Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Pakiet mieszkaniowy. Rząd dopłaci nawet 1500 zł do czynszu

23
Podziel się:

Nawet 1500 złotych dopłaty dla wynajmujących przewiduje pakiet mieszkaniowy, którym na najbliższym posiedzeniu zajmie się Sejm. Wystarczy wykazać, że straciło się dochody przez pandemię. Nie wszyscy jednak dostaną pieniądze.

Pakiet mieszkaniowy. Rząd dopłaci nawet 1500 zł do czynszu
Jadwiga Emilewicz jest odpowiedzialna za program dopłat dla osób wynajmujących mieszkania (Flickr KPRM, Kancelaria Premiera)

Szczegóły projektu opisuje "Rzeczpospolita". Czytamy w niej, że pakiet mieszkaniowy ma być odpowiedzią na problemy tych osób, które z powodu pandemii straciły część dochodów i mają problemy z terminowym opłacaniem czynszu.

Na wsparcie mogą liczyć najemcy mieszkań w każdej możliwej formie. Mowa tu więc zarówno o lokalach komunalnych, jak i tych wynajmowanych w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Do tego oczywiście klasyczny wynajem prywatny lub od firmy.

Jak ubiegać się o dodatek? Trzeba będzie złożyć w gminie do końca 2020 roku specjalny wniosek, którego wzór zostanie jeszcze określony. Warunek to spadek dochodów spowodowany przez pandemię oraz spełnianie warunków do tradycyjnego dodatku mieszkaniowego. Czyli - w dużym skrócie - nie przekroczyć chociażby progu dochodowego na członka rodziny.

Zobacz także: Mieszkanie+. Nowe, korzystne rozwiązania. Emilewicz tłumaczy

Jeśli najemca wykaże, że przez kryzys wywołany koronawirusem stracił przynajmniej 25 proc. średnich miesięcznych dochodów (w porównaniu z poprzednim rokiem), to będzie mógł liczyć na pieniądze od państwa.

Ile wyniesie wsparcie? Maksymalnie do 75 proc. wysokości czynszu, ale nie więcej niż 1500 złotych. Tyle ma wynosić "dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu".

Pakiet mieszkaniowy ma również wspierać budownictwo mieszkaniowe poprzez system grantów na budowę lokali komunalnych czy wakacje czynszowe w TBS-ach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
wawa
4 lata temu
WNIOSEK NALEZY złozyc do konca 2020 r a wzor wniosku bedzie ustanowiony dzis mamy 12 12 2020 roku tak ludzi moze traktowac tylko pis i to za nasze pieniądze
Do d.. Y
4 lata temu
To znaczy że jak ja narażam dziennie zdrowie i życie bo ciągle pracuję to jeszcze mam dać kasę tym którzy nie pracowali lub mniej zarabiali ?! Jak zawsze w Polsce biedny ma dać bogatemu, uczciwy złodziejowi, zdrowy choremu itp itd.
Radosny
4 lata temu
Super, a w państwówkach zarobki poniżej 2000zł, po prostu świetnie, a na rozdawanie za nic to się znajduje.
Bor
4 lata temu
Wiadomo! Politycy mają oszczędności ulokowane w mieszkaniach na wynajem, więc tracą teraz kasę przez zmniejszony zainteresowanie wynajmem. Muszą jakoś przetrwać ten trudny czas, zatem machną szybko ustawę o wsparciu dla samych siebie i gotowe. A biedny? biedny niech płacze i płaci. Gardzę.
Tom
4 lata temu
Nie opłaca się pracować albo pracować na najniższych stanowiskach za minimum bez odpowiedzialności, resztę dopłacą. Minimalna rośnie - moja pensja stoi, człowiek pracuje na stanowisku z odpowiedzialnością, szkoły pokończone i za moje pieniądze rząd najniższe klasy społeczne równa do klasy średniej!!!!
...
Następna strona