Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Polacy chcą mieć wolne po świętach. 27 grudnia będziemy odpoczywać?

190
Podziel się:

"Nie chcemy iść do pracy po Bożym Narodzeniu! 27 grudnia, czyli w święto z okazji rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, wolimy mieć jeszcze jeden wolny dzień" - pisze sobotni "Super Express".

Polacy chcą mieć wolne po świętach. 27 grudnia będziemy odpoczywać?
Polacy chcą mieć wolne zaraz po świętach Bożego Narodzenia (Flickr, Dafne Cholet, (CC BY 2.0))
bETwQdWt

"SE" przypomina, że na początku października Sejm uchwalił nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. "Przypada ono 27 grudnia, czyli w rocznicę wybuchu powstania. Decyzją Sejmu ten dzień nie będzie wolny od pracy" - zaznacza dziennik.

54 proc. Polaków za wolnym

Nie jest to jednak - jak dodaje - zgodne z oczekiwaniami Polaków. "Z sondażu Instytutu Badań Pollster zrobionego na zlecenie "Super Expressu" wynika, że za wolnym dniem 27 grudnia opowiada się 54 proc. respondentów" - informuje "Super Express".

bETwQdWv
Zobacz także: Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Zaangażowany w sprawę Rafał Reczek mówił, że wcześniej samorządowcy rozmawiali z ministrami w KPRP, pomysł się spodobał. - Padła deklaracja, że jeżeli uda się uzbierać głosy poparcia ponad podziałami, to pan prezydent, z mocy urzędu, wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, związaną z ustanowieniem dnia 27 grudnia świętem państwowym - powiedział Reczek. Jak dodał, to przedsięwzięcie jest inicjatywą oddolną, społeczną i obywatelską.

bETwQdWB

Nowe święto, ale dzień pracujący?

Nawet jeśli 27 grudnia zostanie świętem państwowym, to nie oznacza od razu, że będzie to dzień wolny, a dla pracowników okazja do dłuższego wypoczynku po Świętach Bożego Narodzenia. Inicjatorzy akcji zakładają, że 27 grudnia miałby być dniem pracującym.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Miasto ostatecznie zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, a większa część Wielkopolski do połowy stycznia. Zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski z 1919 roku – w jego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwQdWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(190)
gość
3 tyg. temu
A nie lepiej zrobić wolne w wigilię ? aby ludzie mogli przygotować święta na spokojnie ? przecież zakupy 23 grudnia nie popsują się dzień później.
Kasnet
miesiąc temu
Jeśli byłby to dzień wolny to 90% ludzi nie będzie wiedzieć z jakiego powodu mają wolne :-)
leń
miesiąc temu
pracujmy w soboty, niedziele i święta - reszta WOLNE !!!
bETwQdWX
bbbbbb
2 miesiące temu
skoro nauczyciele tyle siedzą i nic nie robią, święto i wolne cały czas, i jeszcze narzekają, że za dużo pracują, to niech normalni ludzie też maja wolne.
Co tam
2 miesiące temu
Najlepiej świętować przez 360 dni!!!
...
Następna strona