Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pensja minimalna. Rząd obiecał znaczący wzrost w 2021 r., ale przedsiębiorcy mają nadzieję, że w obecnych warunkach odpuści

42
Podziel się

Całkiem niedawno rząd obiecał, że w 2021 r. pensja minimalna wyniesie 3 tys. zł. Nie wiadomo, czy będzie upierał się przy takiej właśnie kwocie. Negocjacje w sprawie pensji minimalnych ruszą w lipcu. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że rząd rozumie, że obecnie nie ma pola do tak znaczących podwyżek.

Na wiadomość o minimalnym wynagrodzeniu w 2021 r. czeka 1,5 mln pracowników
Na wiadomość o minimalnym wynagrodzeniu w 2021 r. czeka 1,5 mln pracowników (PAP)
bEqKFjGt

Rządzący obiecali, że z każdym rokiem pensja minimalna rosnąć będzie jeszcze szybciej. Przypomnijmy, że złożyli obietnicę, że z początkiem 2021 r. do najmniej zarabiających trafi 3 tys. zł brutto, a w 2024 r. płaca minimalna wzrośnie aż do 4 tys. zł. Już kilka miesięcy temu słuchający tego pracodawcy zgłaszali krytyczne uwagi, ale dziś, w warunkach kryzysu, którego skali nie umiemy jeszcze ocenić, takie podnoszenie pensji minimalnej brzmi już jak science-fiction.

Mimo wszystko jakiś wzrost wynagrodzeń najpewniej nastąpi. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie jego poziom. Zwyczajowo rozmowy rządu ze związkami zawodowymi i organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców odbywają się w połowie czerwca, jednak w tym roku przeniesione zostały na lipiec.

Przedsiębiorcy wierzą, że rząd nie będzie forsował pomysłu podnoszenia wynagrodzenia o 400 zł.

bEqKFjGv
Zobacz także: Obejrzyj: Wicepremier Emilewicz broni tarczy. "To jest długotrwałe utrzymanie miejsc pracy"

- Podwyżka minimum o 400 zł bardzo negatywnie odbiłaby się na mikro- i małych firmach dotkniętych kryzysem i spowodowałaby wzrost bezrobocia w około 30 proc. powiatów. Najlepiej byłoby więc, gdyby rząd wycofał się z tej propozycji – skomentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

bEqKFjGB

Wtóruje mu dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Moim zdaniem nie ma w 2021 r. przestrzeni do podwyżki minimalnego wynagrodzenia o 400 zł. Wskutek pandemii w przyszłym roku polskie firmy znajdą się w newralgicznym punkcie. Skończy się wsparcie przewidziane w przepisach antykryzysowych i będą wychodzić stopniowo z recesji. Gwałtowne podnoszenie minimalnego wynagrodzenia w takim momencie będzie stanowiło ogromne zagrożenie dla mikro- i małych firm, które najbardziej odczuły kryzys – powiedział.

Ministerstwo jeszcze nie ujawnia, do czego będzie dążyło

Jeżeli Radzie Dialogu Społecznego nie uda się wypracować porozumienia w temacie pensji minimalnej, to rząd podejmie decyzję w sprawie podwyżki.

Prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan podniósł, że przy założeniu, że inflacja wyniesie około 3 proc., wówczas podwyżka minimalnego wynagrodzenia na podstawie ustawy mogłaby wynieść około 78 zł.

bEqKFjGC

Przedstawiciele ministerstwa pracy odmawiają jednoznacznego komentarza na temat podwyżki, którą będą chcieli wynegocjować Wiceszef resortu Stanisław Szwed przyznał w rozmowie z "Rz", że propozycja wzrostu minimalnego wynagrodzenia, jaką ministerstwo przedstawi partnerom społecznym do końca lipca, wynika z ustawy. "Ważny będzie tu wskaźnik inflacji. Chcemy utrzymać obecny stosunek procentowy minimalnego do przeciętnego wynagrodzenia, który wynosi obecnie około 48 proc." – zadeklarował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqKFjGW
KOMENTARZE
(42)
Robson
rok temu
Niech sobie przedsiebiorca kupi hulajnoge a nie ferari i m1 a nie wille za kilkasret milionow to nie bedzie beczal a na wakacje wieliczke zwiedzic
Anna
rok temu
Jeśli pracodawcy nie stać na podwyżkę to niech zwolni pracownika i sam zasuwa jak niewolnik.Nikt nie będzie pracował za jałmużnę
ewa
rok temu
Jezeli firmy nie moga to rzad niech dolorzy nikt nie pyta czy my ludzie pracujacy mamy na czynsz dzieci 500 talony na wczasy 500emeryci 12 13 14 a my za 1900 zl a ceny w gore i 0 za nasza prace .Rzad obiecal i niech dotrzyma slowa a przedciebiorcy niech nie placza bo to nie robi na nas wrazenia
bEqKFjGX
andreas
rok temu
obiecali powini dac 3000 nie pracodawcy podatek zmniejszom iwyjdzie 3000
---
rok temu
Już Lewiatan płacze. Brakuje niewolników
...
Następna strona