Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odmrażanie gospodarki. Polacy czekają na otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji. Dziś konferencja premiera

Otwarcie restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych jest przewidziane w trzecim etapie odmrażania gospodarki. Ma ono zostać ogłoszone na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Restauracje mogą teraz wydawać dania tylko na wynos

- Jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, jeśli nowych zachorowań nie będzie dużo, wtedy w drugiej połowie maja można spodziewać się kolejnego etapu - mówiła wcześniej wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy".

Samej daty nie podała, ale o 18 maja mówił w ubiegłym tygodniu wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, potwierdzając doniesienia medialne. - W poniedziałek 18 maja jest przewidywane uruchomienie gastronomii - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Obejrzyj także: Odmrażanie gospodarki. "Konferencja najprawdopodobniej w środę"

Gastronomia, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne to nie wszystko.

- Ruszyć może też infrastruktura czasu wolnego, organizacji wydarzeń do 50 osób. Oczywiście wszystko w nowym reżimie sanitarnym, z nowymi wytycznymi - zastrzegła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Nowe wytyczne dla fryzjerów, salonów kosmetycznych i restauracji mają zostać opublikowane dniu na stronach ministerstwa rozwoju. Sama Emilewicz mówiła, że mają dotyczyć liczby klientów na metr na metr kwadratowy, wspomniała także o wymogach dotyczących stanowisk pracy i ich dezynfekcji. W restauracjach podobnie - mniejsza liczba klientów, odległość między stolikami, otwarte ogródki.

Z informacji medialnych wynika, że w restauracjach będzie możliwa tylko obsługa kelnerska. Między stolikami trzeba będzie zachować co najmniej dwumetrowy odstęp. Przy stoliku usiądzie tylko jedna osoba, wyjątek zrobiono dla rodzin.

Z doniesień RMF.FM wynika, że w restauracjach, barach czy kawiarniach czynne będą tylko ogródki. Klient nie będzie mógł podejść do baru, a tylko złożyć zamówienie u kelnera. To wykluczałoby działanie barów samoobsługowych. Jedyne wejście do środka przewidziane jest w przypadku skorzystania z toalety. Nie będzie wymogu noszenia maseczek podczas pobytu w tak otwartej restauracji.

Mają zostać zmienione także limity osób korzystających z komunikacji miejskiej. Według RMF.FM mogłoby to być 2-3 razy więcej osób niż dotychczas. Szczegóły poznamy zapewne także zapewne podczas konferencji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2020

pacjentA co z gabinetami stomatologicznymi , które mają kontrakt z NFZ , bo jak na razie to przyjmują , ale tylko komercyjnie , a nie każdy ma woreczek … Czytaj całość

13-05-2020

AaaaBzdura tu ograniczenia a oglądałem mszę w telewizji z Krakowa z Wawelu a tam wszyscy obok siebie nikt nie miał maseczek i tam wolno w sejmie też bez … Czytaj całość

13-05-2020

zwykły katolika co z kościołami, jak długo będziemy czekać na rozsądne limity? Lektor w tvn, w tvp czy w polsacie bez maseczki a w kościele zasłonięty .... gdzie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)