Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Płaca minimalna. Miała rosnąć, a może spaść. Firmy nie mają z czego dać podwyżek

902
Podziel się

Wraca temat pensji minimalnej. Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi Jarosław Kaczyński złożył głośną obietnicę: w 2024 roku wzrośnie ona aż do 4 tys. zł, a już w 2021 roku miałaby wynieść 3 tysiące. Ale przez koronawirusa nadchodzi kryzys gospodarczy. Dlatego firmy mówią wprost: to zły czas na podwyżki.

Jarosław Kaczyński zapowiedział wielkie podwyżki płacy minimalnej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi.
Jarosław Kaczyński zapowiedział wielkie podwyżki płacy minimalnej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. (NurPhoto via Getty Images)
bEqoghJx

W tym roku pensja minimalna wzrosła do 2600 złotych brutto - o 350 zł w stosunku do 2019 roku. To niemal 50 proc. średniej krajowej - tak jak chcieli związkowcy z "Solidarności". W kolejnych latach, zgodnie z zapowiedziami Kaczyńskiego, miały być kolejne spektakularne wzrosty. Dziś stoją one pod znakiem zapytania.

Wszystko dlatego, że w prognozach sprzed kilku miesięcy polska gospodarka miała rosnąć. Firmy miały się rozwijać i być może znalazłyby pieniądze na ogromne, obiecane przez PiS podwyżki. Ale przez epidemię w gospodarce czeka nas kryzys. Ministerstwo Finansów w ostatnim oficjalnym dokumencie z prognozami dla polskiej gospodarki zakłada, że w tym roku polski PKB spadnie o 3,4 proc. Zdaniem ekspertów to nie pozostanie bez wpływu na rynek pracy.

Koronawirus uderza w zarobki w Polsce

- Widzimy, jakie dane spływają z rynku. Szczególnego wzrostu płac nie będzie, nie ma więc szans, aby utrzymać zapisaną w budżecie prognozę dotyczącą przeciętnego wynagrodzenia. Może się okazać, że obecny poziom płacy minimalnej będzie stanowić nie 50 proc., ale nawet 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia – komentuje dla money.pl główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

bEqoghJz
Zobacz także: Obejrzyj: Jaka pensja minimalna: 2600 zł brutto jak teraz, 3 tys. brutto czy obniżka?

- Scenariusz wyjściowy to brak zmiany płacy minimalnej, ponieważ jej relacja do przeciętnego wynagrodzenia i tak zostanie utrzymana. Oczywiście poczekajmy na liczby i fakty, ale jestem przekonany, że pokażą one, iż nie ma przestrzeni dla podwyżek – dodaje.

bEqoghJF

Według Komisji Europejskiej spadek PKB w Polsce będzie jeszcze boleśniejszy i wyniesie 4,3 proc. Urzędnicy resortu finansów zastanawiają się teraz, gdzie jest optymalny poziom pensji minimalnej.

Nawet w rządzie widzą problem

- Myślę, że kwestię pensji minimalnej powinniśmy dyskutować w zupełnie nowych warunkach makroekonomicznych. Poczekajmy, aż skończy się lockdown i zobaczymy, czy możemy utrzymać ten zapowiedziany wcześniej poziom wzrostu. Dostrzegam zalety podnoszenia płacy minimalnej, jeśli chodzi redukowanie nierówności. Pytanie, czy w warunkach kryzysu silne zwiększanie pensji nie zdusi inwestycji prywatnych - komentuje główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.

Przedstawiciele biznesu, z którymi rozmawialiśmy, są bardziej kategoryczni. Zwracają uwagę na to, że pandemia koronawirusa mocno zmieniła rzeczywistość, w której funkcjonują przedsiębiorcy. Wiele firm jest odciętych od rynków i klientów. Dla ich właścicieli wyzwaniem stało się utrzymanie załóg i pensji, dlatego należałoby uelastycznić wysokość pensji minimalnej.

bEqoghJG

- Zadeklarowanie 3 tys. zł byłoby nieodpowiedzialne. Przypomnę tylko, że dopiero wchodzimy w kryzys. Ja bym w ogóle wrócił do dyskusji o mechanizmie kształtowania pensji minimalnej. Bardzo bym chciał, by debata toczyła się na Radzie Dialogu Społecznego. Pewne deklaracje wyborcze mogą być niebezpieczne - proponuje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Z kolei dr Sławomir Dudek z Pracodawców RP uzupełnia: - W Polsce nie było recesji. Nasze regulacje płacowe są dostosowane do sytuacji, gdy wszystko pięknie rośnie. Niewykluczone, że przyjdzie kolejna fala kryzysu. Usztywnienie wysokości płacy minimalnej będzie ograniczeniem dla firm i rynku pracy.

Pojawia się pytanie, czy wobec tego rząd zdecyduje się na obniżkę pensji minimalnej? Oficjalnych deklaracji na razie nie ma. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała tylko podczas jednej z wideokonferencji, że ma nadzieję, iż płaca minimalna 2021 nie będzie niższa od tej obecnej.

bEqoghJH

Firmy chcą płacić mniej, związkowcy nie chcą o tym słyszeć

Na obniżkę czeka jednak spora grupa przedsiębiorców. Blisko jedna czwarta badanych firm mówi o konieczności utrzymania wysokości płacy minimalnej najwyżej na poziomie tegorocznym albo nawet niższym. Tak wynika z badania przedsiębiorców, przeprowadzonego przez Lewiatana w kwietniu tego roku.

Pomysł obniżenia pensji minimalnej popiera także Business Centre Club. Co ciekawe, organizacja chciałaby, aby cięcie nastąpiło już w tym roku i taki postulat ma zamiar przedstawić podczas Rady Dialogu Społecznego. To właśnie RDS - gdzie strona rządowa ściera się z pracodawcami i związkowcami - w drodze kompromisu powinna ustalić przyszłoroczną wysokość pensji minimalnej.

- Trzeba zastanowić się, co zrobić z płacą minimalną. Jednym z naszym pomysłów jest odstąpienie od podwyżki do 4 tys. zł za dwa lata. Drugą kwestią jest zweryfikowane tegorocznego poziomu. Przy tak dramatycznym PKB może się to okazać konieczne. Warto o tym porozmawiać - komentuje dla money.pl Zbigniew W. Żurek z BCC.

bEqoghJI

- Jakie są argumenty za tym, aby mrozić, czy, nie daj Boże obniżać? - oburza się na ten pomysły rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski. - Idea tarczy antykryzysowej polega na tym, aby z pieniędzy budżetowych ratować miejsca pracy. Dlaczego z naszych podatków mamy dokładać przedsiębiorcom, aby oni obniżali nam wynagrodzenia? To nieracjonalne i nielogiczne. To próba wykorzystywania sytuacji do ograniczania praw pracowniczych - argumentuje.

Dyskusje w Radzie ruszą dopiero wtedy, gdy rząd przedstawi wstępne założenia do przyszłorocznego budżetu, a to powinno nastąpić najwcześniej w czerwcu. Jeśli forum nie porozumie się w kwestii wysokości płacy, rząd w drodze rozporządzenia ustali ją sam.

Przypomnijmy, że według GUS 1,5 mln osób pobiera w Polsce płacę minimalną. Na liście zawodów są pracownicy oświaty, administracji publicznej, ochroniarze, osoby zatrudnione w gastronomii, recepcjoniści, sekretarki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqoghKa
KOMENTARZE
(902)
gyhuij
rok temu
podwyszki beda b duze bo wyborcy pracujący i nic nie dostający tylko dlatego głosowali firmy słabe niech se same pracują słabe zarobki sie konczom no i tyle korona tego nie zatrzyma tylko po jak wygra ale mysle ze niewolnictwo sie skonczyło
EMIGRANT
rok temu
POLACY POLACY CZY JESZCZE SPICIE NO TO WSTAWAJCIE BO MOZECIE JUZ SIE NIE OBUDZIC PAN SYKULSKI NA KANALE W REALU POWIEDZAL CO DUDA NA POLSKE PODPISYWAL SZOK SZOK
ola
rok temu
Narazie to kaczka rośnie dobrze karmiona na Nowogrockiej !!!!!!!!!!!!!!!!!
bEqoghKb
vb
rok temu
I o pensji minimalnej dyskutują przedsiębiorcy oraz rząd, gdzie zarabiaja bardzo dużo. a moż ezamiast obniżki pensji minimalnej uciać kominy tym najwyżej zarabiającym? Oni na życie mają. Pensja minimalna jest i tak żenująco niska. To nawet nie sa 2 tys netto. Jak się z tego utrzymać? Przy pensji min nikt nie dostanie kredytu na mieszkanie . Trzeba wynajmować. Ponad tysiąc plus opłaty. Młoda osoba jakoś sobie poradzi ale rodzina?? Pensja minimalna przy cenach nawet z 2019 powinna wynosić 2500 NETTO. Minimum socjalne i egzystencji to też BZDURY. Rządy wymyślają takie koszyki, żeby było jak najmniej. To sumy jak kieszonkowe wielu nastolatków.
Gazeta Polska
rok temu
Majątek znacjonalizować.Niech wróci z powrotem do budżetu.Demagogów zdelegalizować,jako partia niebezpieczna dla rozwoju demokracji.To są populiści ,nie mający żadnego wykształcenia.Oni przyszli tylko w jednym celu.Żeby okraść własny NARÓD.
...
Następna strona