Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

ERIF – rejestr dłużników – jak działa i jakie ma znaczenie?

0
Podziel się:

W Polsce funkcjonują różne biura informacji gospodarczej, które gromadzą dane o nierzetelnych dłużnikach. Jednym z nich jest ERIF. Co to jest ERIF i na jakich zasadach dodawane są wpisy w tym rejestrze?

ERIF – rejestr dłużników – jak działa i jakie ma znaczenie?
ERIF - Europejski Rejestr Informacji Finansowej. (unsplash.com)

Czym jest ERIF?

Czym właściwie jest ERIF? Jest to Biuro Informacji Gospodarczej. Działalność ERIF polega na przyjmowaniu informacji, ich przechowywaniu i ujawnianiu. Podstawą prawną funkcjonowania ERIF są przepisy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. 

Dokładna nazwa ERIF brzmi: ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., w skrócie ERIF BIG. Funkcjonuje na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, ale jego działalność jest regulowana również przepisami odrębnych ustaw. Skrót ERIF wziął się od nazwy: Europejski Rejestr Informacji Finansowej.

Do czego służy ERIF? 

ERIF funkcjonuje jako biuro informacji gospodarczych i jako ogólnopolski rejestr dłużników. Musisz jednak wiedzieć, że ERIF pośredniczy w udostępnianiu informacji takich jak:

  • dane o zobowiązaniach, które nie zostały spłacone w terminie, czyli o długach,
  • informacje o płatnikach, którzy regulują swoje zobowiązania na czas.

Nie można więc powiedzieć, że jest to wyłącznie rejestr dłużników. ERIF gromadzi bowiem również pozytywne informacje, wskazujące na rzetelne wywiązywanie się konkretnych osób i firm ze swoich zobowiązań natury finansowej. Biuro przyjmuje, przechowuje i udostępnia (ujawnia) informacje gospodarcze.

Z punktu widzenia użytkowników baz ERIF pozwalają one na wpisanie do nich informacji o rzetelnych lub spóźniających się z płatnościami dłużnikach. Dane na temat osób fizycznych i przedsiębiorców gromadzone są w rejestrach ERIF, a następnie mogą je przeglądać inne podmioty, które chciałyby na przykład sprawdzić wiarygodność kontrahentów i partnerów biznesowych lub klientów będących osobami fizycznymi. 

Celem działania ERIF jest ujawnianie rzetelnych informacji o wiarygodności finansowej różnych osób i podmiotów. Pozwala to na stopniowe zwiększanie bezpieczeństwa w relacjach pomiędzy różnymi uczestnikami obrotu gospodarczego. Jeśli np. firma chce podpisać nową umowę z kontrahentem, to zanim złoży podpis pod dokumentem, może sprawdzić, czy taki podmiot nie jest nierzetelnym dłużnikiem, którego dane znajdują się w ERIF. 

Do ERIF wierzyciele mogą wpisywać swoich dłużników, nie tylko tych nierzetelnych, ale i terminowo spłacających swoje zobowiązania. Jeśli chodzi o negatywne dane, to zgodnie z ustawą do bazy ERIF wpisany może być każdy konsument, który nie spłacił na czas zobowiązania w wysokości co najmniej 200 zł, a opóźnienie wynosiło minimum 30 dni. Konsument musi być wcześniej poinformowany o zamiarze wpisania do BIG-u, co samo w sobie może być wystarczającą motywacją do spłaty długu. 

Ponadto, jeśli chodzi o przedsiębiorców wpisywanych z negatywną adnotacją do ERIF, to ich dane mogą zostać zapisane, jeśli podstawą zobowiązania jest określony stosunek prawny, np. umowa lub tytuł wykonawczy, zadłużenie wynosi minimum 500 zł i okres przeterminowania wynosi co najmniej 30 dni. Do dłużnika wierzyciel musi wysłać listem poleconym wezwanie do zapłaty co najmniej na 30 dni przed dopisaniem go do rejestru dłużników ERIF. 

Czy BIG i ERIF to to samo?

ERIF jest jednym z działających na polskim rynku BIG-ów, czyli biur informacji gospodarczej. Jest jednocześnie aktualnie jedynym w Polsce BIG-iem, który cyklicznie poddaje posiadaną bazę weryfikacji, która przeprowadzana jest przez niezależnego, biegłego rewidenta – KPMG Audyt Sp. z o.o. 

Obok ERIF w Polsce działają inne Biura Informacji Gospodarczej, w tym:

  • BIG InfoMonitor,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowy Rejestr Długów – KRD,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych. 

Jak sprawdzić, czy jesteś w ERIF?

Chcąc sprawdzić informacje o sobie lub innych osobach albo firmach w ERIF, należy skierować taką prośbę do biura ERIF. Informacje o konkretnych podmiotach są przekazywane w formie pisemnych raportów, zwykle jako elektroniczny dokument. Mogą one dotyczyć zarówno indywidualnych osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. 

System ERIF działa w trybie online, co ułatwia dopisywanie dłużników i sprawdzanie informacji na ich temat w rejestrze. Musisz jednak wiedzieć, że za dopisanie dłużnika do rejestru i pobranie raportu na temat konkretnej osoby lub podmiotu trzeba zapłacić. 

By móc sprawdzić dane w systemie ERIF, wejdź na stronę www.erif.pl, wejdź w zakładkę "Dla Konsumenta" i następnie zapoznaj się z ofertą. Dla dopisania dłużnika czy sprawdzenia swoich danych w bazach ERIF trzeba założyć konto użytkownika. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)