Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

PGNiG otrzyma zastrzyk gotówki. Gigantyczny kredyt od BGK

26
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego do kwoty 4,8 mld zł na okres 24 miesięcy od momentu podpisania dokumentu - przekazał gigant w komunikacie. Spółka skorzysta z przepisów uchwalonych przez rządzących na potrzeby ratowania krajowego sektora energetycznego.

PGNiG otrzyma zastrzyk gotówki. Gigantyczny kredyt od BGK
PGNiG zawarło umowę z BGK na kredyt w wysokości 4,8 mld zł (Adobe Stock, Krzysztof Bubel)

Zarząd giganta we wtorkowym komunikacie przekazał, że 16 sierpnia 2022 r. spółka zawarła umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego do kwoty 4,8 mld zł na okres 24 miesięcy od daty podpisania umowy kredytowej.

Zarząd PGNiG na bieżąco monitoruje sytuację na międzynarodowym rynku gazu i spółka będzie podejmować dalsze działania w kierunku zwiększenia dostępnych źródeł finansowania - przekazał zarząd w informacji prasowej.

Państwowa kroplówka

Przy zawieraniu tej umowy PGNiG skorzystało z gwarancji Skarbu Państwa. Było to możliwe za sprawą mechanizmu przewidzianego w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Rządzący otworzyli furtkę dla giganta, by ten mógł skorzystać z gwarancji kredytowych w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, tego samego, który posłużył ostatnio władzy do sfinansowania dodatku węglowego dla Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drożyzna zmienia nawyki turystów. "Panika zacznie się, jak wrócimy z wakacji"

W money.pl pisaliśmy wielokrotnie o tej ustawie. Już w momencie, gdy ten akt prawny był jeszcze projektem, Ministerstwo Aktywów Państwowych przekonywało nas, że państwo nie może dopuścić do upadku firmy zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne krajowi.

Wszystko przez fakt, że PGNiG ma sprzedawać gaz poniżej ceny rynkowej, by chronić odbiorców wrażliwych, takich jak np. szpitale. Takie działanie jednak doprowadziłoby giganta do bankructwa.

Nie możemy doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa tak ważnego dla bezpieczeństwa kraju. Zaproponowane przez nas zmiany nie są więc po to, by pomagać PGNiG, ale by chronić Polaków przed szaleństwem cenowym na rynku gazu - tłumaczył w rozmowie z money.pl w styczniu 2022 r. rzecznik MAP Karol Manys.

Pomoc w wielu formach

Oprócz kredytów, PGNiG Obrót Detaliczny (spółka należąca do PGNiG) może liczyć też na rekompensaty za obniżone taryfy cenowe. Firma otrzymała w ten sposób już ponad 5,3 mld zł od marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
goodwill
miesiąc temu
Zysk PGNiG za 1. półrocze 2022 r. wyniósł 4,8 mld zł. Spółka jest w trudnej sytuacji? Musimy ją wspierać z publicznych (czyt. naszych) środków?
Seba
miesiąc temu
Jak to jest spółki są dotowane, bo źle się dzieje, a prezesi i rady nadzorcze wyszarpują z nich monstrualne nagrody - za co, za złą kondycję ich przedsiębiorstw.
Nord
miesiąc temu
Oj wy ....fachowcy..... Nie potraficie żadnego biznesu uczynić dochodowym żadnego. Jedyny dochód to "Dopisz zero i potem się podzielimy". Tak to tutaj wygląda. Prawie zawsze jest ten sam temat "Musimy pogadać..." Mówisz "wcale nie musimy" i masz po przetargu.
emeryt
miesiąc temu
a na co poszły zyski z lat poprzednich? zamiast na inwestycję to na premie
pis+glapiński...
miesiąc temu
Kiedy glapiński skończy drukowanie?
...
Następna strona