Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Ostrzejsze kary za zaśmiecanie plaż. Nawet 5 tys. złotych

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
12
Podziel się:

Resort klimatu chce zaostrzyć kary dla osób zaśmiecających plaże i lasy. Te mają wzrosnąć z 500 do nawet 5 tys. złotych.

Ostrzejsze kary za zaśmiecanie plaż. Nawet 5 tys. złotych
Większe kary za śmieci na plaży. (pixabay.com, pixabay.com)
bEDcVmEl

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zainaugurował w środę kampanię edukacyjną "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę".

W ramach przedsięwzięcia w miejscowościach nadmorskich pojawiły się plakaty, bilbordy zachęcające mieszkańców i turystów do sprzątania po sobie.

- Poprzez naszą akcję chcemy uświadamiać obywateli, że zaśmiecanie plaż jest karygodne. Apelujemy, by podczas wakacyjnych wycieczek i wypoczynku nie pozostawiać śmieci na plażach. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale o realne zagrożenie dla morskiej flory i fauny, a także dla nas samych - zaznaczył Ozdoba.

bEDcVmEn
Zobacz także: Orange_Razem dla Planety

Przypomniał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt zmian w kodeksie wykroczeń, zwiększający kary za porzucanie odpadów. Resort chce też zmian w kodeksie karnym i podniesienia kar za przestępstwa przeciwko środowisku.

- Chcemy zaostrzyć kary dla osób, które przyczyniają się do degradacji środowiska. Planowana nowelizacja przepisów zakłada, że grzywna za zaśmiecanie zarówno plaż, lasów, zieleńców, terenów przy jeziorach, jak i szlaków górskich wzrośnie z 500 zł do nawet 5 tys. zł. To także obligatoryjność sprzątnięcia. Jeśli chodzi o kodeks karny, to zaostrzamy przepisy dotyczące przestępstw środowiskowych. Tutaj również kary będą znacznie wyższe – wyjaśnił Ozdoba.

bEDcVmEt

W zeszłym tygodniu projekt nowelizacji przepisów został wpisany do harmonogramu prac rządu.

- Chyba nikt nie ma wątpliwości, że mandaty za zaśmiecanie są dzisiaj zbyt niskie. Przepisy w tym zakresie nie były nowelizowane od lat 90. Te kary powinny być o wiele bardziej dotkliwe. Musimy jednak pamiętać, że ważne są także działania edukacyjne i promocja odpowiednich zachowań – podkreślił.

Zachęcił też do korzystania z formularza, dzięki któremu można anonimowo poinformować o nieprawidłowościach, podejrzeniu popełnienia przestępstwa środowiskowego.

- Do tej pory otrzymaliśmy 300 zgłoszeń. Część sprawców udało się nam złapać na gorącym uczynku – przekazał wiceminister klimatu.

bEDcVmEu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDcVmEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Ersss
2 miesiące temu
Mieszkam nad morzem, śmiecenie i ogólnie syf to swoją droga, chciałam zwrócić uwagę na pełno potłuczonych butelek po piwie czy wódce zagrzebanych w piachu każdy może mieć pecha większego lub mniejszego, nie sadze aby billboardy i kampanie coś zmieniły ktoś kto robi takie rzeczy musi mieć tak zryty łeb ze nic nie dotrze do niego bo to zeby nie tłuc butelek na plaży chyba jest oczywiste i wątpię ze ktoś nagle zobaczy plakat i stwierdzi” ojej co ja robiłem więcej nie będę”. brudasy swoją droga ale do tego stanowią zagrożenie dla innych i nawet samych siebie bo sam ze swoim dzieciakiem wejdzie drugiego dnia w to szkło No martwica mózgu i nie mówię o turystach mówię tez o miejscowych którzy robią imprezy nocą na plazy na swoim terenie i zostawiają taki syf i rano w tym leżą ..
Nbnnm
2 miesiące temu
A co z petami? Kiedy zaczną karać patusow za rzucanie petow na chodniku, trawniku, plaży, przed blokiem itp?
~~m
2 miesiące temu
ludzie nie będą śmiecić na plaży jak będą kosze na śmieci, a tych brakuje i nie są opróżniane
bEDcVmEP
saa
2 miesiące temu
Koncepcja słuszna, ale kto to wyegzekwuje. Od 4 lat jeżdżę nad polskie morze (małe dziecko, więc nie chcę go na razie wywozić za granicę) i jeszcze nie widziałem na plaży ani policjanta, ani strażnika, ani nawet ochroniarza. Więc przepis będzie martwy. Rozszerzył bym to jeszcze o wprowadzanie psów na plażę.
Iga
2 miesiące temu
Na plaży powinien chodzić strażnik miejski szortach nie w mundurze. I powinien karać nie mniej niż 500 PLN. Wtedy może brudasy by się nauczyły porządku.