Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ostatni krok do przyjęcia świadczenia wspierającego. Sejm rozpatrzył poprawki Senatu

123
Podziel się:

Parlament wykonał kolejny krok w kierunku powołania świadczenia wspierającego, mającego wspomóc osoby z niepełnosprawnością. Sejm w piątek rozpatrzył poprawki Senatu. To oznacza, że ustawa powołująca nowe świadczenie socjalne trafi teraz do prezydenta.

Ostatni krok do przyjęcia świadczenia wspierającego. Sejm rozpatrzył poprawki Senatu
Świadczenie wspierające dla rodzin z osobami z niepełnosprawnością. Ustawa trafi do prezydenta (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy o świadczeniu wspierającym. Dotyczyły one m.in. obniżenia punktacji przy ustalaniu prawa do świadczenia. To oznacza, że prace w parlamencie nad ustawą się zakończyły i trafi ona teraz do prezydenta, który będzie mieć 21 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Szczegóły nowego świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające ma przysługiwać osobom po 18. roku życia. Dla osób niepełnoletnich pozostaje świadczenie pielęgnacyjne. Nowe świadczenie ma być dodatkiem np. do pobieranej już renty socjalnej (wynoszącej od marca 2023 r. 1588,44 zł, czyli 1445 zł netto).

O tym, kto dostanie pieniądze i w jakiej wysokości, decyduje liczba punktów w hiszpańskim modelu BVD (0-100 pkt). Minimum trzeba będzie uzyskać 70 pkt w tej skali, aby "załapać się" na najniższy próg świadczenia. Właśnie ten próg chcieli obniżyć senatorowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomistka o "dziurze Morawieckiego". "To co boli, to brak transparentności"

Jest sześć progów wysokości świadczenia. Progi zmieniają się co 5 pkt, a świadczeniobiorcom będzie przysługiwać od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej (w zależności od progu: 40 proc., 60 proc., 80 proc., 120 proc., 180 proc., 220 proc.). O odpowiednie orzeczenie będzie można się ubiegać już od 16. roku życia.

Zmieni się również świadczenie pielęgnacyjne. Po nowemu ma ono przysługiwać osobom z niepełnosprawnością do 18. roku życia. Ważną zmianą jest natomiast możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego. Osoby, które zaczną pobierać świadczenie po 1 stycznia 2024 r. lub też te z obecnie pobierających, które przejdą na nowe zasady, nie stracą praw do świadczenia w momencie, gdy będą pobierać pensję.

Spore zmiany

Jednak pod koniec maja, już w trakcie prac w Sejmie nad projektem ustawy, rządząca większość całkowicie zmieniła zasady nowego świadczenia, co opisywaliśmy w money.pl. Politycy podkreślili, że zmiany te wynikają z negocjacji ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością. Jego przedstawiciele jednak stwierdzili, że tak nie jest i skrytykowali nową propozycję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(123)
Joandrzej
9 miesięcy temu
a co zrobili po-przednicy, tak przez was wychwalani, dla tej grupy POLAKOW, od-po-wiem NIC!!, HI-PO-KRYCI!!
Myyyy
9 miesięcy temu
A co z rządem w Nederlandach? Żadnej wzmianki o jego piątkowym upadku...?
bandycki kraj...
9 miesięcy temu
Niepełnosprawny 02-P choroby psychiatryczne praca w ochronie mienia 24 non stop . kpina. Narząd ruchu stopień umiarkowany kule. Praca w ochronie 24 non stop co 2 godziny obchód budowy Kpina. Kto zarabia byli U.Beki i.t .p. którzy mają firmy ochrony.
Jak w Rosji
9 miesięcy temu
W demokracji było by referendum.
danio
9 miesięcy temu
jaki on niepełnosprawny skoro może pracować !!!!
...
Następna strona