Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odszkodowania za suszę w Polsce. ARiMR podał kluczową datę

19
Podziel się

Od 3 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o rekompensaty dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę. Na odszkodowanie będą też mogli liczyć właściciele gospodarstw zniszczonych przez grad czy huragan.

Poszkodowani przez susze rolnicy będą mogli składać wnioski o rekompensaty od 3 października
Poszkodowani przez susze rolnicy będą mogli składać wnioski o rekompensaty od 3 października (PAP, Tomasz Wojtasik)
bEguUpGZ

Polska Agencja Prasowa informuje, że wysokość odszkodowania będzie obliczana od hektara upraw, które uległy zniszczeniu. Mogło to się stać na skutek suszy, a także huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Warunek jest jeden - żywioł musiał pochłonąć przynajmniej 30 proc. uprawy deklarowanej przez rolnika we wniosku. Szacować ma to specjalna komisja, powołana przy wojewodzie.

Rekompensaty mają zależeć od stopnia zniszczenia upraw. Jeśli przez suszę rolnik stracił 70 proc. plonów, to dostanie 1000 zł za każdy hektar. Jeśli jest to między 30 a 70 proc., to stawka wyniesie 500 zł za hektar.

bEguUpHb
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Z kolei w przypadku użytków zielonych stawki wyniosą odpowiednio 500 zł za hektar (przy ponad 70 proc. zniszczeń) i 250 zł (od 30 do 70 proc.).

bEguUpHh

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przestrzega jednak, że niektórzy rolnicy mogą otrzymać mniej pieniędzy, jeśli nie ubezpieczyli przynajmniej połowy swoich upraw. Wtedy rekompensata zostanie zmniejszona o połowę.

Wnioski można będzie składać od 3 października w powiatowych oddziałach ARiMR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEguUpHC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
tkj.
2 lata temu
Nie podlewałem trawnika przed domem i wysechl. Po deszczach odrosłu tylko chwasty. Chcę odszkodowania 50 zł n za metr kwadratowy
miro
2 lata temu
szacuje sie straty drodzy ROLNICY Z MIAST jak plony rosno na poly czyli w lipcu ,sierpniu a takie głupoty piszecie ze dłowa boli , CENA PIETRUSZKI W biedronce tak a pasternak obok
hallspin
2 lata temu
Narzekanie, narzekania, płaczki jak co roku , a to za dużo wody, za mało, za słonecznie, zbyt pochmurnie, olaboga!, A chodzi jedynie o to by nic nie robić,by inni płacili, pracowali (taki jest przeca smaczny jabol w Gs-się-po co to jeszcze robić –nie?), by potem podatnik zrzucał się na panów rolników nie płacących zus-u, pitu, składki zdrowotnej(wiecie że panowie rolnicy nie płacą ani złotówki na ochronę zdrowia???).I tak dalej i tak dalej, znowu wieś będzie grzebać w cudzych kieszeniach. Ale jak są apele o ubezpieczenia to szanowni panowie rolnicy mają to w nosie - wg starej zasady gminu "łone majo to łone majo dać" .
bEguUpHD
Rolnik z Pyrz...
2 lata temu
Największą klęską są politycy nie mający pojęcia o rolnictwie. Dobra rada. Rolników wystarczy nie okradać to oni sobie sami poradzą, bez waszej pomocy.
mogę bez nick...
2 lata temu
Dopóki dopłaty będą do hektara, a nie do ukomentowanej produkcji z hektara to dalej ten system będzie daleko za Europą i wcale nie dziwi obniżenie stawek dopłat w kolejnym PROW.