Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

ONZ. Na czym polega działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych?

5
Podziel się:

ONZ, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych, jest organizacją międzynarodową o powszechnym charakterze i szeroki zakres działania. Podpowiadamy, jaką dokładnie pełni rolę.

ONZ. Na czym polega działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych?
ONZ. Na czym polega działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych?

ONZ w pigułce

Wśród celów statutowych ONZ w pierwszej kolejności wymienia się utrzymanie pokoju międzynarodowego oraz nadzorowanie przestrzegania praw człowieka.

Podstawowe cele ONZ to:

  • Utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego
  • Rozwijanie przyjaznych stosunków między narodami
  • Współpraca przy rozwiązywaniu problemów międzynarodowych i przy promowaniu poszanowania dla praw człowieka
  • Koordynowanie działań państw świata

Członkami ONZ są suwerenne państwa, a właściwie ich rządy, gdyż ONZ stanowi organizację międzyrządową. Nazwa ONZ - "Narody Zjednoczone" - po raz pierwszy padła w Deklaracji Narodów Zjednoczonych z 1 stycznia 1942 r., gdzie 26 narodów zobowiązało się do zwalczania faszyzmu.

Programy i fundusze ONZ w postaci m.in. Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju (UNDP), Światowy Program Żywnościowy (WFP) powstały z myślą o działaniach na rzecz pomocy humanitarnej oraz praw człowieka.

Wśród głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyróżniamy:

  • Zgromadzenie Ogólne ONZ, które nadzoruje całość działań organizacji i podejmuje uchwały, które zawierają zalecenia dla państw członkowskich.
  • Rada Bezpieczeństwa ONZ, która odpowiada za bezpieczeństwo narodowe i utrzymanie pokoju na świecie. Rada posiada pięciu członków stałych i dziesięciu niestałych, wybieranych na dwa lata,
  • Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ odpowiada za kwestie społeczne, gospodarcze, kulturowe oraz za prawa człowieka, zajmuje się też ustalaniem wytycznych dla organizacji wyspecjalizowanych i projektami konwencji. Wybierana jest raz na trzy lata.
  • Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ jest organem sądowym, którego reprezentuje 15 sędziów. Zadaniem MTS jest rozstrzyganie sporów między państwami i wydawanie opinii doradczych.
  • Sekretariat ONZ jest organem administracyjnym, który nadzoruje prace bieżące i informuje Radę Bezpieczeństwa o zagrożeniach dotyczących pokoju na świecie. Od 2017 roku funkcję sekretarza generalnego ONZ pełni António Guterres.
  • Rada Powiernicza ONZ była odpowiedzialna za kontrolę terytoriów powierniczych do uzyskania przez nich niepodległości. Odkąd w 2004 roku członkiem ONZ została Republika Palau, Rada Powiernicza zawiesiła działalność.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) jest obecnie największą organizacją międzynarodową na świecie i zrzesza w ramach struktura ż 193 państw.

Krytyka ONZ

Wśród głównych zarzutów wobec ONZ panuje pogląd, że jedną z przyczyn słabości Narodów Zjednoczonych jest niezniuansowany skład Rady Bezpieczeństwa. Od lat powraca postulat, by do grupy stałych członków Rady dodać nowe mocarstwa – Niemcy, Japonię, Indie, Brazylię czy RPA.

Komentantorzy z całego świata często zarzucają ONZ brak skuteczności działania, szerzący się antysemityzm, ale także promowanie globalizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
MówięCoMyślę
9 miesięcy temu
ONZ nakłada kary na Rosję ,a to że nic to nie daje to nie ich wina tu powinni zareagować obywatele Rosji bo jak na ten czas to ciągle robią im pranie mózgu przy użyciu telewizji. Nie można Ukrainy przyjąć do NATO znaczy można ,ale jest wielu przeciwników ponieważ wtedy działania zbrojne poszłyby dalej w świat. Mnie obecnie denerwuje cała sytuacja bo odbija się to na Polsce , pomoc pomocą ale jakim kosztem , a to kosztem Polaków bo państwo nie ma swoich pieniędzy.
Andrzej
9 miesięcy temu
ONZ w sprawie Ukrainy nic nie robi!!!!! Super Bierność ONZ!!!!
Agnes
rok temu
ONZ to zło i ich prawa są ważniejsze niż ludzkie życie. To są Misje śmierci. Nie mają Miłosierdzia dla innych dla nikogo i nie wiedzą co to Miłosierdzie, Niech Was spotka zasłużona,sprawiedliwa kara od Boga, że krzywdzicie ludzi którzy ratują życie innym a sami są zmuszani do bycia na Misji dłużej niż jest w umowie i kontrakcie. Umowa kontrakt mówi 3 lata, lub dwa lata i ma prawo odejść, dostać swoje konto bankowe i spłacić wszystkie długi, a nie odwrotnie, najpierw spłać dług a potem dostaniesz konto i możesz opuścić Misję, chore i nie ludzkie , Prawa człowieka i narażanie życia ludzkiego.
Agnes
rok temu
ONZ to nie jest Misja pokojowa ,ani ratowanie życia, tylko to są Misje śmierci. Lekarz,pielęgniarka chcą skorzystać z konta bankowego by zapłacić za leczenie córki czy żony by uratować im życie to nie może skorzystać z konta bo ważniejsze są przepisy, że musi spłacić dług, jak ma spłacić dług w szpitalu jak nie może skorzystać ze swojego konta bankowego, to jest kpina i odbieranie życia rodzinom ludzi którzy są na Misjach. Niech Bóg ukarze i to surowo taką niesprawiedliwość, Jezus dla ratowania życia ludzi łamał prawa bo życie ludzkie jest najważniejsze,a dla ONZ są ważniejsze przepisy niż życie ludzkie. Człowiek na Misji nie może skorzystać z konta bankowego by zapłacić za szpital córki. Kpina.
Reinstalka
2 lata temu
Czyli jak zdechła Liga Narodów.