Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Poczta Polska przyniesie straty? Listonosze chcą jednak własnego "500 plus". Będzie protest

39
Podziel się:

Pracownicy Poczty Polskiej domagają się pomocy państwa. W piątek przed Kancelarią Premiera pikietować będzie pocztowa Solidarność. Związkowcy domagają się podwyżek o 500 zł brutto.

Poczta Polska. Listonosze chcą podwyżek
Poczta Polska. Listonosze chcą podwyżek (PAP)

Jak informuje "Rzeczpospolita", Poczta Polska pierwszy raz od lat poniesie straty na usługach powszechnych. Spółka znalazła się w trudnej sytuacji, jednak mimo wszystko związki zawodowe domagają się podwyżek.

Efektem nieudanych negocjacji z zarządem Poczty Polskiej w sprawie podwyżek, będzie piątkowa pikieta pod kancelarią premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzeń o 500 zł brutto.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rz", Poczta Polska złożyła w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE) prognozę, z której wynika, że w przyszłym roku wygeneruje kilkadziesiąt milionów złotych straty na świadczeniu usługi powszechnej.

Zobacz także: Zobacz: Poczta Polska. Innowacje

Poczta Polska pełni funkcję tzw. operatora wyznaczonego. Dostarcza listy w każdy punkt kraju przez pięć dni w tygodniu. Problem w tym, że owe usługi powszechne są nierentowne. Tymczasem Poczta, zmieniając strategię z okresu rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy prezesem był Jerzy Jóźkowiak, zwiększyła kurczącą się wówczas sieć placówek i na nowo zaczęła zatrudniać listonoszy. Efekt? Usługa powszechna może przynieść państwowemu operatorowi potężną stratę - zauważa dziennik.

– Taka sytuacja miała miejsce raz – w 2013 r., kiedy działalność powszechna przyniosła ok. 110 mln zł straty. Poczta Polska musiała wtedy sama pokryć swoją stratę równą jej udziałowi w rynku. Było to ok. 100 mln zł – wskazuje Krzysztof Piskorski, prezes Instytutu Pocztowego. Dodając, że do dziś Poczta Polska nie otrzymała należnej jej rekompensaty od innych podmiotów.

Poczta Polska zapewnia, że spółka w dalszym ciągu planuje cykliczne przeznaczanie w każdym roku określonych kwot na wzrost płac. Operator chce jednak podwyżki powiązać z jakością wykonywanej pracy i terminowością.

Władze firmy nie doszły jednak do porozumienia ze związkowcami. Dlatego też, NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej zdecydowała o piątkowej pikiecie pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
Złydoszpiku
2 lata temu
To niech poprawią jakość usług i pozbędą się złodzieji. Zamówiłem sprzęt na allegro i nie dość, że paczka dotarła po tygodniu to jeszcze w środku był włożony kawał złomu zamiast tego co zamawiałem a pudełko było ewidentnie otwierane
prawda
4 lata temu
W środku wygląda już jak w spożywczym zaraz po komunie, istne lata 90te! Ta poczta zawalona jest tandetnymi ksiazkami kucharskimi siostry Rydzyk, zabawkami, galanterią skórzaną, czasopismami, słodyczami i nie zapomnijmy o zniczach! Czekam na hot-dogi i frytki na wynos! Mam nadzieje że polska poczta wreszcie zbankrutuje, życze Wam jak najszypszego upadku!!! Niech żyją paczkomaty Inpostu bez kolejki i niemiłego personelu!
Andrzej
4 lata temu
No dobra a teraz co prawda a co fałsz? ( Jak informuje "Rzeczpospolita", Poczta Polska pierwszy raz od lat poniesie straty na usługach powszechnych.) - (– Zgodnie ze strategią Poczta Polska stawia na rozwój usług logistycznych. Rocznie przewozimy ponad 1,8 miliarda przesyłek pocztowych i ponad 1 mln przesyłek paletowych. Prognozy pokazują, że w kolejnych latach wolumeny będą rosły.)Od 2010 zabrano wysługę, kasowe , premię ,nie było podwyżek związanych z inflacją brak ,, wkładów do długopisu począwszy a skończywszy na wyzyskiwaniu prywatnych pojazdów do obsługi rejonów itd itd itd.
Bo no
4 lata temu
Jeżeli jest tak dobrze i PIS stosuje rozdawnictwo dla patoli to dlaczego ma sie nie znaleźc 500 plus dla ludzi ciezko pracujacych.
ja
4 lata temu
niektórzy myślą że większe zarobki rozwiążą ich problemy. Zarobki są ważne, ale ważniejsze jest to, jak wydajemy pieniądze. Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdy majątek można roztrwonić. Patrz przykłady niegdyś sławnych sportowców, aktorów, muzyków itp. Zarabiali miliony i co? Wydawali miliony! Zobaczcie sobie ksią,zke „Emeryt,ura nie jest Ci potzrebna” Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi
...
Następna strona