Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Podatek VAT. Kościński o jego obniżce: "nie ma dyskusji"

114
Podziel się:

Nie ma dyskusji o czasowej obniżce podatku VAT na wzór Niemiec - przekonuje minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Tłumaczył, że rząd ma inny pomysł na ożywienie gospodarki po kryzysie.

Tadeusz Kościński (na zdjęciu) przekonuje, że na dziś nie ma pomysłu obniżki VAT.
Tadeusz Kościński (na zdjęciu) przekonuje, że na dziś nie ma pomysłu obniżki VAT. (Flickr)

W rozmowie z dziennikiem Kościński był pytany m.in. o to, jak rząd zamierza rozruszać gospodarkę po trwającym kryzysie. Dziennikarze chcieli się dowiedzieć, czy Polska pójdzie śladem Niemiec i także zdecyduje się na czasowe obniżenie stawek podatku VAT.

- Już obniżyliśmy VAT punktowo, np. do zera w odniesieniu do płynów do dezynfekcji rąk i części wyrobów medycznych. Ale o obniżce wszystkich stawek VAT nie ma dyskusji - jasno zadeklarował szef resortu finansów. Zapewnił też, że nie ma tematu zmian i cięć w programach socjalnych typu 13. i 14. emerytury.

- Aby rozruszać gospodarkę po kryzysie, chcemy jak najwięcej płynności wpompować w sektor przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Te programy wpisują się w te plany - wytłumaczył Kościński. Dodał również, że dodatkowe fundusze przeznaczone emerytom mają "bezpośredni wpływ na konsumpcję".

Zobacz także: Zobacz też: Tarcza finansowa będzie przedłużona? Decyzja do końca lipca

Jak zatem rząd planuje stymulować gospodarkę? Przede wszystkim poprzez duże projekty inwestycyjne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej.

- Ale równie ważne są inwestycje lokalne: w drogi, mosty, szpitale, szkoły. Wtedy wykonawcami będą lokalne firmy, co będzie miało duże przełożenie na lokalne rynki pracy, konsumpcję - uszczegółowił minister finansów.

W jego ocenie również prognozy OECD dotyczące recesji polskiej gospodarki są "zbyt pesymistyczne". Zakładają one, że PKB zmniejszy się o ok. 7,5 proc., a w przypadku drugiej fali pandemii koronawirusa - o 9,5 proc.

- W ostatnich tygodniach w gospodarce widać wyraźne ożywienie. Komisja Europejska przedstawiła prognozę, wedle której PKB Polski spadnie o 4,3 proc. I wydaje mi się, że taki wynik, tzn. spadek PKB od 4 do 5 proc., jest bardzo prawdopodobny - zapewnił Kościński.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(114)
anka
3 lata temu
VAT- w pl -23%, Wegry-25% w niemczech zarabia sie ok 4 krotnie wiecej vat teraz 19% bo był 16 % ale tam niema rządowych firm dla swoich kacykow ...w USA srednie 7% i wszystko jasne
Ttt
4 lata temu
Jaki VAT 0% na dezynfekcje? Co najwyżej 8% jako produkt biobójczy
Ziom
4 lata temu
Na co liczycie? Żyd wam nie da nigdy. Nawet nie mówi poprawnie po polsku.
Czu
4 lata temu
Nie ma dyskusji, ok więc to samo należy zastosować w sprawie podwyżek dla posłów.
wrth56yjhyt
4 lata temu
Niemcy obniżyli do 16%, ale co tam, dumnych Polaków stać
...
Następna strona