Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polacy boją się utraty pracy. W sondażu przyznało się do tego 42,7 proc. badanych

18
Podziel się

Koronawirus jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ale i gospodarki. Ekonomiści straszą recesją, a ludzie boją się o pracę. Najnowszy sondaż wskazuje, że ankietowanych obawiających się jej utraty jest więcej niż tych pewnych zatrudnienia.

Polacy boją się utraty pracy.
Polacy boją się utraty pracy. (PAP, PAP, Łukasz Gągulski)
bDJEIpEB

Utraty pracy boi się 42,7 proc. ankietowanych. Spokojnych o pracę jest 40,1 proc. badanych. Zdania w tej kwestii nie ma pozostałe około 17 proc. - wynika z najnowszego sondażu SW Research dla Rzeczpospolitej.

Obawy te związane są z epidemią koronawirusa, która m.in. w związku z zamknięciem gospodarki będzie miała poważne konsekwencje dla firm, a więc i zatrudnionych pracowników. Niektóre firmy już przeprowadziły zwolnienia grupowe. Inne dopiero je zapowiadają.

W tym tygodniu największy polski pośrednik finansowych Open Finance zapowiedział, że pracę straci w grupie do 340 osób.

bDJEIpED
Zobacz także: Ulga w podatkach, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom

Z badania wynika, że więcej kobiet (45 proc.) ma obawy o utratę pracy niż mężczyzn (40 proc.). Statystyka ta rośnie do około 50 proc. w przypadku ankietowanych między 35 i 49 rokiem życia.

Sondaż przeprowadzono między 21 a 22 kwietnia metodą badania omnibusowego na losowej próbie respondentów liczącej około 800 osób w wieku powyżej 16. roku życia.

bDJEIpEJ

Obawy są słuszne m.in. w obliczu najnowszych wieści z USA. Tam tylko w ubiegłym tygodniu 4 mln 427 tys. Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W sumie w nieco ponad miesiąc pracę straciło za Oceanem ponad 26 mln ludzi. Mniej miejsc pracy powstało przez ostatnie 10 lat.

Wśród polskich ekonomistów przewijają się prognozy zakładające możliwość wzrostu bezrobocia w kraju nawet do 10 proc. Obecnie w statystykach jest 5,4 proc. bezrobotnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDJEIpEK

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDJEIpFe
KOMENTARZE
(18)
Rom
10 miesięcy temu
A za dwa lata runie cala poczta polska bo bedzie mnostwo spraw sadowych o niewlasciwe przechowywanie wrazliwych danych osobowych i zwiazane z tym konsekwencje. Jesli chca zeby przeslac pliki bez zabezpieczen to jakie oni maja pojecie o odpowiedzialnosci za takie zbiory danych. Dojdzie do masowych roszczen odszkodowawczych.
Epic Virus
10 miesięcy temu
Ci co się nie obawiają będą zaskoczeni.
Anonim
10 miesięcy temu
mój kraj taki piękny... ledwie miesiąc zamrożona gospodraka (bo gospodarką tego nie nazywajmy) i już panika... ale po co było przez x lat odkładać pieniądze na "tego typu kwiatki"... lepiej przeżreć a resztę rozkraść...za jakieś 6-12 miesięcy zachodnia gospodarka wróci do stanu wyjściowego a Polska pewnie za 2-4 lata dopiero odbuduje 1.5 miesięczną stratę...
bDJEIpFf
stop
10 miesięcy temu
w urzędach zostaną sami pisowcy bo Morawiecki szykuje czystkę a po wyborach będą mieli listy kto za pis i przeciw po to przepisy lista z oświadczeniem i PESEL i wtedy zaczną się czystki
Tomek Gancarc...
10 miesięcy temu
Trzeba kupować w Polskichi i Polskie towary ludzie wydawajcie hajs macie 900 mld oszczędności kupujcie remontujcie domy działki itp ale Polskimi towarami pozdr
...
Następna strona