Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

PKB Polski. Agencja S&P podwyższyła prognozę wzrostu

5
Podziel się:

Prognozowany wzrost PKB Polski w 2019 roku został podniesiony z poziomu 3,9 proc. do 4,1 proc. Jednocześnie Agencja S&P Global Ratings utrzymała szacunki na 2020 r. na poziomie 3,1 proc. - wynika z raportu datowanego na 26 lipca.

Wcześniej agencja ratingowa prognozowała wzrost gospodarczy nad Wisłą na poziomie 3,9 proc.
Wcześniej agencja ratingowa prognozowała wzrost gospodarczy nad Wisłą na poziomie 3,9 proc. (Fotolia, jacek_kadaj)

S&P Global Ratings lepiej oceniła polską gospodarkę, korygując swoje wcześniejsze szacunki. Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, wskaźnik wzrostu został podwyższony o 0,2 pkt. proc.

Wcześniej agencja ratingowa prognozowała wzrost gospodarczy nad Wisłą na poziomie 3,9 proc., jednak 26 lipca podwyższyła przewidywany wzrost PKB na 2019 rok do 4,1 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Polska znów z wyższym ratingiem. "S&P odszedł od oceny politycznej"

Podkreśliła również, że oceny wiarygodności kredytowej części krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, pozostają na takim samym lub niższym poziomie niż przed kryzysem finansowym z lat 2007-2008.

"Wynika to z oddziaływania czynników instytucjonalnych. Ponadto, poziom zadłużenia publicznego jest w większości przypadków wyższy niż przed światowym kryzysem. Choć gospodarki EŚW w ostatniej dekadzie uległy znaczącej dywersyfikacji, to wciąż opierają się na integracji z zachodnioeuropejskimi łańcuchami produkcji, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym i innych sektorach przetwórstwa. W przypadku pogorszenia globalnych tendencji protekcjonistycznych wzrost gospodarczy w regionie ucierpi" – wynika z cytowanego przez PAP raportu S&P.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(5)
Ben
3 lata temu
Pietruszka po 13 zł super jest
koszt kapitał...
3 lata temu
teraz agencja S&P powinna zapłacić wielomilionowe odszkodowanie Polsce jako rekompensata wyższego kosztu kapitału. Polski podatnik zapłacił konkretne kwoty za pomówienia agencji S&P. Płaciliśmy wyższe odsetki tylko dlatego bo agencja ratingowa się POmyliła
miki
3 lata temu
Jak długo jeszcze pisowska RPP będzie pompowała gospodarkę kosztem obywateli nie podnosząc stóp procentowych, na dzień dzisiejszy jest to okradanie przez państwo obywateli z ich oszczędności, inflacja ostro w górę a stopy procentowe jak w okresie deflacji
Jaśkowianin
3 lata temu
Mozna? Mozna!
Agata
3 lata temu
no i co platfuski? tak bardzo źle się w Polsce dzieje?