Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KB
|

Nie uciekniesz. Drogówka ma nową broń. Sypią się mandaty

119
Podziel się

Pirat szalejący na drodze, ale i działkowicz opalający się topless w swoim ogródku – czuje oko policyjnego drona zrobi zdjęcie wszędzie. Nie każde będzie można jednak przedstawić w sądzie jako dowód w sprawie.

Nie uciekniesz. Drogówka ma nową broń. Sypią się mandaty
Drogówka ma nową "broń". Nie ma przebacz (Policja)
bDZRXzvp

Jak przypomina portal prawo.pl, policjanci do tej pory używali dronów w niewielkim zakresie, głównie jako wsparcie czynności operacyjnych np. przy zwalczaniu zorganizowanej przestępczości lub przestępczości narkotykowej.

Teraz mają pomóc policjantom z wydziałów ruchu drogowego.

Zobacz także: Będzie bon gastronomiczny. Minister zdradza szczegóły
bDZRXzvr

Drony trafiły już do większości komend wojewódzkich policji pod koniec ubiegłego roku, a także w lutym lub marcu. Jednak dopiero teraz zaczynają być wykorzystywane na większą skalę. W każdej komendzie wojewódzkiej są stworzone dwuosobowe zespoły do ich obsługi.

"Bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym" — wylicza w rozmowie z prawo.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Każda komenda ma już drona

bDZRXzvx

Pozwoli to rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego, a tym samym na ujawnianie wykroczeń, m.in. wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej.

Na razie — jak opowiadają policjanci — drony wykorzystywane są w miejscach, gdzie dochodzi do najgroźniejszych zdarzeń. Tam, gdzie do tej pory policja miała ograniczone możliwości przeprowadzania kontroli.

"Na łukach drogi, na wzniesieniach, nad przejściami dla pieszych, w których ruch nie jest regulowany światłami. Nad przejściami dla pieszych, które prowadzą przez ulice o więcej niż jednym pasie w każdą stronę lub skrzyżowaniach" – informuje mł. aspirant Kamil Karbowniczek z biura prasowego KWP w Lublinie.

Dron może zawisnąć też w okolicy skrzyżowania i rejestrować ignorowanie przez kierowców czerwonego światła sygnalizacji, a także sytuacje, gdy wbrew obowiązkowi nie zatrzymują się przed sygnalizatorem, korzystając z zielonej strzałki.

bDZRXzvy

Wykorzystując zbliżenie, urządzenie może nagrać kierowcę, który podczas jazdy korzysta z telefonu czy podróżnych, którzy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Operatorzy drona będą współpracować z patrolem drogowym. Gdy zaobserwują popełnienie wykroczenia, szybko przekażą informację do patrolu drogówki, który podejmuje dalsze działania.

Posypały się pierwsze mandaty na drogach

Lubelska drogówka chwali się, że dron spełnił pokładane w nim nadzieje. Podczas akcji, którą zorganizowano tydzień temu, przeprowadzono 320 kontroli, ujawniono 270 wykroczeń i zatrzymano 11 dowodów rejestracyjnych.

bDZRXzvz

Nie w każdych warunkach pogodowych drony mogą być wykorzystane — np. przy silnym wietrze, opadach, mrozie - nie można ich użyć. Ponadto policyjny dron, jak każdy inny bezzałogowy statek powietrzny, może wylecieć w górę dopiero po zgłoszeniu lotu do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Waldemar Dadas biegły z zakresu fonoskopii zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. Nie tak istotne jest w jaki sposób policja używa dronów, ale to, w jaki sposób wykorzystuje potem nagrania? Czy nie narusza przy tym prawa od prywatności i wizerunków osób postronnych. Drony rejestrują szeroki obraz i mogą hipotetycznie zarejestrować osobę, która we własnym ogródku opala się topless.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZRXzvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(119)
Roman
2 tyg. temu
Są juz nautralizatory dronów zakłucic ich sygnał zmusic do lądowania i rozpieprzyc im te drony za inwigilacje sledzenie nagrywanie kogos kamerą bez przyczyny to przestępstwo
mnm
4 tyg. temu
A skąd wiadomo czy dron latający nad moim ogródkiem jest policyjny a nie wścibskiego sąsiada? No wiem, jak go potraktuję kamieniem to się dowiem.
Policja przys...
4 tyg. temu
Nie długo nie będą wychodzić z komend. Na zgłoszenie polecą dronem. A kiedy będą mieli skutery ścigacze takie jak z gwiezdnych wojen ? Albo plecaki odrzutowe ?
bDZRXzvT
Stop cenzurze...
4 tyg. temu
Jest prawo które zabrania lotów dronem nad budynkami i ludźmi - strzelać, rzucać do dronów wszystko i wszystkim bo można bo nie wiesz kto to tak naprawdę podgląda. Nad drogami drony się nie sprawdzą bo mogą latać max 15-20 minut bo baterie słabe, rozumiem że można wymieniać baterie ale i to się im znudzi jak dostaną wezwanie i trzeba będzie cały majdan zwijać. Ja się zastanawiam skoro jest tyle narkotyków dlaczego w szkołach nie przeprowadza się nalotów z psami ❓
Młody
4 tyg. temu
Witaj inwigilacjo, "maszt tu wolność słowa, lecz uważaj na swą mowę". Namiastka wolności, matrix, najlepszy niewolnik= pozór wolności. Musi się ten satanistyczny system zmienić.
...
Następna strona