Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Orlen o cenach paliw po wyborach. Daniel Obajtek zabrał głos

135
Podziel się:

W rozmowie z PAP prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że spółka patrzy na politykę cenową długoterminowo, a w najbliższych tygodniach nie przewiduje wzrostu cen paliw. Dodał, że wydarzenia w Izraelu nie wpłyną na możliwość kontynuowania obecnej polityki cenowej.

Orlen o cenach paliw po wyborach. Daniel Obajtek zabrał głos
Daniel Obajtek wypowiedział się na temat cen paliw po wyborach (PAP, Marcin Obara)

– W Orlenie na politykę cenową patrzymy długoterminowo. Stabilizacja cen opłaca się zarówno Orlenowi, bo zapewnia stabilną sprzedaż, ale także korzystnie wpływa na gospodarkę i sytuację klientów. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, pragnę poinformować, że w najbliższych tygodniach nie przewidujemy wzrostu cen na stacjach paliw – podkreślił Daniel Obajtek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Żyjemy w Nibylandii". Ekspert nie zostawił na Obajtku suchej nitki

Stabilizacja poziomu cen na Orlenie?

Dodał, że tak duża firma jak Orlen musi patrzeć na gospodarkę, bo "stabilność gospodarki wprost przekłada się na stabilność koncernu".

– Dlatego będziemy kontynuować naszą politykę cenową – zapowiedział.

Według Daniela Obajtka płocki koncern ma potencjał, aby kontynuować dotychczasową politykę cenową.

Zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy, podpisaliśmy długoterminowe kontrakty, zbudowaliśmy też silne kompetencje handlowe. Dzięki zrealizowanym w ostatnich latach fuzjom mamy większe możliwości negocjacyjne i jesteśmy obecnie znacznie bardziej odporni na zawirowania na rynkach niż miało to miejsce w przeszłości. Patrząc krótko- i średnioterminowo, nie widzimy powodów, aby podnosić ceny – dodał.

Wojna w Izraelu a ceny ropy

Prezes Orlenu wskazał, że spółka na razie nie widzi konieczności zmiany podejścia z powodu sytuacji w Izraelu i wywołanych przez nią zawirowań na rynkach surowcowych.

– Nie wpłyną one na możliwość kontynuowania dotychczasowej polityki cenowej przez Orlen –  przekazał.

– Cały czas analizujemy sytuację na rynkach. Konflikt w Izraelu faktycznie przełożył się na wzrost cen ropy naftowej, która jeszcze w ubiegłym tygodniu mocno taniała, podobnie jak olej napędowy i benzyna. Światowe notowania surowców zawsze były bardzo wrażliwe na sytuację geopolityczną, ale właśnie dlatego stosujemy politykę stabilizacji cen. Jeżeli nie wystąpią nieprzewidziane zdarzenia makroekonomiczne, ceny paliw się nie zmienią – ocenił Obajtek.

Podwyżka cen po wyborach?

Odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej spekulacji o możliwych podwyżkach cen paliw po wyborach parlamentarnych 15 października, szef Orlenu stwierdził, że "rozsiewanie takich niesprawdzonych informacji, to czysto polityczne działanie i próba rozchwiania sytuacji w kraju obliczona na wywołanie paniki".

– Tego typu rozpowszechniane nieprawdziwe informacje czy spekulacje to element gry wyborczej niektórych środowisk politycznych i są obliczone na wywołanie nieuzasadnionej paniki, która skutkuje wzmożonym ruchem na stacjach. W 2022 r. niektórzy politycy opozycji próbowali wywołać panikę i przekonywali, że ceny paliw wzrosną do 10 czy 15 złotych za litr. Dziś próbują w podobny sposób doprowadzić do destabilizacji rynku paliwowego w Polsce. Nawet kampania wyborcza nie uzasadnia takich działań. Czy w sytuacji, gdy za wschodnią granicą mamy wojnę i hybrydowe ataki z Mińska i Moskwy, jest to odpowiedzialne? Każdy może sobie sam odpowiedzieć na to pytanie – podsumował prezes Orlenu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(135)
lola
6 miesięcy temu
wegiel juz sprowadzaja to dlaczego ropy nie moga ?
ewrw
6 miesięcy temu
ceny rosną bo dolar tanieje ;)
dd3
6 miesięcy temu
Pożyjemy zobaczymy Panie kłamczuchu od pompy. Ceny już wzrosły i wzrosną to nieuniknione.
dd3
6 miesięcy temu
Pożyjemy zobaczymy Panie kłamczuchu od pompy. Ceny już wzrosły i wzrosną to nieuniknione.
driver
6 miesięcy temu
Kłamie, dziś w hurcie Orlen podniósł cenę diesla o 2gr na litrze.
...
Następna strona