Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pakiet Mobilności wciąż bez porozumienia. Impas od 29 miesięcy

5
Podziel się

W poniedziałek w Strasburgu odbyły się kolejne obrady w sprawie Pakietu Mobilności. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej debatowali do późnych godzin nocnych, ale nie udało się im dojść do porozumienia.

Stanowiska państw w kwestii Pakietu Mobilności zdają się być nie do pogodzenia
Stanowiska państw w kwestii Pakietu Mobilności zdają się być nie do pogodzenia (Fotolia)
bDKnWkqd

"Po ponad 7 godzinach negocjacji trójstronnych nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie socjalnej i rynkowej części Pakietu Mobilności" – poinformował na Twitterze europoseł Kosma Złotowski. Największe kontrowersje wzbudziły zapisy dotyczące m.in. kabotażu oraz odpoczynku kierowcy.

Jak wskazują polscy reprezentanci w Parlamencie Europejskim, czas trwania rozmów jednoznacznie wskazuje, jak trudne jest osiągniecie kompromisu w sprawie Pakietu Mobilności – informuje serwis Trans.info.

bDKnWkqf

Europoseł Elżbieta Łukacijewska przyznała w rozmowie z serwisem, że cieszy ją przede wszystkim to, że Rada UE opowiedziała się za progospodarczymi rozwiązaniami, z kolei Komisja Europejska wyraziła gotowość do ustąpienia w sprawie najbardziej kontrowersyjnych zapisów.
Największy spór dotyczył kwestii powrotu samochodu do kraju, w którym znajduje się siedziba firmy i długości cooling off, czyli okresu chłodzenia, modelu kabotażu i sposobu, w jaki ma być odbierany tygodniowy odpoczynek.

Zobacz także: Obejrzyj: Kolej dotrze do kolejnych stu miast w Polsce. To koniec białych plam na mapie transportowej kraju

Nie wiadomo, kiedy dojdzie do kolejnej tury negocjacji w sprawie Pakietu Mobilności. Polscy europosłowie szacują, że konieczne będzie przełożenie ich na początek nowego roku, kiedy to rozpocznie pracę nowa Prezydencja oraz nowa Komisja Europejska.

bDKnWkql

Prace nad zapisami dotyczącymi delegowania w transporcie toczą się od 29 miesięcy i jak zauważa Trans.info, rozbieżności między krajami członkowskimi nieustannie rosną.

Branża ma uwagi

Wiele z przepisów zawartych w Pakiecie Mobilności spotkało się z krytyką branży transportowej. Blisko dwa tygodnie temu Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, wraz z innymi organizacjami zrzeszającymi przewoźników europejskich, wysłało list do decydentów w organach unijnych.

bDKnWkqm

Wskazywało w nim m.in., że "niektóre z proponowanych środków doprowadzą do niepewności prawnej, zwiększą negatywny wpływ branży transportowej na środowisko (w czasie, gdy Komisja Europejska nowej kadencji będzie opowiadać się za Zielonym Porozumieniem), podniosą ceny dla konsumentów i zmniejszą globalną konkurencyjność Unii Europejskiej, nie poprawiając warunków pracy kierowców".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKnWkqG
KOMENTARZE
(5)
As
rok temu
Chińczycy się śmieją
bylykierowca
rok temu
5 dni pracy po 8 godzin i kazdy weekend w domu, noclegi w hotelach, + delegacja, to znaja moi koledzy.
Kierowca
rok temu
Pakiet powinien wejść w zycie jsk najszybciej
bDKnWkqH
Hgy
rok temu
Niemcom wszystko w nie smak , a zwlaszcza POLSKA !!!
Jerry
rok temu
Wywalić te ciężarówki z naszych dróg !!! Przerzucić je na tory i zakazać poruszania się w soboty i w niedziele !