Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Podatek handlowy w Polsce. KE odwołuje się do TSUE

45
Podziel się

Komisja Europejska odwołuje się do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. podatku handlowego w Polsce. Wcześniej unijny sąd orzekł, że KE niesłusznie uznała daninę za niedozwoloną pomoc publiczną.

Podatek handlowy. KE odwołała się od wyroku Sądu UE. TSUE zajmie się daniną
Podatek handlowy. KE odwołała się od wyroku Sądu UE. TSUE zajmie się daniną (PAP, Markus Heine)
bEiqIxXF

Jest odwołanie Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od wyroku Sądu Unii Europejskiej. Ten ostatni orzekł niedawno, że Polska ma prawo zastosować podatek od handlu detalicznego, a KE popełniła błąd, uznając go za niedozwoloną pomoc publiczną.

"Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa" - ogłosił w komunikacie Sąd UE w połowie maja. Bruksela w 2016 roku zablokowała wprowadzony przez rząd podatek, uznając, że jego konstrukcja dyskryminuje większe sieci handlowe.

bEiqIxXH

Wyrok nie był ostateczny i prawomocny, bo Komisji Europejskiej przysługiwało od niego odwołanie - i tak też zrobiła. Teraz TSUE musi je rozpatrzyć.

"Komisja w szczególności domaga się wyjaśnień od Trybunału Sprawiedliwości w sprawie standardu ustalenia selektywnego charakteru podatku" - tłumaczą urzędnicy biura prasowego KE w oświadczeniu przesłanym PAP. Jak dodają, "wyjaśnienia te będą przydatne Komisji w egzekwowaniu zasad pomocy państwa dotyczących progresywnych podatków obrotowych".

Rząd specjalną ustawą już w 2016 zawiesił obowiązywanie nowej daniny ściąganej od sklepów do końca 2019 roku, jednak - po korzystnym wyroku z maja - planował przywrócić go jeszcze w tym roku, mowa była o nawet o wrześniu. Swoim odwołaniem do TSUE, KE odwlekła ten proces.

bEiqIxXN
Zobacz także: Obejrzyj: Ważą się losy podatku handlowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiqIxYi
KOMENTARZE
(45)
ROK1956
rok temu
CO ZA CHAMSTWO
xd
2 lata temu
KE jest po stronie swoich sieci handlowych. Jedna unijna mafia ,
ksiundz
2 lata temu
Jarosław Polskę zbaw
bEiqIxYj
SWEY
2 lata temu
KTO TE SIECI HANDLOWE TU TRZYMA WYPAD
jkl
2 lata temu
Polska powinna zachowac sie jak unie podatki dla handlu i Polskaa prasa. prasa wypisuje wiecznie sponsorowane bzdety wymyslone w brukselce
...
Następna strona