Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Owce zamiast kosiarki. Lotnisko "zatrudniło" zwierzęta

7
Podziel się

Kilkadziesiąt owiec "zatrudniono" do zjadania trawy na największym belgijskim lotnisku, w podbrukselskim Zaventem. Władze lotniska tłumaczą, że owce są bardziej ekologiczne niż kosiarki, a do tego zwiększają bioróżnorodność.

Owce podczas "koszenia" trawy.
Owce podczas "koszenia" trawy. (Pixabay.com, Suanpa)
bDSqgpcR

Lotnisko Zaventem jest jedną z kilku belgijskich instytucji publicznych, które zdecydowały się na zastąpienie kosiarek zwierzętami - owcami lub kozami.

Jak tłumaczyła w radiu VRT Anke Fransen, rzeczniczka lotniska, strzyżenie trawnika kosiarką byłoby co prawda szybsze, ale władze lotniska zdecydowały się na ekologiczne rozwiązanie i stawiają na owce.

"Robimy to, aby zwiększyć różnorodność biologiczną" - powiedziała i wyjaśniła, że użycie owiec na terenie lotniska prowadzi do pojawienia się tam nowych gatunków roślin i traw.

bDSqgpcT

Obejrzyj: Paweł Surówka, prezes grupy PZU: Technologia pomoże szybciej diagnozować pacjentów

Owce nie boją się hałasu związanego z lądującymi i startującymi samolotami. "Dla nich liczy się to, że mają wystarczająco dużo jedzenia i że to jedzenie jest smaczne" - tłumaczyła Anke Fransen.

Zwierzęta pasą się w okolicach bariery akustycznej, która ma kształt wzgórza. A jako że owce zazwyczaj wypasa się na wzgórzach, zwierzęta czują się tam bardzo dobrze.

bDSqgpcZ

Praca na lotnisku to dla owiec zajęcie sezonowe. Pozostaną tam przez trzy tygodnie - akurat tyle, ile potrzebują do "skoszenia" trawy. Na miejsce pracy wrócą jesienią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSqgpdu
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(7)
m-53
2 lata temu
Bardzo ekologiczna kosiarka. Można ją ostrzyc i zrobić sweter, ze skóry kożuch a potem całą kosiarkę zjeść. A na dodatek to sprzęt samo powielający :)
Tro
2 lata temu
Amerykę odkryli! Kiedy ludzie zaczną cenić a nie zmieniać naturę.
Romuald
2 lata temu
A za to na Okęciu większość tam ,, zatrudnionych'' to zwykłe tępe, baranie buce
bDSqgpdv
kicia
2 lata temu
Super. Ekologicznie i miło, bo owieczki są słodkie.
chomikos
2 lata temu
Ciekawa logika - owce pasą się _koło_ wzgórza więc czują się tam świetnie bo zazwyczaj wypasa się je _na_ wzgórzach. To tak jakby enerdowcy we wschodnim Berlinie czuli się świetnie bo mieszkali obok Berlina Zachodniego a tam jest dobrze