Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Luzowanie obostrzeń w lutym i marcu. Rząd pokazał projekt

487
Podziel się:

O planowanym od 12 lutego otwarciu stoków czy basenów dowiedzieliśmy się z konferencji premiera. Ale okazuje się, że zmian szykuje się w najbliższych tygodniach więcej. W wykazie rządowych prac znalazł się projekt luzowania obostrzeń, a w nim niespodzianki w postaci przywracania pracy kasyn czy uzdrowisk. Większość obostrzeń zostanie jednak z nami przynajmniej do 28 lutego.

Luzowanie obostrzeń w lutym i marcu. Rząd pokazał projekt
W zeszły piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział daleko idące, w porównaniu z innymi krajami Europy, luzowanie obostrzeń (KPRM)
bECAykBh

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt rozporządzenia, który przewiduje długo oczekiwane luzowanie części obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Poza ogłoszonymi już zmianami znajdują się tam zapisy, o których do tej pory rząd nie mówił głośno.

Urlop po 12 lutego, ale bez obiadu w restauracji

Przypomnijmy, że premier podczas niedawnej konferencji informował już o wznowieniu działalności hoteli od 12 lutego. Będą mogły udostępnić gościom nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie.

bECAykBj

W dalszym ciągu lokale gastronomiczne będą musiały ograniczyć działalność do sprzedaży jedzenia na wynos. Premier nie podał daty możliwego otwarcia gastronomii.

Zobacz także: Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych. Jakich cen możemy się spodziewać?

Zamknięte pozostaną również restauracje hotelowe, więc goście będą spożywać posiłki w pokojach.

bECAykBp

12 lutego po kilkumiesięcznej przerwie odbędą się seanse filmowe i spektakle teatralne. Na sali obowiązywać będzie limit widzów – zajęte może być co drugie miejsce. Wcześniej, bo już 1 lutego, rząd odmroził inne obszary kultury – poprzez umożliwienie wznowienia działalności muzeów i galerii sztuki.

Sport na świeżym powietrzu

Na konferencji prasowej przed kilkoma dniami premier Mateusz Morawiecki zapowiedział także, że od połowy lutego możliwe będzie uprawiania wszelkich form aktywności sportowej na świeżym powietrzu. Oznacza to otwarcie 12 lutego lodowisk, boisk dla osób uprawiających sport amatorsko i wspomnianych już wcześniej stoków narciarskich, ale także basenów krytych. W dalszym ciągu zamknięte zostaną aquaparki.

Do grupy tej nie zalicza się również siłowni i innych zadaszonych obiektów sportowych. Nie wiadomo, kiedy ich działalność zostanie wznowiona.

bECAykBq

Kasyna i uzdrowiska wracają

A co wśród "nowości" w planowanych obostrzeniach? Przede wszystkim, jak czytamy we wstępie informacji przygotowanej przez Waldemara Kraskę, sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, w projekcie przewiduje się przedłużenie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń do 28 lutego 2021 r.

Choć w dokumencie nie pada konkretna data, to czytamy, że "przewiduje się uruchomienie kasyn pod warunkiem, że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi".

Konkretna data pada za to przy powrocie uzdrowisk. To 11 marca.

bECAykBr

Zwolnienie z kwarantanny dla sportowców

W projekcie przewidywane jest także dodatkowe zwolnienie z odbywania kwarantanny dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów, sędziów, powracających do Polski ze zgrupowań zagranicznych.

Przepis ten to ukłon przede wszystkim w stronę sportowców przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio i Igrzysk Paraolimpijskich.

bECAykBs
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECAykBK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(487)
Jtfd
7 miesięcy temu
Przy tak wielkim mrozie nie wpuścić ludzi na gorący posiłek czy herbate - to trzeba nie byc czlowiekiem,
gość
7 miesięcy temu
Zastanawiam się, co jest powodem zamkniętych wszelkiego rodzaju jadłodajni. Czyżby rada główna nie jadała? Bo zamknięcie hoteli to już wiemy dlaczego było,prawda? Teraz grasują swoi i chcą wykupić?? Układ zamknięty. Może teraz jakaś grupa od żarcia będzie grasowała po miastach , miasteczkach i wsiach by wykupić??.Układ panowie decydenci?? A kto jest w tym układzie? jesteście Polakami to udowodnijcie to tak udowodnijcie to.
jaja
7 miesięcy temu
Starcy wyszczepieni i chwała. Nie będzie zgonów cowidowych i wymówki, ze restauracje, szkoły pozamykane.
bECAykBL
Foczka
7 miesięcy temu
Podobno gastronomia nie może się otworzyć ponieważ będące tam osoby przesiadują zbyt długo a czy w kasynach też nie przesiadują za długo?Nie wierzę również w to że w kasynach będą siedzieć w maseczkach a czy w ogóle takie miejsca są niezbędne do życia lepiej chyba iść do kawiarenki niż do kasyna powinno się tępić hazard dla mnie to dziwne
Jack
7 miesięcy temu
Rząd nadal nie rozumie, w jakiej sytuacji są obecnie restauratorzy, najwyższy czas słuchać ludzi a nie kierować się niesprawiedliwymi zaleceniami. Rząd dobije wiele branż, niestety i to nie ma nic wspólnego z równym traktowaniem Polaków.
...
Następna strona