Notowania

Przejdź na
edukacja
29.11.2019 06:19

Pensje nauczycieli. Sławomir Broniarz mocno o ministrze Piontkowskim: "ludzki pan"

Dariusz Piontkowski zapowiada podwyżki dla nauczycieli. Sławomir Broniarz zaznacza, że pensje nauczycieli rzeczywiście wzrosną, ale tylko tych, którzy zarabiają poniżej przyszłorocznej płacy minimalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Sławomir Broniarz nie szczędzi gorzkich słów szefowi MEN Dariuszowi Piontkowskiemu. (Fot: WP)

Przypomnijmy, że projekt budżetu na 2020 rok zakłada subwencję oświatową (z której finansowany jest system edukacji i wynagrodzenia nauczycieli) w kwocie 49,7 mld złotych, czyli o 6 proc. więcej niż w tym roku.

Zdaniem samorządowców to i tak za mało. Podkreślają oni w "Dzienniku Gazecie Prawnej", że subwencja rośnie zbyt wolno w stosunku do potrzeb wydatkowych.

Sławomir Broniarz na Twitterze poszedł o krok dalej. Napisał, że podwyżka dla nauczycieli rzeczywiście pojawi, ale tylko dla tych, którzy zarabiają poniżej przyszłorocznej minimalnej krajowej. Obecnie wynosi ona 2250 złotych brutto, ale już od przyszłego roku – 2600 złotych brutto. Podwyżka musi zatem objąć wszystkich, którzy zarabiają poniżej wskazanej kwoty.

Broniarz nie szczędził szefowi MEN krytycznej oceny jego pracy. Określił on Dariusza Piontkowskiego mianem "ludzkiego pana".

Zobacz też: ZNP ma pomysł na pensje nauczycieli. Chcą je powiązać ze średnią krajową

Minister zapowiedział, że będzie negocjował z resortem finansów kwestie związane z wysokością przyszłorocznej subwencji. Pierwsze rozmowy odbyły się w środę, Ministerstwo Finansów przekonuje, że było to "standardowe spotkanie w zakresie tematów, które łączą obydwa resorty", a jednym z nich faktycznie była kwestia wysokości subwencji oświatowej na 2020 roku.

Z kolei MEN deklaruje, że minister finansów w ramach prac nad budżetem państwa na 2020 rok "będzie analizował możliwość zwiększenia wysokości kwoty subwencji oświatowej".

Nauczycie nie dostaną podwyżek, bo MEN musi sfinansować... ich podwyżki.
Nauczyciele alarmują: nie ma przewidzianej podwyżki wynagrodzeń w subwencji oświatowej

– Chciałbym, by było to skorelowane z systemem awansu zawodowego. Powinniśmy doprowadzić do tego, by płace, przynajmniej częściowo, nagradzały tych nauczycieli, którzy najlepiej pracują. To trudna materia, ale do sprawy trzeba wrócić, przyjrzeć się, jak to wygląda w innych krajach – zapowiedział Piontkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: edukacja, sławomir broniarz, dariusz piontkowski, men, znp, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2019

teacherMoja Żona jest nauczycielem . N AJCZĘŚCIEJ TU piszą , baby ogarnęły edukację bo idą do szkół pracować by rodzić dzieci, chodzą na L4 bez … Czytaj całość

29-11-2019

xyzW 2021 roku ,gdy płaca minimalna wzrośnie do 3.000,00 zł.trzeba będzie następnej grupie nauczycieli podnieść płace do minimalnej.W 2023 wszyscy … Czytaj całość

29-11-2019

SebaWstyd brać. 50 zł za godzine korepetycji nachapać takich godzin wiele w miesiącu i oszukiwać Państwo. Bo inni płacą podatki wy nie oszuści.

Rozwiń komentarze (112)