, że subwencję powinien jednak otrzymać, może złożyć do swojego banku dokumenty, które to potwierdzają.

Na początku kwietnia Polski Fundusz Rozwoju uruchomił program pomocowy o wartości 100 mld zł, skierowany do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Na pomoc dla mikrofirm przeznaczonych zostanie 25 mld zł. Do małych i średnich przedsiębiorstw popłynie 50 mld zł, a do dużych 25 mld zł. Do poniedziałku 18 maja PFR wypłacił ponad 28,4 mld zł, pieniądze trafiły do 137 tys. firm.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2020

przedsiębiorcaNiech PFR poprawia algorytm wyliczający kwotę subwencji. Jako przedsiębiorca dostałem dofinansowanie na mikrofirmę z Polskiego Funduszu Rozwoju w … Czytaj całość

19-05-2020

XYZZCzyżby błąd w systemie ? Czemu ten system się nie posypał , kiedy przyznawano pieniądze bankom ? Znając Morawieckiego i jego oszczędne gospodarowanie … Czytaj całość

19-05-2020

ta cała tarcza jest na zasadzie. Pisz Pan na Berdyczów. To ma być błąd żeby nikt nie otrzymał ani grosza bo szumowskiemu trzeba było dać 75 mln złotych!!! + 5 mln na nic nie warte … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (58)