Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polacy boją się utraty pracy. W sondażu przyznało się do tego 42,7 proc. badanych

18
Podziel się

Koronawirus jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ale i gospodarki. Ekonomiści straszą recesją, a ludzie boją się o pracę. Najnowszy sondaż wskazuje, że ankietowanych obawiających się jej utraty jest więcej niż tych pewnych zatrudnienia.

Polacy boją się utraty pracy.
Polacy boją się utraty pracy. (PAP, PAP, Łukasz Gągulski)
bEpWeVTV

Utraty pracy boi się 42,7 proc. ankietowanych. Spokojnych o pracę jest 40,1 proc. badanych. Zdania w tej kwestii nie ma pozostałe około 17 proc. - wynika z najnowszego sondażu SW Research dla Rzeczpospolitej.

Obawy te związane są z epidemią koronawirusa, która m.in. w związku z zamknięciem gospodarki będzie miała poważne konsekwencje dla firm, a więc i zatrudnionych pracowników. Niektóre firmy już przeprowadziły zwolnienia grupowe. Inne dopiero je zapowiadają.

W tym tygodniu największy polski pośrednik finansowych Open Finance zapowiedział, że pracę straci w grupie do 340 osób.

bEpWeVTX
Zobacz także: Ulga w podatkach, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom

Z badania wynika, że więcej kobiet (45 proc.) ma obawy o utratę pracy niż mężczyzn (40 proc.). Statystyka ta rośnie do około 50 proc. w przypadku ankietowanych między 35 i 49 rokiem życia.

Sondaż przeprowadzono między 21 a 22 kwietnia metodą badania omnibusowego na losowej próbie respondentów liczącej około 800 osób w wieku powyżej 16. roku życia.

bEpWeVUd

Obawy są słuszne m.in. w obliczu najnowszych wieści z USA. Tam tylko w ubiegłym tygodniu 4 mln 427 tys. Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W sumie w nieco ponad miesiąc pracę straciło za Oceanem ponad 26 mln ludzi. Mniej miejsc pracy powstało przez ostatnie 10 lat.

Wśród polskich ekonomistów przewijają się prognozy zakładające możliwość wzrostu bezrobocia w kraju nawet do 10 proc. Obecnie w statystykach jest 5,4 proc. bezrobotnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpWeVUe

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpWeVUy
KOMENTARZE
(18)
Jaro
rok temu
A lodek wierzy we wszystko co slyszy,i pokornie siedzi w domku jak wladza każe. Ciekawe jak długo ludzie dadzą sobie prać mózg?? A prowident zaciera ręce.
chojak
rok temu
czyli, powrót do przeszłości. A mówili, że wehikuły czasu nie istnieją.......a tu proszę pis nędza.....:-))))))))))))))))))
Klient
rok temu
Jeszcze do niedawna do fryzjera trzeba było zamawiać się na 3 tyg do przodu, kto chciał wcześniej był wyśmiany 1 osoba na 2 godziny, reszta do widzenia, w restauracji wszystkie stoliki zajęte na 2 godziny do przodu nie było możliwości aby zjeść posiłek w kulturalnych warunkach, jedynie pod schodami, a stliki stały puste czekając na wyimaginowanych klientów. A teraz płacz!!!!!!
bEpWeVUz
Balbina
rok temu
Moja corcia dzisiaj mi powiedziala : pracuje ten kto nie ma pieniedzy ! a kto ma to nie pracuje ! namieszala mi w glowie .
Dżesika
rok temu
A ja mam 500 plus. I mam was w nosie