Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Polacy w 2018 roku wydali na gry ponad 2 mld zł. Jesteśmy drugim rynkiem w regionie

0
Podziel się:

Z każdym rokiem wydajemy coraz więcej pieniędzy na elektroniczną rozrywkę. W ubiegłym roku Polacy za gry zapłacili ponad 2 mld zł. Najszybciej rośnie rynek gier na smartfony.

Polskim "towarem" eksportowym jest gra "Wiedźmin" CD Projektu.
Polskim "towarem" eksportowym jest gra "Wiedźmin" CD Projektu. (Materiał prasowy)

W 2018 roku Polacy wydali na gry wideo 2 mld 57 mln 700 tys. zł - wynika z raportu Newzoo i Wargaming. To oznacza, że zapłaciliśmy o blisko 150 mln zł więcej niż rok wcześniej. A prognozy zakładają, że wzrostowy trend utrzyma się w kolejnych latach.

W stosunku do poprzednich lat prawie wszystkie segmenty pokazały wzrosty. Największe obroty w 2018 roku notowały gry mobilne na smartfony (+12,49 proc.), następne były gry na komputery osobiste (+4,66 proc.). Gry konsolowe zbliżyły się do tych na komputery osobiste i podobnie jak w przypadku gier mobilnych na smartfony wykazały się dużą dynamiką wzrostu (+8,12 proc.).

Spadek zanotowały jedynie gry przeglądarkowe o -7,8 proc. i analitycy prognozują dalsze tracenie na znaczeniu tego segmentu rynku.

- Branża gier komputerowych jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi światowego i polskiego przemysłu. Także jej rozwojowa tendencja jest naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy. Wzrosty wydatków Polaków w segmencie konsol i gier mobilnych pokazują, że przestajemy być głównie rynkiem gier PC, a otwieramy się na nowe sposoby konsumpcji treści - komentuje Konrad Rawiński, menedżer Wargaming.

Zobacz także: Cyberpunk 2077. Nowy projekt twórców "Wiedźmina"

Polska na tle innych krajów

Polska jest obecnie drugim rynkiem w całej Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wydatków na gry. Na pierwszym miejscu jest Rosja. Jej rynek jest blisko trzykrotnie większy. Na trzecim miejscu podium plasuje się Kazachstan, gdzie wydatki są o nieco ponad połowę mniejsze niż u nas.

Na tle wszystkich krajów Europy plasujemy się na ósmej pozycji. Liderem są Niemcy (prawie 5 mld dolarów), drugie miejsce przypada Wielkiej Brytanii (4,7 mld dolarów), a trzecie miejsce zajmuje Francja (3,3 mld dolarów). Polskę w tym ujęciu wyprzedza bezpośrednio Holandia, a za nami jest Szwajcaria.

Wydatki na gry będą rosły

Według danych firmy analitycznej Newzoo, statystyczny Polak w ubiegłym roku wydał na gry niecałe 59 dolarów, czyli równowartość około 225 zł. Prognozy zakładają, że w 2019 kwota ta zwiększy się o blisko 6 proc.

Najszybciej będzie rósł rynek gier mobilnych na smartfony (+11 proc.). Zainteresowanie grami na komputery osobiste PC i konsole powinno być stabilne. Oczekuje się większych wydatków odpowiednio o 3,1 i 5,7 proc.

- Rok 2019 będzie jeszcze lepszy, a ma to związek z systematyczną popularyzacją gier w społeczeństwie oraz nowymi metodami dotarcia do odbiorców. Streamingi, abonamenty na tytuły poszczególnych wydawców, większe zaangażowanie właścicieli platform oraz kluczowych studiów deweloperskich i wydawców w Polsce czy wciąż rosnący eSport. To wszystko sprawia, że wirtualna rozrywka jest coraz powszechniejsza, zrozumiała i dostępna dla statystycznego Polaka - podkreśla Konrad Rawiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)