Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

PiS chce województwa warszawskiego. Trzaskowski może zostać marszałkiem

542
Podziel się:

W Prawie i Sprawiedliwości coraz bardziej realnym staje się pomysł wyodrębnienia województwa warszawskiego spod województwa mazowieckiego. Na światło dzienne wychodzą konkrety, a marszałek Mazowsza nie szczędzi słów. "Są gotowi rozbić region tylko po to, aby przejąć w nim władzę" - powiedział o planach PiS.

Konkretyzują się plany PiS ws. województwa warszawskiego
Konkretyzują się plany PiS ws. województwa warszawskiego (East News)

W PiS krystalizuje się koncepcja podziału województwa mazowieckiego. Ze wstępnych planów wynika, że prezydent stolicy - po wydzieleniu woj. warszawskiego - zostałby jednocześnie jego marszałkiem. Pozostałą część regionu będą czekać wybory sejmikowe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Województwo warszawskie miałoby się składać z miasta stołecznego oraz sąsiadujących gmin i powiatów.

- Wtedy w granicach Warszawy pojawiłby się Centralny Port Komunikacyjny, bo Baranów to powiat grodziski, który wchodziłby w takim układzie do woj. warszawskiego - zapowiada w "DGP" Krzysztof Sobolewski, przewodniczący komitetu wykonawczego PiS.

Sam pomysł pojawił się już dawno temu, w ostatniej kampanii zmiany zapowiadał Jarosław Kaczyński. Teraz deklaracje zaczynają się konkretyzować. - Ustawa powinna być wniesiona do Sejmu po wyborach prezydenckich, czyli w drugiej połowie 2020 r. - zauważa Krzysztof Sobolewski z PiS.

Zobacz także: Obejrzyj: Modernizacja Sądeckich Wodociągów

Ostateczny podział regionu poznamy, gdy ukaże się rządowy projekt. Jednak na koncepcji, o której mówią politycy PiS, skorzysta Rafał Trzaskowski. Plan zakłada, że prezydent Warszawy byłby jednocześnie marszałkiem woj. warszawskiego - przejściowo, tzn. do końca kadencji, a rada miasta byłaby sejmikiem.

- Zastanawiamy się, czy tego stanu nie utrzymać na stałe, by nie mnożyć niepotrzebnie bytów. Mamy w końcu 5 miast na prawach powiatu, w których prezydent miasta jest jednocześnie starostą - wyjaśnia Sobolewski. Trzaskowski pomysłu nie komentuje, ale jego pozycja - przynajmniej formalnie - wydaje się niezagrożona.

Jednak tego samego nie może być pewien marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Plan PiS przewiduje, że w nowym woj. mazowieckim, tym bez Warszawy, wybory sejmikowe będą musiały się odbyć.

- PiS nie przebiera w środkach. Jak widać, frustracja po przegranych na Mazowszu wyborach jest tak wielka, że są gotowi rozbić region tylko po to, aby przejąć w nim władzę. Nie udało się w demokratycznych wyborach, to może uda się dzieląc Mazowsze i wyjmując z niego Warszawę. Przyznam szczerze, że ciągle nie mogę uwierzyć w realność tych zapowiedzi - tak plany PiS komentuje w "DGP" Adam Struzik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(542)
warszawianka
4 lata temu
wydadzą pieniądze na nikomu nie potrzebne pomysły. to wszystko dużo kosztuje ale tu nikt nie liczy, wydaje się jak na respiratory, byle komu ile zechce, bez negocjacji, bez orientacji, wpadliśmy po uszy i to na kilka lat. prezydent ma to przyklepać.
setr
4 lata temu
musicie zwrócic uwage na jego ruchy jak przeciera to sa najniebezpieczni
setr
4 lata temu
musicie zwrócic uwage na jego ruchy jak przeciera to sa najniebezpieczni
Dfb
4 lata temu
I ta zawzięta gęba ...
Arkadiusz
4 lata temu
Dziwny jest ten polityk, z wiecznie zacietą miną, niech PiS powie ile daje na oświatę w Warszawie i tyle.. Zero? To się mazowieckie zastanowi ile zapłacą razy więcej 500 minus ➖. Czy chodzi to odobro społeczeństwa czy powiększenie mapy "władzy" Zniszczyć inteligencję tłum do fabryk w wieku od 16 lat, może igrzyska glodowe???
...
Następna strona