Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania. Nowe przepisy wcale nie pomogły spadkobiercom

Zasady liczenia pięcioletniego terminu od nabycia do sprzedaży dziedziczonych nieruchomości przez lata budziły wątpliwości. Nowy przepis miał wyjaśnić wątpliwości, ale w rzeczywistości zastawił na spadkobierców nową pułapkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Przy sprzedaży odziedziczonej nieruchomości obowiązują dodatkowe obostrzenia podatkowe

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe zasady rozliczenia sprzedawanych mieszkań, domów i działek, które zostały uzyskane w spadku. Regulacja miała być bardziej korzystna dla spadkobierców, ale muszą oni uważać na istotne ograniczenie. Jeśli bowiem dojdzie do działu spadku i otrzymają więcej niż ich pierwotny udział w dziedziczonej nieruchomości, muszą zastosować niekorzystne zasady rozliczenia, co ostatecznie prawdopodobnie skończy się zapłatą podatku – informuje "Rzeczpospolita".

Jak liczyć termin nabycia nieruchomości? Moment ten jest dla zapłaty podatku kluczowy, bo z fiskusem nie musi się rozliczać osoba, która pozbywa się mieszkanie, domu lub działki po pięciu latach od nabycia.

Według stanu po 1 stycznia 2019 r. decyduje moment nabycia nieruchomości przez spadkobiercę. Jeśli jednak w wyniku działu spadku udział danej osoby został powiększony, to mamy do czynienia z nowym nabyciem. Spadkobierca musi więc porównać wartość udziałów otrzymanych w drodze dziedziczenia ustawowego z tym, co dostał w wyniku działu spadku. "Rzeczpospolita" wyjaśnia, że przy sprzedaży nieruchomości powstanie przychód "w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze działu spadku". Ten przychód musi on wykazać w rocznym zeznaniu i po odjęciu kosztów zapłacić od dochodu 19-proc. podatek.

Obejrzyj: Nowe podatki w Polsce. "Rząd szuka pieniędzy na 500+"

Taka rygorystyczna interpretację przepisów krytykuje adwokat Mateusz Sudowski. Zwraca uwagę, że pięcioletni termin liczymy od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę i bez znaczenia powinno być dokonanie działu spadku.

Podatek a sprzedaż nieruchomości. Jak rozliczyć PIT?

- Nie można bowiem nabyć własności rzeczy wyłącznie w drodze działu spadku, Nie jest nową formą nabycia, nawet jeśli w jego wyniku spadkobierca otrzymuje rzeczy, których wartość przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał – wyjaśnia.
I przewiduje, że "opisana interpretacja wróży nowe spory".

Sprzedałeś dom lub mieszkanie? Nie zapomnij o podatku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: spadek, nieruchomość, podatek od sprzedaży nieruchomości, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2019

MarekZnowu jakiś prawniczy bełkot , którego nikt nie rozumie .

13-11-2019

olozłodzieje już zaczynają kombinować

13-11-2019

KajaBiednemu to wiatr zawsze w oczy...

Rozwiń komentarze (54)