Notowania

Pakiet Mobilności wciąż bez porozumienia. Impas od 29 miesięcy

W poniedziałek w Strasburgu odbyły się kolejne obrady w sprawie Pakietu Mobilności. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej debatowali do późnych godzin nocnych, ale nie udało się im dojść do porozumienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Stanowiska państw w kwestii Pakietu Mobilności zdają się być nie do pogodzenia

"Po ponad 7 godzinach negocjacji trójstronnych nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie socjalnej i rynkowej części Pakietu Mobilności" – poinformował na Twitterze europoseł Kosma Złotowski. Największe kontrowersje wzbudziły zapisy dotyczące m.in. kabotażu oraz odpoczynku kierowcy.

Jak wskazują polscy reprezentanci w Parlamencie Europejskim, czas trwania rozmów jednoznacznie wskazuje, jak trudne jest osiągniecie kompromisu w sprawie Pakietu Mobilności – informuje serwis Trans.info.

Europoseł Elżbieta Łukacijewska przyznała w rozmowie z serwisem, że cieszy ją przede wszystkim to, że Rada UE opowiedziała się za progospodarczymi rozwiązaniami, z kolei Komisja Europejska wyraziła gotowość do ustąpienia w sprawie najbardziej kontrowersyjnych zapisów.
Największy spór dotyczył kwestii powrotu samochodu do kraju, w którym znajduje się siedziba firmy i długości cooling off, czyli okresu chłodzenia, modelu kabotażu i sposobu, w jaki ma być odbierany tygodniowy odpoczynek.

Obejrzyj: Kolej dotrze do kolejnych stu miast w Polsce. To koniec białych plam na mapie transportowej kraju

Nie wiadomo, kiedy dojdzie do kolejnej tury negocjacji w sprawie Pakietu Mobilności. Polscy europosłowie szacują, że konieczne będzie przełożenie ich na początek nowego roku, kiedy to rozpocznie pracę nowa Prezydencja oraz nowa Komisja Europejska.

Prace nad zapisami dotyczącymi delegowania w transporcie toczą się od 29 miesięcy i jak zauważa Trans.info, rozbieżności między krajami członkowskimi nieustannie rosną.

Planowane unijne przepisy mogą zaszkodzić polskim firmom przewozowym
Polscy transportowcy boją się pakietu mobilności. Ostrzegają przez konsekwencjami

Branża ma uwagi

Wiele z przepisów zawartych w Pakiecie Mobilności spotkało się z krytyką branży transportowej. Blisko dwa tygodnie temu Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, wraz z innymi organizacjami zrzeszającymi przewoźników europejskich, wysłało list do decydentów w organach unijnych.

Planowane unijne przepisy mogą zaszkodzić polskim firmom przewozowym.
Pakiet mobilności wadzi Polakom. Transportowcy zapowiadają interwencję w UE

Wskazywało w nim m.in., że "niektóre z proponowanych środków doprowadzą do niepewności prawnej, zwiększą negatywny wpływ branży transportowej na środowisko (w czasie, gdy Komisja Europejska nowej kadencji będzie opowiadać się za Zielonym Porozumieniem), podniosą ceny dla konsumentów i zmniejszą globalną konkurencyjność Unii Europejskiej, nie poprawiając warunków pracy kierowców".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: parlament europejski, kierowcy, pakiet mobilności, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2019

HgyNiemcom wszystko w nie smak , a zwlaszcza POLSKA !!!

26-11-2019

AsChińczycy się śmieją

27-11-2019

bylykierowca5 dni pracy po 8 godzin i kazdy weekend w domu, noclegi w hotelach, + delegacja, to znaja moi koledzy.

Rozwiń komentarze (5)