Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Zasiłek dla bezrobotnych. Podwyżka możliwa od czerwca

95
Podziel się:

Od czerwca bądź lipca bezrobotni mogą dostawać wyższy zasiłek. Nad projektem pracuje rząd, a już w przyszłym tygodniu ma zająć się nim Sejm.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych od czerwca bądź lipca
Wyższy zasiłek dla bezrobotnych od czerwca bądź lipca (KPRM)

Możliwe, że Sejm zajmie się projektem podwyżki świadczeń dla bezrobotnych już na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu - podaje "Rzeczpospolita". Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podwyżkę zasiłku do 1200 zł z obecnych ok. 860 zł brutto oraz wprowadzenie dodatkowego świadczenia solidarnościowego dla osób tracących pracę - w wysokości 1300 zł przez trzy miesiące.

Co prawda projekt jest jeszcze dopracowywany, ale już na najbliższe posiedzenie Sejmu ma trafić gotowy dokument. Dzięki temu wyższe zasiłki miałyby być wypłacane od 1 czerwca, a najpóźniej od 1 lipca.

Na istotny problem uwagę zwracają organizacje biznesowe. Kluczowa jest wysokość świadczeń dla bezrobotnych, jeśli będą zbyt niskie nie uchronią przed skutkami utraty wynagrodzenia, jeśli będą zbyt wysokie, mogą być impulsem do większych zwolnień po stronie pracodawców. Świadczenie po nowemu może sięgać łącznie 2500 zł, czyli 96 proc. najniższej krajowej.

Zdaniem ekonomistów nowe świadczenia dla bezrobotnych to wydatek z budżetu państwa rzędu 5,5 mld zł, przy założeniu, że w drugiej połowie roku przybędzie ok. 1 mln osób bezrobotnych. - Taki instrument może się okazać istotnym wsparciem dla konsumpcji prywatnej, choć patrząc od strony bodźców dla rynku pracy, może osłabiać skuteczność wprowadzonych już działań na rzecz zniechęcania firm do zwolnień - komentuje w "Rzeczpospolitej" Piotr Bielski, ekonomista Santander Bank Polska.

Zobacz także: Obejrzyj: Bon 1000+. "Wszyscy czekają na konkrety"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(95)
Veneto
rok temu
Gdzie Kasa od 2015 na Emerytury Stazowe!!!!
Nineke
2 lata temu
Oczywiscie ze do tego dojdzie, Premierowi mozna ufac bo nie zostawi rodakow na lodzie.
Boguś
2 lata temu
Nie rozumiem hejtu, okej jeżeli nie straciliście pracy to bardzo się cieszę, ale niektórzy są w złej sytuacji i taki zasiłek im się przyda.
Mark
2 lata temu
Dobre działanie, miejmy nadzieje że to nie zachęci firm do zwalniania ludzi, owszem zasiłek jest ważny ale trzeba chronić miejsca pracy, ale tu już nadzieja w pracodawcach.
Radek
2 lata temu
Świetnie, jak widać nie tylko firmy i przedsiębiorcy dostaną ale bezrobotni też, rząd pamięta o wszystkich.
...
Następna strona