Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Podwyżki gazu. Rachunki za gaz wzrosną wrosną trzeci raz w tym roku

13
Podziel się:

Każdy kto ogrzewa dom gazem musi szykować się na podwyżki. Do końca roku będzie musiał wydać przeciętnie o 50 zł więcej. To oznacza wzrost rachunków dla blisko 7 mln osób korzystających z gazu do gotowania, podgrzewania wody i ogrzewania domów - informuje ''Fakt''.

Podwyżki gazu. Rachunki za gaz wzrosną wrosną trzeci raz w tym roku
Czeka nas już trzecia podwyżka gazu w tym roku. (imago stock&people)
bEKlnqZh

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu o 7,4 proc. dla gospodarstw domowych. To kolejna podwyżka gazu w tym roku - poprzednia miała miejsce w sierpniu.

O ile wzrosną rachunki? Jak podaje URE wynika, najmniej, bo o 72 gr miesięcznie wzrośnie opłata w przypadku gazu używanego tylko do gotowania. W wypadku osób mających piecyki gazowe do wody - podwyżka wyniesie około 4,50 zł miesięcznie.

Najmocniej podwyżki uderzą w tych, którzy używają gazu do ogrzewania, w tym wypadku rachunek wzrośnie o prawie 14 zł.

bEKlnqZj
Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

W dodatku to już trzecia podwyżka w tym roku. Jak wyliczył ''Fakt'' łącznie opłaty w ostatnich miesiącach wzrosły aż o 11 -17 proc.

Bezpośrednim powodem wzrostu cen są rosnące ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego. Na razie URE hamuje apetyty spółek na podwyżki gazu. Jednak już od 2024 roku taryfy na gaz mają być uwolnione od regulacji.

bEKlnqZp

Wzrosty cen zapowiadają także spółki ciepłownicze i energetyczne, które już składają wnioski o nowe taryfy. Jeżeli zostaną one rachunki za dostarczenie ciepła do domów mogą wzrosną od 10 do nawet 30-40 proc. W tym wypadku powodem podwyżek są wysokie ceny emisji CO2 i wyższe ceny węgla i gazu niezbędne do wyprodukowania ciepła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKlnqZK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
wlkp
3 tyg. temu
Podwyzka gazu o 100 % !!! Gen gaz energia . Opłaty stałe na tym samym poziomie, cena gazu kwh z 0.08 groszy na 0.22 grosze.
Taka Prawda
miesiąc temu
I to jest właśnie klasyczne napędzanie inflacji.
erni
miesiąc temu
W PRL-u ludzie przez wiele lat za gaz płacili miesięcznie od 5-8 zł. Teraz to kwoty powyżej 100 zł, oby... bo przy ogrzewaniu gazem te sumy dochodzą do 1000 zł.
bEKlnqZL
Dawać
miesiąc temu
Dawajcie dawajcie więcej podwyżek może w końcu ludzie wyjdą na ulice , wiem jedno jak by to był PRL to by ludzie wyszli bo każdy praktycznie żył na jednej stopie i była jedność a ze teraz można powiedzieć ze połowa Polaków ma pieniążki a połowa nie ma nic i dla tego szans na jakiekolwiek strajki są małe 😥
oko
miesiąc temu
Nigdy wiecej nie dam sie nabrac na to zeby glosowac na PISowcow