Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania. Nowe przepisy wcale nie pomogły spadkobiercom

54
Podziel się:

Zasady liczenia pięcioletniego terminu od nabycia do sprzedaży dziedziczonych nieruchomości przez lata budziły wątpliwości. Nowy przepis miał wyjaśnić wątpliwości, ale w rzeczywistości zastawił na spadkobierców nową pułapkę.

Przy sprzedaży odziedziczonej nieruchomości obowiązują dodatkowe obostrzenia podatkowe
Przy sprzedaży odziedziczonej nieruchomości obowiązują dodatkowe obostrzenia podatkowe (Shutterstock.com)

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe zasady rozliczenia sprzedawanych mieszkań, domów i działek, które zostały uzyskane w spadku. Regulacja miała być bardziej korzystna dla spadkobierców, ale muszą oni uważać na istotne ograniczenie. Jeśli bowiem dojdzie do działu spadku i otrzymają więcej niż ich pierwotny udział w dziedziczonej nieruchomości, muszą zastosować niekorzystne zasady rozliczenia, co ostatecznie prawdopodobnie skończy się zapłatą podatku – informuje "Rzeczpospolita".

Jak liczyć termin nabycia nieruchomości? Moment ten jest dla zapłaty podatku kluczowy, bo z fiskusem nie musi się rozliczać osoba, która pozbywa się mieszkanie, domu lub działki po pięciu latach od nabycia.

Według stanu po 1 stycznia 2019 r. decyduje moment nabycia nieruchomości przez spadkobiercę. Jeśli jednak w wyniku działu spadku udział danej osoby został powiększony, to mamy do czynienia z nowym nabyciem. Spadkobierca musi więc porównać wartość udziałów otrzymanych w drodze dziedziczenia ustawowego z tym, co dostał w wyniku działu spadku. "Rzeczpospolita" wyjaśnia, że przy sprzedaży nieruchomości powstanie przychód "w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze działu spadku". Ten przychód musi on wykazać w rocznym zeznaniu i po odjęciu kosztów zapłacić od dochodu 19-proc. podatek.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowe podatki w Polsce. "Rząd szuka pieniędzy na 500+"

Taka rygorystyczna interpretację przepisów krytykuje adwokat Mateusz Sudowski. Zwraca uwagę, że pięcioletni termin liczymy od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę i bez znaczenia powinno być dokonanie działu spadku.

- Nie można bowiem nabyć własności rzeczy wyłącznie w drodze działu spadku, Nie jest nową formą nabycia, nawet jeśli w jego wyniku spadkobierca otrzymuje rzeczy, których wartość przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał – wyjaśnia.
I przewiduje, że "opisana interpretacja wróży nowe spory".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
elamarik
4 lata temu
mam takie smao zdanie, ustawy o dziedziczeniu są moim zdanie kompletnie nie logiczne, zwykły człowiek nie ma szans żeby cokolwiek z nich zrozumieć, ja korzystałam z usług radcy Karola Wieczorskiego, inaczej przepadło by mi bardzo duzo majatku po dziadkach
AJ
4 lata temu
Darowizna i po sprawie ;)
PAWEL
4 lata temu
Że Też Ktoś Musi Się Męczyć W Takiej KLITCE Jak Myszy W nodze niedzielnym takiego prezentu za darmo nie ma jak to na wsi zdrowe powietrze i zero zgiełku chyba żebym musiał jechać do roboty ale duże miasto odpada raczej
farsa
4 lata temu
Zamiast zbijać bąki i udawać głupka to moze niech przejrzą orzecznictwo, skargi, te całe ministerstwa. Dowiedzą się jakie extra orzecznicto stosowano dla kolesiów. prawo/lewo Oni nie muszą się spinać, sprzedawać, dzielić, zapewniona posadka plus profity.
Z matmy miałe...
4 lata temu
Dodajcie do tego artykulu przyklad na prawdziwych liczbach, bo nic nie wiadomooooo
...
Następna strona