Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW planuje wprowadzenie do obrotu nowych instrumentów pochodnych

2
Podziel się:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) planuje wprowadzenie do obrotu nowych instrumentów pochodnych dostosowanych do potrzeb uczestników rynku, podała giełda. Celem inicjatywy strategicznej - rozwój instrumentów pochodnych - jest zainteresowanie nowych inwestorów rynkiem terminowym. GPW we współpracy z uczestnikami rynku wprowadziła możliwość notowań kontraktów terminowych na akcje pojedynczych spółek z mnożnikami 1 i 10.

GPW planuje wprowadzenie do obrotu nowych instrumentów pochodnych

"Dalszy rozwój rynku instrumentów pochodnych został ujęty w inicjatywie strategicznej GPW. Uważamy, że jednym z priorytetów jest przyciągnięcie inwestorów na ten rynek, dlatego wprowadziliśmy szereg zmian regulacyjnych, organizacyjnych oraz systemowych, co umożliwiło wprowadzenie do obrotu kontraktów terminowych z mnożnikami 1 i 10. Niższa wartość kontraktu i w konsekwencji niższa wartość depozytu zabezpieczającego mogą stanowić zachętę dla inwestorów do większej aktywności. Zmiana ta ułatwi również aktywne wspieranie płynności przez animatorów rynku, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa obrotu" - powiedziała członek zarządu GPW Izabela Olszewska, cytowana w komunikacie.

W związku z wprowadzeniem nowych mnożników w obrocie na GPW od 18 marca 2019 r. będą dostępne:

- kontrakty terminowe z mnożnikiem 1 dla kontraktów terminowych na akcje spółki LPP oraz z mnożnikiem 10 na akcje spółki 11 BIT Studios;

- kontrakty terminowe na akcje spółek Santander Bank Polska oraz mBank z mnożnikiem 10 (poprzednio 100; dotyczyć będzie wyłącznie serii wprowadzanych do obrotu od 18 marca 2019 r.), podano również.

GPW planuje również wprowadzenie nowych kontraktów indeksowych. Instrumentami bazowymi dla nowych kontraktów będą indeks WIG.GAMES oraz trzy indeksy makrosektorowe, których publikację GPW rozpoczyna 18 marca 2019 r.:

- Banki-ubezpieczenia-rynek kapitałowy-wierzytelności (WIG.MS-FIN)

- Paliwa-gaz-chemia (WIG.MS-PET)

- Energia-górnictwo-surowce (WIG.MS-BAS).

"Konstrukcja indeksów była konsultowana z uczestnikami rynku tak, aby nowe wskaźniki w jak największym stopniu spełniały wymogi atrakcyjnych instrumentów bazowych dla kontraktów terminowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu inwestorzy szybko zauważą ich zalety i przekonają się do tych instrumentów" - dodała Olszewska.

Pierwsza publikacja nowych indeksów będzie miała miejsce 18 marca br. Wartości indeksów będą podawane w sposób ciągły co 15 sekund od rozpoczęcia do zakończenia sesji. Kontrakty terminowe na indeksy makrosektorowe pojawią się w obrocie giełdowym po zatwierdzeniu warunków obrotu dla tych kontraktów przez Komisję Nadzoru Finansowego, podsumowano.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Inwestor
3 lata temu
Powiedzmy wprost;jak sie nei ma pomyslow na gielde,to sie mnozy byty bez sensu.Samych indeksow mamy juz diabli wiedza ile iw ciaz tworza kolejne,do niczego absolutnie niepotrzebne.GPW umiera po cichu,wiec mnozenie jeszcze pochodnych to smiech przez lzy. Gdy inne gieldy jzu bardzo dawno s ana kolejnych rekordach,nasza nie wyszla jeszcze nawet na poziomy z roku 2007.A przypomnijmy,ze PMM wlasnie szykuje nowy podatek od sprzedazy wiekszych ilosci akcji.Juz nei 19 % ale 28 % a nawet 32 %.KTO bedzie wiec u ans imnwestowac i ILE dostana klienci funduszy emerytalnych i inwestycyjnych,gdy zabiora im z zarobku az tyle ??
gracz
3 lata temu
Czyli jak postawie 10 zeta na Srebrną to po 15 sekundach bede mial w kieszeni 1 zlotowke?