Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
edukacja
28.11.2019 09:31

Nakłady na oświatę. Minister Piontkowski negocjuje z resortem finansów

Minister edukacji Dariusz Piontkowski negocjuje z resortem finansów w sprawie wysokości subwencji na 2020 rok. Samorządowcy podnoszą larum, że ta jest zbyt niska w stosunku do potrzeb.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister edukacji Dariusz Piontkowski negocjuje kwestie wysokości nakładów na oświatę w 2020 r.

Projekt budżetu na 2020 rok zakłada subwencję oświatową (z której finansowany jest system edukacji i wynagrodzenia nauczycieli) w kwocie 49,7 mld zł, czyli o 6 proc. więcej niż w tym roku. Zdaniem samorządowców to i tak za mało. Podkreślają oni w "Dzienniku Gazecie Prawnej", że subwencja rośnie zbyt wolno w stosunku do potrzeb wydatkowych.

- Transfery z budżetu państwa na edukację w stosunku do wielkości budżetu państwa i PKB niestety maleją – wskazuje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Włodarze chcą wynegocjować powrót do sytuacji z 2016 r., gdy subwencja pokrywała ponad 90 proc. wydatków płacowych, a nie jak dziś ok. 85 proc. – Naszym marzeniem jest zwiększenie subwencji o kilkanaście miliardów złotych, ale realnie patrząc, dobrze by było, aby subwencja pokrywała wydatki płacowe na poziomie 93 proc. – mówi z kolei Eugeniusz Gołembiewski z Unii Miasteczek Polskich.

Szef MEN zapowiedział, że będzie negocjował z resortem finansów kwestie związane z wysokością przyszłorocznej subwencji. Pierwsze rozmowy odbyły się w środę, Ministerstwo Finansów przekonuje, że było to "standardowe spotkanie w zakresie tematów, które łączą obydwa resorty", a jednym z nich faktycznie była kwestia wysokości subwencji oświatowej na 2020 r. Z kolei MEN deklaruje, że minister finansów w ramach prac nad budżetem państwa na 2020 r. "będzie analizował możliwość zwiększenia wysokości kwoty subwencji oświatowej".

Obejrzyj: Budżet na 2020 rok. "Trzeba szukać cięcia wydatków"

Zwiększenie subwencji nie jest pewne. Sam Piontkowski przekonuje samorządowców, że lokalne władze powinny współfinansować wydatki oświatowe. – W ostatnich kilku latach mamy do czynienia ze wzrostem dochodów samorządów. W związku z tym mają możliwość zwiększenia wydatków na oświatę. Wydatki oświatowe, w stosunku do wydatków ogółem są coraz mniejszą częścią – zauważył minister.

Szef MEN zapowiedział ponadto powrót do dyskusji o wynagrodzeniach nauczycieli. – Chciałbym, by było to skorelowane z systemem awansu zawodowego. Powinniśmy doprowadzić do tego, by płace, przynajmniej częściowo, nagradzały tych nauczycieli, którzy najlepiej pracują. To trudna materia, ale do sprawy trzeba wrócić, przyjrzeć się, jak to wygląda w innych krajach – zapowiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2019

ZAGŁOBAA TO PO CO PRZECIEŻ PANOWIE DOBRZE WIEDZA ŻE CIEMNYM NARODEM NAJLEPIEJ SIE RZADZI BO RZUCI IM SIE JAKIŚ OCHŁAP I BEDA CI WIERNI JAK PSY W PORZE … Czytaj całość

28-11-2019

ZjawaLepiej pracują tzn robią za sekretarki dyrektorów, czy ich uczniowie odnoszą sukcesy? Grunt to mieć dyrektora po swojej stronie, słodzić mu i ma się … Czytaj całość

28-11-2019

MatkaCzy w tym pisie nie ma już rozgarniętych ludzi ? Co ten facet bredzi ? Koniecznie chce wygrać konkurs na głupszego od Zalewskiej ?

Rozwiń komentarze (13)