Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys
16.06.2020 07:34

Podatek VAT. Kościński o jego obniżce: "nie ma dyskusji"

Nie ma dyskusji o czasowej obniżce podatku VAT na wzór Niemiec - przekonuje minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Tłumaczył, że rząd ma inny pomysł na ożywienie gospodarki po kryzysie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Tadeusz Kościński (na zdjęciu) przekonuje, że na dziś nie ma pomysłu obniżki VAT.

W rozmowie z dziennikiem Kościński był pytany m.in. o to, jak rząd zamierza rozruszać gospodarkę po trwającym kryzysie. Dziennikarze chcieli się dowiedzieć, czy Polska pójdzie śladem Niemiec i także zdecyduje się na czasowe obniżenie stawek podatku VAT.

- Już obniżyliśmy VAT punktowo, np. do zera w odniesieniu do płynów do dezynfekcji rąk i części wyrobów medycznych. Ale o obniżce wszystkich stawek VAT nie ma dyskusji - jasno zadeklarował szef resortu finansów. Zapewnił też, że nie ma tematu zmian i cięć w programach socjalnych typu 13. i 14. emerytury.

- Aby rozruszać gospodarkę po kryzysie, chcemy jak najwięcej płynności wpompować w sektor przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Te programy wpisują się w te plany - wytłumaczył Kościński. Dodał również, że dodatkowe fundusze przeznaczone emerytom mają "bezpośredni wpływ na konsumpcję".

Zobacz też: Tarcza finansowa będzie przedłużona? Decyzja do końca lipca

Jak zatem rząd planuje stymulować gospodarkę? Przede wszystkim poprzez duże projekty inwestycyjne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej.

- Ale równie ważne są inwestycje lokalne: w drogi, mosty, szpitale, szkoły. Wtedy wykonawcami będą lokalne firmy, co będzie miało duże przełożenie na lokalne rynki pracy, konsumpcję - uszczegółowił minister finansów.

W jego ocenie również prognozy OECD dotyczące recesji polskiej gospodarki są "zbyt pesymistyczne". Zakładają one, że PKB zmniejszy się o ok. 7,5 proc., a w przypadku drugiej fali pandemii koronawirusa - o 9,5 proc.

- W ostatnich tygodniach w gospodarce widać wyraźne ożywienie. Komisja Europejska przedstawiła prognozę, wedle której PKB Polski spadnie o 4,3 proc. I wydaje mi się, że taki wynik, tzn. spadek PKB od 4 do 5 proc., jest bardzo prawdopodobny - zapewnił Kościński.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kryzys, koronawirus, koronawirus kryzys, koronawirus w Polsce, SARS-CoV-2, Covid-19, COVID19, pkb polski, gospodarka, tadeusz kościński, ministerstwo finansów, recesja, vat, podatek vat, gospodarka, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-06-2020

ZK590czy w trosce o obywateli PIS hardo utrzymuje drakońska stawkę VAT ? Wprowadzając VAT w 1992 roku było powiedziane, że 22% jest tylko … Czytaj całość

16-06-2020

WitekZ tego co pamiętam to CZASOWO to VAT był podwyższony.

16-06-2020

HaHaooo!!!!!!!!!!!!!! odnalazł się minister finansów , teraz gospodarka ruszy z kopyta.

Rozwiń komentarze (113)