Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pensja minimalna. Rząd obiecał znaczący wzrost w 2021 r., ale przedsiębiorcy mają nadzieję, że w obecnych warunkach odpuści

Całkiem niedawno rząd obiecał, że w 2021 r. pensja minimalna wyniesie 3 tys. zł. Nie wiadomo, czy będzie upierał się przy takiej właśnie kwocie. Negocjacje w sprawie pensji minimalnych ruszą w lipcu. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że rząd rozumie, że obecnie nie ma pola do tak znaczących podwyżek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Na wiadomość o minimalnym wynagrodzeniu w 2021 r. czeka 1,5 mln pracowników

Rządzący obiecali, że z każdym rokiem pensja minimalna rosnąć będzie jeszcze szybciej. Przypomnijmy, że złożyli obietnicę, że z początkiem 2021 r. do najmniej zarabiających trafi 3 tys. zł brutto, a w 2024 r. płaca minimalna wzrośnie aż do 4 tys. zł. Już kilka miesięcy temu słuchający tego pracodawcy zgłaszali krytyczne uwagi, ale dziś, w warunkach kryzysu, którego skali nie umiemy jeszcze ocenić, takie podnoszenie pensji minimalnej brzmi już jak science-fiction.

Mimo wszystko jakiś wzrost wynagrodzeń najpewniej nastąpi. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie jego poziom. Zwyczajowo rozmowy rządu ze związkami zawodowymi i organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców odbywają się w połowie czerwca, jednak w tym roku przeniesione zostały na lipiec.

Przedsiębiorcy wierzą, że rząd nie będzie forsował pomysłu podnoszenia wynagrodzenia o 400 zł.

Obejrzyj: Wicepremier Emilewicz broni tarczy. "To jest długotrwałe utrzymanie miejsc pracy"

- Podwyżka minimum o 400 zł bardzo negatywnie odbiłaby się na mikro- i małych firmach dotkniętych kryzysem i spowodowałaby wzrost bezrobocia w około 30 proc. powiatów. Najlepiej byłoby więc, gdyby rząd wycofał się z tej propozycji – skomentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

1,5 mln osób zarabia najniższą krajową, czyli 2600 zł brutto.
Płaca minimalna w 2021 r.? Związkowcy są w tej kwestii jednomyślni

Wtóruje mu dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Moim zdaniem nie ma w 2021 r. przestrzeni do podwyżki minimalnego wynagrodzenia o 400 zł. Wskutek pandemii w przyszłym roku polskie firmy znajdą się w newralgicznym punkcie. Skończy się wsparcie przewidziane w przepisach antykryzysowych i będą wychodzić stopniowo z recesji. Gwałtowne podnoszenie minimalnego wynagrodzenia w takim momencie będzie stanowiło ogromne zagrożenie dla mikro- i małych firm, które najbardziej odczuły kryzys – powiedział.

Ministerstwo jeszcze nie ujawnia, do czego będzie dążyło

Jeżeli Radzie Dialogu Społecznego nie uda się wypracować porozumienia w temacie pensji minimalnej, to rząd podejmie decyzję w sprawie podwyżki.

Prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan podniósł, że przy założeniu, że inflacja wyniesie około 3 proc., wówczas podwyżka minimalnego wynagrodzenia na podstawie ustawy mogłaby wynieść około 78 zł.

Przedstawiciele ministerstwa pracy odmawiają jednoznacznego komentarza na temat podwyżki, którą będą chcieli wynegocjować Wiceszef resortu Stanisław Szwed przyznał w rozmowie z "Rz", że propozycja wzrostu minimalnego wynagrodzenia, jaką ministerstwo przedstawi partnerom społecznym do końca lipca, wynika z ustawy. "Ważny będzie tu wskaźnik inflacji. Chcemy utrzymać obecny stosunek procentowy minimalnego do przeciętnego wynagrodzenia, który wynosi obecnie około 48 proc." – zadeklarował.

Jarosław Kaczyński zapowiedział wielkie podwyżki płacy minimalnej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi.
Płaca minimalna. Miała rosnąć, a może spaść. Firmy nie mają z czego dać podwyżek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2020

sokzkrokugłosujcie na czaskowskiego a znów będziecie zarabiać 5 zł na godzinę a płaca minimalna uszczęśliwi pracodawców bo będzie wynosiła 1200 zł, żyć nie … Czytaj całość

12-06-2020

JaktaktotakJak to jest, że ceny mamy zachodnie a zarobki 4 razy mniejsze od nich? Proste, pracodawcy zabierają sobie te 3/4 do kieszeni i jeszcze mają czelność … Czytaj całość

12-06-2020

annPrzedsiębiorcy po 30 latach różnej maści złodziei, zwykłych nieudaczników, laików lub cwanych banksterów mają jeszcze coś takiego jak nadzieja?! A … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)