Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Pieniądze z KPO dla hoteli i restauracji. Rusza nabór wniosków

8
Podziel się:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło w środę nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej (HoReCa) oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W ramach tego naboru do rozdysponowania jest 1,2 mld zł.

Pieniądze z KPO dla hoteli i restauracji. Rusza nabór wniosków
Rusza nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej (East News, Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Chodzi o hotele, restauracje, czy małe kina, głównie poza dużymi miastami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

- Program, którego nabór dzisiaj ogłaszamy, to wsparcie dla przedsiębiorstw z branży hotelarsko-gastronomiczno-cateringowej, która podczas pandemii Covid-19 została dotknięta różnego rodzaju zakazami i ograniczeniami, przez co niestety wiele firm poniosło wymierne straty finansowe, wiele firm też tego okresu nie przetrwało. Dzięki uruchomieniu środków z KPO możemy teraz tę branżę wesprzeć - powiedział wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

Na program przeznaczono 1,2 mld zł. Jego głównym zadaniem jest wsparcie modernizacji mikro i małych firm, doposażenia ich w nowy sprzęt, a także ewentualnej dywersyfikacji ich działalności.

Wszystko po to, aby po tym wsparciu przedsiębiorstwa były po prostu mocniejsze i mogły funkcjonować na rynku turystycznym - wskazał Protas.

Od 50 do 540 tys. zł wsparcia dla firm

Zgodnie z przyjętymi zasadami program adresowany jest dla mikro i małych przedsiębiorstw. Mogą one liczyć na wsparcie w wysokości od 50 tys. do 540 tys. zł. Minimalny wkład własny to 10 proc., a czas trwania przedsięwzięcia - jeden rok.

- Niestety mamy zawężone terminy jeśli chodzi o KPO ze względu na opóźnienia, a więc do końca stycznia 2026 roku środki, które przeznaczyliśmy na ten program, muszą być wykorzystane - zapowiedział wiceminister.

W ramach KPO realizowane będzie wsparcie dla szeregu innych branż i przedsięwzięć. - W tej chwili jesteśmy na etapie rewizji tego programu, po to aby dostosować go do realiów, do tego, że przez 2,5 roku praktycznie ani jedno euro do Polski nie przywędrowało i w związki z tym mamy ogromne zapóźnienia - wyjaśnił wiceszef resortu.

Podkreślił, że jednym z podstawowych zdań nowego rządu premiera Donalda Tuska było odblokowanie środków europejskich w ramach KPO w wysokości 60 mld euro, ale również środków na pozostałe europejskie programy spójności. Pierwsza zaliczka w wysokości 5 mld euro – przypomniał - wpłynęła w grudniu. Obecnie oczekiwana jest realizacja pierwszego wniosku o płatność, w ramach którego jeszcze w tym miesiącu do Polski trafi 127 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Aaaa
3 tyg. temu
A szpitale i kliniki jak za PRL a tu hotele i restauracje dotacje dostają to jest właśnie Pokska wszystko w drugą stronę????
Słynny Szczur
3 tyg. temu
Może ktoś z branży odpowie mi tutaj dlaczego za obiad w polskich górach płaciłem ostatnio wiecej niż w najbardziej prestiżowej dzielnicy Paryża, podczas gdy pracownik polskiej gastronomii zarabia ułamek tego co Francuz?
Leśny ludek
3 tyg. temu
Branża kosmetyczna już dostała ulgi, teraz knajpy i hotele, będziemy piękni i weseli, to się chwali rudemu. Upadające huty i inne zakłady przemysłowe kluczowe dla kraju to pikuś, mogą zdechnąć. Ryży gaulaiter zatopi Polskę.
Art63
3 tyg. temu
Żarty z przedsiębiorców, zmiany na niekorzyść warunków . Wymagany spadek obrotów był 30% ,zmieniony na 20% i w ostatniej chwili znowu podniesiono na 30% . Nawet za pis takich żartów sobie nie robili
rolnik
3 tyg. temu
a mówią, że tylko rolnicy dostają pieniądze