Notowania

giełda
18.03.2019 10:51

Ruszył WIG.Games. Ostry wzrost na pierwszej sesji

Indeks WIG.Games to jeden z nowej generacji wskaźników warszawskiej giełdy. Wkrótce będzie można grać na wzrosty i spadki jednej z najszybciej rosnących branż polskiej gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Branża gamingowa przyciąga coraz więcej ludzi i pieniędzy

Chciałoby się zapytać: dlaczego tak późno? Spółki gamingowe przyciągają od lat uwagę i pieniądze sporej części giełdy, a dopiero teraz doczekały się indeksu. WIG.Games debiutuje w poniedziałek.

I debiutuje od razu z przytupem. Po godzinie notowań rośnie o 2,1 proc. Głównie za sprawą spółek 11 Bit i PlayWay, które zyskują po ponad 4 proc.

(Money.pl)

Sam indeks nie jest byle jaki. Ma nie tylko umożliwić obserwację notowania spółek, produkujących gry wideo, ale i w niedalekiej przyszłości będzie można grać na wzrosty i na spadki najważniejszych pięciu spółek z sektora jednocześnie.

Zobacz też: Tyler "Ninja" Blevins po raz pierwszy w Polsce. Zobacz relację z jego "nocnej zmiany"

W kolejnym kroku GPW planuje wprowadzenie kontraktów terminowych opartych o WIG.Games i pozostałe nowe indeksy makrosektorowe. Dzięki temu będzie można grać na wzrosty i spadki m.in. spółek gamingowych bez konieczności inwestowania bezpośrednio w akcje pięciu spółek.

Spekulacja będzie większa

Inwestorzy liczą najwyraźniej na większe obroty i ostrzejszą spekulację na tych akcjach, bo postanowili wyłożyć pieniądze na ich kupno w poniedziałek. Rosną cztery na pięć spółek.

W portfelu indeksu są akcje (w kolejności wpływu na zmiany indeksu): CD Projekt, 11 Bit, Ten Square Games, PlayWay i CI Games. Pierwsza z nich decyduje o ponad 44 proc. notowań nowego wskaźnika, 11 Bit o 28 proc. Najgorzej w poniedziałek radzi sobie CI Games (-3,4 proc.), a najlepiej 11 Bit (+5 proc.).

- Nowe indeksy grupują spółki z wybranych branż, jednolitych ze względu na swoją specyfikę. Co ważne, liczba spółek, uczestników indeksu będzie stała, ich kwalifikacja będzie miała miejsce na podstawie analizy płynności, zaś udziały największych spółek będą limitowane. Takich zasad nie spełniają indeksy sektorowe, gdzie kwalifikacja spółek i ich wagi wynikają z ich udziału w WIG. Dzięki temu poszerzymy naszą ofertę indeksową o wskaźniki, które mogą być instrumentami bazowymi dla kontraktów terminowych – mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Kontrakty terminowe na indeksy makrosektorowe, w tym WIG.Games pojawią się w obrocie giełdowym po zatwierdzeniu warunków obrotu dla tych kontraktów przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, wig games, indeksy giełdowe, wig.games
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

Gejmy na selyDzieki Bogu ze naszym rzadom udalo sie sprzedac naiwnym inwestorom przynoszace straty polskie fabryki , kopalnie , stocznie , telekomunikaCJE , … Czytaj całość

18-03-2019

didimosdlaczego tak późno? bo trzeba nałapać jeleni, którzy kupią i tak już napompowane akcje tych spółek

Rozwiń komentarze (2)