Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Rekord wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ponad 26 mln Amerykanów straciło pracę

12
Podziel się

4 mln 427 tys. Amerykanów złożyło w ubiegłym tygodniu wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W sumie w nieco ponad miesiąc pracę straciło za Oceanem ponad 26 mln ludzi. Mniej miejsc pracy powstało przez ostatnie 10 lat.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy wygląda źle.
Sytuacja na amerykańskim rynku pracy wygląda źle. (PAP)
bErRmIKt

Departament Pracy USA jak co tydzień opublikował najnowsze statystyki dotyczące liczby nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych. W ciągu siedmiu dni przybyło 4 mln 427 tys. osób bez pracy.

To już piąty tydzień gigantycznego przyrostu bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Przed pandemią koronawirusa tygodniowo do urzędów trafiało niewiele ponad 200 tys. wniosków.

bErRmIKv

W sumie przez pięć tygodni, a więc od wprowadzenia blokady amerykańskiej gospodarki, liczba wniosków o zasiłek przekroczyła 26 mln. To około 16 proc. całej siły roboczej.

"Wszystkie miejsca pracy utworzone podczas najdłuższego boomu zatrudnienia w historii USA zostały zniszczone w ciągu około miesiąca" - podkreśla agencja Reuters. Przypomina, że od września 2010 roku (a więc od końca poprzedniego kryzysu) do lutego tego roku w USA utworzono 22 mln miejsc pracy.

Zobacz także: Ulga w podatkach, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom
bErRmIKB

Pocieszeniem może być fakt, że w ostatnim tygodniu przybyło nieco mniej wniosków niż poprzednio i to o 810 tys. Najgorszy był wynik z 2 kwietnia, gdy okazało się, że w tydzień przybyło ponad 6,8 mln bezrobotnych.

Amerykanie widząc co się dzieje wychodzą na ulice. Przybywa ludzi protestujących przeciw blokadzie gospodarki. Prezydent Trump zapowiada już, że będzie powoli odmrażał poszczególne gałęzie gospodarki. Pytanie, ile do tego czasu osób straci pracę.

bErRmIKC

- Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych krwawi w tempie i skali nigdy wcześniej nie widzianej - komentuje sytuację Scott Anderson, główny ekonomista Bank of the West w San Francisco. Ekspert cytowany przez agencję Reuters podkreśla, że sytuację można porównać do klęski żywiołowej na skalę całego kraju.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErRmIKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Rtv
rok temu
A u nas art pt fiskus ozadnej złotowce nie zapomni
Rtv
rok temu
Kto by nie chciał ca 1000 USD na tydzień zasiłku na osobę jak małżeństwo to 2000usd na tydzień bez pracy a potem jacy to amerykanie bogaci każdy podróż do około świata się wybierze na Sycylii domek sobie kupi
Nicki
rok temu
Kwarantanna narobila wiecej problemow niz porzytku a WHO powinno dostac klapsa za sianie paniki....
bErRmIKX
wiuyvb
rok temu
Ja sie pytam o powod tego rozwalenia gospodarki, bo z tygodnia na tydzien widac ze nie jest nim zaden wirus czy pandemia tym bardziej, moze nawet nie chodzi tylko o gl...te. Wiec kto i po co to zrobil, oto jest pytanie za kilkadziesiat bilionow usd...
HH
rok temu
Stany nawet zasilku nie placa