Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

ONZ. Na czym polega działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych?

3
Podziel się:

ONZ, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych, jest organizacją międzynarodową o powszechnym charakterze i szeroki zakres działania. Podpowiadamy, jaką dokładnie pełni rolę.

ONZ. Na czym polega działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych?
ONZ. Na czym polega działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych?
bEUOSZph

ONZ w pigułce

Wśród celów statutowych ONZ w pierwszej kolejności wymienia się utrzymanie pokoju międzynarodowego oraz nadzorowanie przestrzegania praw człowieka.

Podstawowe cele ONZ to:

  • Utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego
  • Rozwijanie przyjaznych stosunków między narodami
  • Współpraca przy rozwiązywaniu problemów międzynarodowych i przy promowaniu poszanowania dla praw człowieka
  • Koordynowanie działań państw świata

Członkami ONZ są suwerenne państwa, a właściwie ich rządy, gdyż ONZ stanowi organizację międzyrządową. Nazwa ONZ - "Narody Zjednoczone" - po raz pierwszy padła w Deklaracji Narodów Zjednoczonych z 1 stycznia 1942 r., gdzie 26 narodów zobowiązało się do zwalczania faszyzmu.

bEUOSZpj

Programy i fundusze ONZ w postaci m.in. Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju (UNDP), Światowy Program Żywnościowy (WFP) powstały z myślą o działaniach na rzecz pomocy humanitarnej oraz praw człowieka.

Wśród głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyróżniamy:

  • Zgromadzenie Ogólne ONZ, które nadzoruje całość działań organizacji i podejmuje uchwały, które zawierają zalecenia dla państw członkowskich.
  • Rada Bezpieczeństwa ONZ, która odpowiada za bezpieczeństwo narodowe i utrzymanie pokoju na świecie. Rada posiada pięciu członków stałych i dziesięciu niestałych, wybieranych na dwa lata,
  • Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ odpowiada za kwestie społeczne, gospodarcze, kulturowe oraz za prawa człowieka, zajmuje się też ustalaniem wytycznych dla organizacji wyspecjalizowanych i projektami konwencji. Wybierana jest raz na trzy lata.
  • Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ jest organem sądowym, którego reprezentuje 15 sędziów. Zadaniem MTS jest rozstrzyganie sporów między państwami i wydawanie opinii doradczych.
  • Sekretariat ONZ jest organem administracyjnym, który nadzoruje prace bieżące i informuje Radę Bezpieczeństwa o zagrożeniach dotyczących pokoju na świecie. Od 2017 roku funkcję sekretarza generalnego ONZ pełni António Guterres.
  • Rada Powiernicza ONZ była odpowiedzialna za kontrolę terytoriów powierniczych do uzyskania przez nich niepodległości. Odkąd w 2004 roku członkiem ONZ została Republika Palau, Rada Powiernicza zawiesiła działalność.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) jest obecnie największą organizacją międzynarodową na świecie i zrzesza w ramach struktura ż 193 państw.

Krytyka ONZ

bEUOSZpp

Wśród głównych zarzutów wobec ONZ panuje pogląd, że jedną z przyczyn słabości Narodów Zjednoczonych jest niezniuansowany skład Rady Bezpieczeństwa. Od lat powraca postulat, by do grupy stałych członków Rady dodać nowe mocarstwa – Niemcy, Japonię, Indie, Brazylię czy RPA.

Komentantorzy z całego świata często zarzucają ONZ brak skuteczności działania, szerzący się antysemityzm, ale także promowanie globalizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUOSZpK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Agnes
2 miesiące temu
ONZ to zło i ich prawa są ważniejsze niż ludzkie życie. To są Misje śmierci. Nie mają Miłosierdzia dla innych dla nikogo i nie wiedzą co to Miłosierdzie, Niech Was spotka zasłużona,sprawiedliwa kara od Boga, że krzywdzicie ludzi którzy ratują życie innym a sami są zmuszani do bycia na Misji dłużej niż jest w umowie i kontrakcie. Umowa kontrakt mówi 3 lata, lub dwa lata i ma prawo odejść, dostać swoje konto bankowe i spłacić wszystkie długi, a nie odwrotnie, najpierw spłać dług a potem dostaniesz konto i możesz opuścić Misję, chore i nie ludzkie , Prawa człowieka i narażanie życia ludzkiego.
Agnes
2 miesiące temu
ONZ to nie jest Misja pokojowa ,ani ratowanie życia, tylko to są Misje śmierci. Lekarz,pielęgniarka chcą skorzystać z konta bankowego by zapłacić za leczenie córki czy żony by uratować im życie to nie może skorzystać z konta bo ważniejsze są przepisy, że musi spłacić dług, jak ma spłacić dług w szpitalu jak nie może skorzystać ze swojego konta bankowego, to jest kpina i odbieranie życia rodzinom ludzi którzy są na Misjach. Niech Bóg ukarze i to surowo taką niesprawiedliwość, Jezus dla ratowania życia ludzi łamał prawa bo życie ludzkie jest najważniejsze,a dla ONZ są ważniejsze przepisy niż życie ludzkie. Człowiek na Misji nie może skorzystać z konta bankowego by zapłacić za szpital córki. Kpina.
Reinstalka
9 miesięcy temu
Czyli jak zdechła Liga Narodów.