Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Ile podatków płaci Orlen? Daniel Obajtek odsłonił karty

18
Podziel się:

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, przekazał, że w pierwszym półroczu spółka odprowadziła 36,5 mld zł różnych danin do budżetu państwa i samorządów. Jak dodał, spółka jest również największym płatnikiem CIT-u w Polsce.

Ile podatków płaci Orlen? Daniel Obajtek odsłonił karty
Daniel Obajtek poinformował, ile CIT-u zapłacił Orlen (Agencja Wyborcza.pl, Jacek Dominski/REPORTER)

Według danych Ministerstwa Finansów podatek należny Orlenu za 2022 r. wyniósł 4 mld 370 mln zł.

– Przez daniny i podatki zarówno dla państwa, jak i samorządu odprowadziliśmy przez pierwsze półrocze tego roku 36,5 mld zł różnych danin. To jest potężny zastrzyk do budżetu państwa i (...) samorządów, które dzięki temu mogą się rozwijać – poinformował Obajtek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaniżone ceny paliw w Polsce. "Tej władzy podoba się ręczne sterowanie gospodarką. Mamy PRL bis"

Więcej podatków Orlen odprowadza w Norwegii?

Jak pisaliśmy w money.pl, w skonsolidowanym sprawozdaniu płatności na rzecz administracji publicznej za 2022 r. Orlen ujawnia, że za ubiegły rok grupa odprowadziła do norweskiego urzędu skarbowego ponad 2 mld zł podatku z tytułu wydobycia ropy i gazu w Norwegii – tzw. special petroleum tax.

To oznacza, że grupa Orlenu zapłaciła w Norwegii za ubiegły rok łącznie 5,6 mld zł podatków (dochodowego i od wydobycia), czyli o 1,1 mld zł więcej niż wynosiły oba te podatki w Polsce.

Kwota podatku należnego od PGNiG Upstream Norway (norweska spółka Orlenu – przyp. red.) w ubiegłym roku była pochodną ekstremalnie wysokich cen węglowodorów, w szczególności gazu ziemnego, na europejskim rynku – tłumaczył Orlen.

W lutym tego roku PKN Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., która uwzględnia priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Lotos, a także z Grupą Energa, i PGNiG. Aktualizacja zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen wyniosą ok. 320 mld zł. (PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Dajspokoj
2 miesiące temu
Orlen podatki płaci w Norwegii nie w Polsce , tu to jakieś grosze, wszystko co złupi na Polakach trafia do Norwegów taki polski syf logiczny . Do uni też nie oddał 30 mld za zyski w pandemii kiedy to łupił Polaków dlatego unia kasy temu rządowi już nie da więc nie rozumiem czemu Mateusz po nocy podpisuje kroki milowe i wpędza Polskę w pakiet fit55 oczywiście swojemu tępemu elektoratowi tłumacząc w TVP że to robi Tusk .
stary
2 miesiące temu
Czytać ze zrozumieniem...W polsce Orlen płąci grosze. Kabze nabija Norwegom. Już dawno mówiłem że trzeba przejść na biopaliwa odnawialne i nie dorabiać innych. Niech zarabiają nasi rolnicy.Co prawda Orlen już przetwarza słomę, olej rzepakowy na paliwa ale nadal to mało. Biodisla można produkować w 100% z płodów rolnych. Jak ktoś ciekawy na YT jest film jak prosto można go zrobić w domu, technologia od 100 lat się nie zmieniła. Metan też można produkować w oczyszczalniach, na wysypiskach śmieci oraz obornika.
Era
2 miesiące temu
Może mówić, że to jest 100 mld, tego i tak nikt nie sprawdzi, Nikt i nic nie może tego poddać jakiejkolwiek weryfikacji. Naród się cieszy, niech się cieszy; świeczka zawsze w końcu gaśnie, z tą nie będzie inaczej..
Opozycja
2 miesiące temu
Za PO wszystko szlo by za granice . Juz mysleli o sprzedarzy KGHM
Spokojnie
2 miesiące temu
Bredzenie opozycji ciąg dalszy . Na czele były prezes Lotos związany z POKO . UE ma się zająć sprawą że paliwo za tanie bo w Niemczech jestem drożej. Puknijcie sie ,albo zacznijcie myśleć.