Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Paszport covidowy gwarancją udanych wakacji. Tak Francja walczy z pandemią

15
Podziel się:

Paszport covidowy już wkrótce może stać się najczęściej używanym dokumentem we Francji. Nowe, restrykcyjne prawo, wejdzie w życie już w tym miesiącu. Co to oznacza dla polskich turystów?

Paszport covidowy gwarancją udanych wakacji. Tak Francja walczy z pandemią
Paszport covidowy we Francji może być częściej noszonym przy sobie dokumentem niż prawo jazdy czy dowód osobisty (PAP)
bEBZILTp

Administracja prezydenta Emmanuela Macrona zaostrza walkę z pandemią. Nie tak dawno Francuzi usłyszeli, że zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 będzie konieczne w miejscach, które nie są "elementarnie kluczowe do życia obywatelskiego". Pod tym terminem znajdują się m.in. szeroko rozumiana turystyka i gastronomia. Rozwiązanie wejdzie w życie już w lipcu.

To z kolei może pokrzyżować plany wakacyjne wielu przyjezdnym, którzy do tej pory zwlekali ze szczepieniem przeciw COVID-19. Macron idzie jednak w zaparte, bo jak twierdzi, w przeciwnym razie we Francji nadal będzie rosnąć liczba zachorowań na COVID-19.

bEBZILTr

Nowe prawo ma obowiązywać od 21 lipca. Paszport covidowy będzie sprawdzany w instytucjach kultury i podczas wydarzeń gromadzących więcej niż 50 osób. Tydzień później podobnymi restrykcjami objęte zostaną kawiarnie, restauracje, szpitale lub domy opieki dla osób starszych.

Zobacz także: Setki uchodźców na Litwie. Wilno ustawia zasieki na granicy

Macron obwieścił również, że od jesieni Francuzi będą płacili za testy PCR na COVID-19. Na tym jednak nie koniec. Prezydent Francji zdecydował się również na wprowadzenie stanu wyjątkowego i godziny policyjnej na terytoriach zamorskich La Réunion i na Martynice.

bEBZILTx

Nowe rozwiązania nie wzięły się jednak znikąd. Francuzi nadal jak ognia unikają bowiem punktów szczepień. Do tej pory obie dawki szczepionki przyjęła nieco ponad 1/3 społeczeństwa (raptem 36 proc. populacji Francji). Ponadto w poniedziałek 12 lipca odnotowano również 1260 nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w tym kraju.

Paszport covidowy w praktyce

W dalszej walce z pandemią ma pomóc paszport covidowy. Unijny Certyfikat Covid (UCC) to nic innego jak elektroniczne zaświadczenie dotyczące stanu zaszczepienia umożliwi łatwiejsze i szybsze podróżowanie po terenie Unii Europejskiej.

Od 1 lipca obywatele i rezydenci Unii Europejskiej mogą korzystać z paszportu na terenie 26 państw członkowskich oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Unijny Certyfikat COVID znajdziemy łatwo w aplikacji mObywatel i w swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

bEBZILTy

Co ważne, by móc pokazać paszport covidowy na urządzeniu mobilnym, nie trzeba mieć dostępu do internetu. Wystarczy uruchomić aplikację mObywatel, dodać dokument (na pulpicie aplikacji "Dodaj dokument" lub "Dodaj swój pierwszy dokument").

Paszport covidowy ma określoną ważność. W przypadku osób zaszczepionych ważny jest od przez rok do daty pełnego zaszczepienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBZILTS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Bezubezubezbe...
2 miesiące temu
Macaron walczy ze swoim społeczeństwem a nie żadną pandemią. I to jest zasadnicza różnica. Jeśli piswołocz spróbuje tego w Polsce to się poślizgnie .
Ryszard
2 miesiące temu
Nowe restrykcyjne prawo? To bezprawie i brak logiki.Zaszczepieni będą też zarażać
Ciekawy
2 miesiące temu
Widzę że Kalifat podąża własną drogą. Ciekawe co zrobią jak już wszystkich zmuszą do szczepień a zachorowania i tak bedą
bEBZILTT
zibijacek
2 miesiące temu
A wcześniej ten sam desygnowany przez Rothschildów na prezydenta bankier Macron kazał spalić Notre Dam.
winno być
2 miesiące temu
Administracja prezydenta Emmanuela Macrona zaostrza walkę z obywatelami