Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Pakiet mieszkaniowy. Rząd dopłaci nawet 1500 zł do czynszu

24
Podziel się

Nawet 1500 złotych dopłaty dla wynajmujących przewiduje pakiet mieszkaniowy, którym na najbliższym posiedzeniu zajmie się Sejm. Wystarczy wykazać, że straciło się dochody przez pandemię. Nie wszyscy jednak dostaną pieniądze.

Pakiet mieszkaniowy. Rząd dopłaci nawet 1500 zł do czynszu
Jadwiga Emilewicz jest odpowiedzialna za program dopłat dla osób wynajmujących mieszkania (Flickr KPRM, Kancelaria Premiera)
bEqmxIrV

Szczegóły projektu opisuje "Rzeczpospolita". Czytamy w niej, że pakiet mieszkaniowy ma być odpowiedzią na problemy tych osób, które z powodu pandemii straciły część dochodów i mają problemy z terminowym opłacaniem czynszu.

Na wsparcie mogą liczyć najemcy mieszkań w każdej możliwej formie. Mowa tu więc zarówno o lokalach komunalnych, jak i tych wynajmowanych w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Do tego oczywiście klasyczny wynajem prywatny lub od firmy.

Jak ubiegać się o dodatek? Trzeba będzie złożyć w gminie do końca 2020 roku specjalny wniosek, którego wzór zostanie jeszcze określony. Warunek to spadek dochodów spowodowany przez pandemię oraz spełnianie warunków do tradycyjnego dodatku mieszkaniowego. Czyli - w dużym skrócie - nie przekroczyć chociażby progu dochodowego na członka rodziny.

bEqmxIrX
Zobacz także: Mieszkanie+. Nowe, korzystne rozwiązania. Emilewicz tłumaczy

Jeśli najemca wykaże, że przez kryzys wywołany koronawirusem stracił przynajmniej 25 proc. średnich miesięcznych dochodów (w porównaniu z poprzednim rokiem), to będzie mógł liczyć na pieniądze od państwa.

Ile wyniesie wsparcie? Maksymalnie do 75 proc. wysokości czynszu, ale nie więcej niż 1500 złotych. Tyle ma wynosić "dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu".

bEqmxIsd

Pakiet mieszkaniowy ma również wspierać budownictwo mieszkaniowe poprzez system grantów na budowę lokali komunalnych czy wakacje czynszowe w TBS-ach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqmxIsy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
wawa
8 miesięcy temu
WNIOSEK NALEZY złozyc do konca 2020 r a wzor wniosku bedzie ustanowiony dzis mamy 12 12 2020 roku tak ludzi moze traktowac tylko pis i to za nasze pieniądze
Do d.. Y
10 miesięcy temu
To znaczy że jak ja narażam dziennie zdrowie i życie bo ciągle pracuję to jeszcze mam dać kasę tym którzy nie pracowali lub mniej zarabiali ?! Jak zawsze w Polsce biedny ma dać bogatemu, uczciwy złodziejowi, zdrowy choremu itp itd.
Radosny
10 miesięcy temu
Super, a w państwówkach zarobki poniżej 2000zł, po prostu świetnie, a na rozdawanie za nic to się znajduje.
bEqmxIsz
Bor
10 miesięcy temu
Wiadomo! Politycy mają oszczędności ulokowane w mieszkaniach na wynajem, więc tracą teraz kasę przez zmniejszony zainteresowanie wynajmem. Muszą jakoś przetrwać ten trudny czas, zatem machną szybko ustawę o wsparciu dla samych siebie i gotowe. A biedny? biedny niech płacze i płaci. Gardzę.
Ted
10 miesięcy temu
Niech szlag trafi ten pis
...
Następna strona