Notowania

gospodarka
10.06.2019 21:32

Owce zamiast kosiarki. Lotnisko "zatrudniło" zwierzęta

Kilkadziesiąt owiec "zatrudniono" do zjadania trawy na największym belgijskim lotnisku, w podbrukselskim Zaventem. Władze lotniska tłumaczą, że owce są bardziej ekologiczne niż kosiarki, a do tego zwiększają bioróżnorodność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Owce podczas "koszenia" trawy. (Fot: Suanpa)

Lotnisko Zaventem jest jedną z kilku belgijskich instytucji publicznych, które zdecydowały się na zastąpienie kosiarek zwierzętami - owcami lub kozami.

Jak tłumaczyła w radiu VRT Anke Fransen, rzeczniczka lotniska, strzyżenie trawnika kosiarką byłoby co prawda szybsze, ale władze lotniska zdecydowały się na ekologiczne rozwiązanie i stawiają na owce.

"Robimy to, aby zwiększyć różnorodność biologiczną" - powiedziała i wyjaśniła, że użycie owiec na terenie lotniska prowadzi do pojawienia się tam nowych gatunków roślin i traw.

Obejrzyj: Paweł Surówka, prezes grupy PZU: Technologia pomoże szybciej diagnozować pacjentów

Owce nie boją się hałasu związanego z lądującymi i startującymi samolotami. "Dla nich liczy się to, że mają wystarczająco dużo jedzenia i że to jedzenie jest smaczne" - tłumaczyła Anke Fransen.

Zwierzęta pasą się w okolicach bariery akustycznej, która ma kształt wzgórza. A jako że owce zazwyczaj wypasa się na wzgórzach, zwierzęta czują się tam bardzo dobrze.

Praca na lotnisku to dla owiec zajęcie sezonowe. Pozostaną tam przez trzy tygodnie - akurat tyle, ile potrzebują do "skoszenia" trawy. Na miejsce pracy wrócą jesienią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, lotnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2019

m-53Bardzo ekologiczna kosiarka. Można ją ostrzyc i zrobić sweter, ze skóry kożuch a potem całą kosiarkę zjeść. A na dodatek to sprzęt samo powielający :)

10-06-2019

RomualdA za to na Okęciu większość tam ,, zatrudnionych'' to zwykłe tępe, baranie buce

10-06-2019

TroAmerykę odkryli! Kiedy ludzie zaczną cenić a nie zmieniać naturę.

Rozwiń komentarze (7)