Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polacy zadłużyli się na święta. Na początku roku odbije im się to czkawką

13
Podziel się:

Z powodu nadmiernych zakupów świątecznych niemal połowa Polaków odczuje problemy finansowe na początku 2023 r. Problem ten dotknie częściej kobiet niż mężczyzn – wynika z badania BIG InfoMonitor. Eksperci oceniają, że spiętrzenie grudniowych wydatków to jedna z głównych przyczyn kłopotów finansowych Polaków.

Polacy zadłużyli się na święta. Na początku roku odbije im się to czkawką
Zadłużenie na święta Bożego Narodzenia. W 2023 r. Polacy wejdą z kłopotami finansowymi (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

Diana Borowiecka z BIG InfoMonitor zwróciła uwagę, że odczuwanie skutków nadmiernych wydatków świątecznych deklaruje 47 proc. Polaków. To 3 pp. więcej niż w 2021 r. 22 proc. z nich będzie odczuwać problemy finansowe do miesiąca. 19 proc. z kolei – od dwóch do trzech miesięcy po świętach.

Powiększyła się jednak grupa ankietowanych, którym problemy finansowe będą towarzyszyć dłużej. W przypadku 4 proc. badanych zostaną z nimi na okres od czterech do sześciu miesięcy, a 2 proc. – nawet powyżej pół roku.

Wskaźnik osób deklarujących, że nie odczuwają skutków nadmiernych wydatków świątecznych, spadł z poziomu 44 proc. w 2021 r. do 35 proc. w 2022 r. Spłata długów i uporządkowanie finansów w 2023 r. jest priorytetem dla co 8. osoby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cena "serniczka" ostro w górę. Ekspert liczy podwyżki cen produktów. Kluczowe są jaja

Spiętrzenie wydatków w grudniu

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak podkreślił, że w styczniu oraz w lutym będzie już wiadomo, jak dla budżetów domowych zakończył się grudzień. – Rozsądne zarządzanie finansami pozwoli uniknąć wpisu do rejestru dłużników – zauważył.

Tylko w pierwszym kwartale 2022 r. do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK trafiło prawie 21 tys. niesolidnych płatników. To niemal tyle, co w całym bieżącym roku, a zaległości nowych i wpisanych już wcześniej dłużników wzrosły o ponad 3,7 mld zł.

Spiętrzenie grudniowych wydatków to jedna z głównych przyczyn kłopotów finansowych Polaków – stwierdził Sławomir Grzelczak.

Długi problemem Polaków

A wierzyciel ma prawo wpisać do rejestru osobę, która opóźnia o minimum 30 dni płatność na co najmniej 200 zł. Według danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK na koniec listopada zaległe zobowiązania 2 682 475 niesolidnych płatników wyniosły prawie 78,3 mld zł. W ciągu 11 miesięcy 2022 r. liczba dłużników zwiększyła się o 20 813 osób, a zaległości pozakredytowe i kredytowe wzrosły o prawie 5,8 mld zł.

Z badania wynika, że 13 proc. Polaków w ramach postanowień noworocznych planuje spłatę zaległych zobowiązań. 11 proc. z nich skupi się spłacie rat kredytów i pożyczek, 2 proc. – na rachunkach a 3 proc. – na długach u rodziny lub znajomych.

79 proc. Polaków nie ma zaległych zobowiązań. Pozostałe 8 proc. to osoby które, choć obciążone długami, to nie planują ich spłacić, gdyż nie są w stanie.

Rok 2022 był dla naszych finansów trudny, a kolejny może być jeszcze trudniejszy. Szanse na uporanie się z zaległymi zobowiązaniami maleją wraz ze wzrostem kosztów życia, dlatego dłużnicy nawet nie podejmują próby poradzenia sobie z nimi. Gdy dla wielu Polaków priorytetem stały się codzienne wydatki związane z zakupami żywności, temat długów schodzi na dalszy plan – przyznał Sławomir Grzelczak.

Prezes BIG InfoMonitor zwrócił uwagę, że trudna sytuacja gospodarcza w 2022 r. będzie miała wpływ na nasze wyniki finansowe w ciągu całego 2023 r.

Badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor przeprowadzono na próbie 1042 dorosłych Polaków techniką CAWI w dniach 9-12 grudnia 2022 r.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Karol
rok temu
ja nawet nie myślałem o super świętach bo i tak z kasą słabo. jeszcze trochę i się ogarnę, mam kruka który mnie windykuje i ich podejście mi sporo pomaga
ja1
rok temu
będa glosowac na PO i PSL .ci im pomoga i pozwola pracowac do 70 roku zycia by spokojnie mogli dlug splacić.
Rozum
rok temu
Dwa dni świąt widocznie trzeba w końcu się najeść i ........!!!
logiczny
rok temu
Kochane ludziska razem Jarosław!Jarosław! powinno pomóc w końcu jesteśmy przed wyborami to pożyczy na wysoki procent za granicą i sprawi ,że czkawkę odwlecze ☝️😉🤒
RPawłowski
rok temu
Jakim trzeba być NIEODPOWIEDZIALNYM człowiekiem żeby się zadłużyć na święta albo wakacje. Co się dzieje z ludźmi? Nie mam kasy to żyję SKROMNIEJ