Notowania

Polscy transportowcy boją się pakietu mobilności. Ostrzegają przez konsekwencjami

Szybkie wdrożenie pakietu mobilności zwiększy ryzyko poważnych przerw w funkcjonowaniu europejskiego systemu transportu drogowego i osłabi konkurencyjność unijnych przewoźników względem konkurentów spoza UE – wynika z ekspertyzy zleconej przez polskie firmy transportowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Planowane unijne przepisy mogą zaszkodzić polskim firmom przewozowym

Główny wniosek, jaki wypływa z ekspertyzy dotyczy tego, że szybkie wdrożenie pakietu mobilności zwiększy ryzyko poważnych przerw w funkcjonowaniu europejskiego systemu transportu drogowego, zaprzepaści wysiłki UE na rzecz harmonizacji poziomów dobrobytu pomiędzy starszymi i młodszymi państwami wspólnoty, a także osłabi konkurencyjność unijnych przewoźników względem konkurentów spoza UE – informuje RMF FM.

Planowane unijne przepisy mogą zaszkodzić polskim firmom przewozowym.
Pakiet mobilności wadzi Polakom. Transportowcy zapowiadają interwencję w UE

- Niepokoi nas, że ostatni etap prac nad Pakietem cechują: głęboki podział polityczny, nadmierny pośpiech, brak prób wypracowywania rozsądnych kompromisów, obecność i przewaga argumentów natury publicystycznej nad merytorycznymi, oraz - co nas najbardziej martwi - brak oceny skutków regulacyjnych dla nowych rozwiązań przyjętych w trakcie prac. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zlecenie ekspertyzy dotyczącej skutków regulacyjnych "Pakietu Mobilności", niezależnemu ekspertowi – powiedział Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

Autorzy projektu rekomendują rezygnację z wniosku dotyczącego tygodniowych okresów odpoczynku poza pojazdem i zastąpić tę propozycję intensywnym programem rozwoju infrastruktury.

Obejrzyj: Inspekcja drogowa: mamy sposoby, by dotrzeć do kierowców kombinatorów

Przekonują również, że nie należy narażać się na ryzyko utraty znacznej części zdolności przewozowych i elastyczności transportu drogowego w Europie przez uniemożliwienie wykonywania operacji typu cross-trade, nagle eliminując w ten sposób z rynku wielu mniejszych operatorów z krajów peryferyjnych.

Proponują też wydłużenie okresu przystosowania dostawców usług transportowych i ich istotnych klientów w celu wyrównania poziomów płac, profesjonalizacji zarządzania transportem drogowym małych przedsiębiorstw oraz pełnej harmonizacji i uproszczenia prawa pracy w poszczególnych krajach członkowskich UE.

Transportowa kość niezgody. Unijne propozycje do pakietu mobilności dzielą kierowców i przewoźników

W raporcie napisano, że zmiana przepisów, która w założeniu ma poprawić warunki pracy kierowców, w praktyce oznaczać będzie zmniejszenie ogólnej wydajności i zdolności przewozowej systemu transportu drogowego. To z kolei pociągnie za sobą zapotrzebowanie na większą liczbę pojazdów i kierowców, a także spowoduje podwyższony ruch na drogach i negatywnie wpłynie to na środowisko naturalne.

A kwestie warunków socjalnych i konkurencyjność transportu drogowego w Europie nie zostaną rozwiązane poprzez ich "wyregulowanie" - niezbędne są tu konkretne i skuteczne działania na rzecz poprawy stosownej infrastruktury oraz pomoc w podniesieniu poziomu przejrzystości, wydajności i profesjonalizmu europejskiego systemu transportu drogowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pakiet mobilności, transport, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

Jest jak jestMax. 40 godzin pracy w tygodniu !!! Zmęczony kierowca to zagrożenie na drogach i nie ważne czy to 40 tonowa ciężarówka czy busik do 3,5 tony.. … Czytaj całość

11-09-2019

MariuszPanowie transportowcy trzeba było bardziej zaniżać stawki w całej Europie , a teraz płacz bo stara Europą się broni przed chora konkurencja. Poza tym … Czytaj całość

11-09-2019

OccGTiry na tory

Rozwiń komentarze (7)