Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
08.11.2019 21:02

"Podnoszenia podatków dla Kowalskiego nie będzie". Tadeusz Kościński składa deklarację w money.pl

Zmian w podatkach dla Polaków nie będzie - deklaruje w rozmowie z money.pl Tadeusz Kościński, który ma być nowym ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Szef resortu finansów jest natomiast m.in. za wprowadzeniem podatku handlowego i dalszym uszczelnianiem VAT oraz cyfryzacją skarbówki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mateusz Morawiecki i Tadeusz Kościński znają się od lat. Kościński będzie nowym ministrem finansów w rządzie PiS (Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EAST NEWS)

Jak przyznaje w rozmowie z money.pl, Tadeusz Kościński konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego oglądał w Londynie. To tutaj się urodził, tutaj ma rodzinę. I tutaj spędza kilkudniowy weekend, w Polsce pojawi się już we wtorek. Gmach Ministerstwa Finansów nie będzie dla niego nowy, gdyż w tym roku został wiceministrem finansów.

Plany? - W tej chwili jest oczywiście za wcześnie, żeby mówić o konkretnych rozwiązaniach dla resortu finansów, ale kierunki są jasne. Jestem za dalszym uszczelnianiem podatków, dalszą walką z szarą strefą i dalszą walką z mafiami podatkowymi - mówi w rozmowie z money.pl.

- Bez uczciwie płaconych podatków nie ma szkół, nie ma systemu edukacji, nie ma szpitali i sprawnej służby zdrowia - mówi.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Rząd obiecuje stałą kwotę. "Ustawa budżetowa nic na ten temat nie mówi"

- Jestem przekonany, że polskie finanse powinny być zdecydowanie bardziej cyfrowe. Dlatego jestem gorącym zwolennikiem obrotu bezgotówkowego, jestem zwolennikiem e-paragonów, jestem zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań. Na to musimy stawiać, również w kontaktach podatnika z organami skarbowymi - dodaje. I takie deklaracje nie powinny dziwić. Tadeusz Kościński przez lata odpowiadał za pion kart w BZWBK. To właśnie stąd zna się z Mateuszem Morawieckim. Wprost można mówić, że jest to jego zaufany człowiek.

- Ministerstwo Finansów w ostatnich latach odsunęło się od rynku finansowego. Czas powrócić do dialogu, czas otwarcie informować o opracowywanych rozwiązaniach - mówi.

Jak przyznaje, jego zadaniem jest utrzymanie zrównoważonego budżetu w 2020 roku. - Nie ma i nie będzie planów podnoszenia podatków dla Polaków, dla Kowalskiego - deklaruje.

Mateusz Morawiecki i PiS odkryli karty. Nowy skład rządu jest już znany
Nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości. W resortach gospodarczych spore zmiany

- W projekcie budżetu na przyszły rok zapisane są m.in. zmiany w kwestii akcyzy na niektóre towary i już zapowiedziane zmiany będziemy konsekwentnie wprowadzać. Wciąż otwarta jest kwestia podatku handlowego, który najprawdopodobniej będzie odłożony do połowy przyszłego roku - dodaje. I zaznacza, że o wszystkich ostatecznych rozstrzygnięciach będzie jeszcze informował. - Od lat mówi się o podatku od cukru w produktach, o podatku cyfrowym od międzynarodowych korporacji. Jestem zwolennikiem tych dyskusji - dodaje. Cały czas tłumi jednak nastroje: żadnych decyzji w tym zakresie nie ma. Konieczne są jednak wyliczenia i realna ocena sytuacji.

Jak mówi, w kwestii zniesienia limitu 30-krotności zmian składek na ZUS, istotna jest wspólna decyzja polityczna obozu Zjednoczonej Prawicy. W tej chwili nie chce się wypowiadać w tym temacie.

Jarosław Kaczyński tuż przed prezentacją nowego składu rządu tłumaczył, że wyzwaniem na najbliższe 4 lata będzie utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego i tłumienie skutków ewentualnego spowolnienia światowej koniunktury.

Henryk Kowalczyk żegna się z rządem. Nie będzie już Ministrem Środowiska
"Nie obrażam się, nie jestem zły, odpocznę". Henryk Kowalczyk żegna się z rządem i Ministerstwem Środowiska

- Spowolnienie gospodarcze ma wiele wymiarów. Nie mam wątpliwości, że utrzymanie wysokiego poziomu inwestycji oraz wsparcie dla polskich przedsiębiorców na rynkach międzynarodowych jest kluczowe dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski - mówi.

Jak podkreśla, w Ministerstwie Finansów nie planuje żadnej rewolucji, a "ewolucję".

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2019

Adama co pis miałby zrobić? nałożyć podatek handlowy na kowalskiego? Nałoży na sklepy i firmy, tak, że wszyscy dobrze popamiętamy nierządy pisu. Przecież … Czytaj całość

08-11-2019

...Czyli VAT na chwilę będzie kolejny rok. I np. podatek od marketów, które jak w przypadku bankowego, nie zapłaci Kowalski. Śmiech na sali.

08-11-2019

GypsyGdzie się podziała pan Horała ? Biega szuka pan Horała gdzie się mafia VAT podziała? A tymczasem mafia cała w ministerstwie się schowała

Rozwiń komentarze (285)