Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Policzyli, ile będzie kosztował nas koronawirus. Suma robi wrażenie

4
Podziel się:

Globalna gospodarka może ponieść straty w wysokości od 5,8 do 8,8 biliona dolarów, co odpowiada 6,4 - 9,7 proc. globalnego produktu krajowego brutto. Finansiści z Asian Development Bank (ADB) podliczyli wpływ koronawirusa na światową ekonomię.

Pracownicy z fabryki butów w Azji czekają na badanie lekarskie.
Pracownicy z fabryki butów w Azji czekają na badanie lekarskie. (PAP)

W ocenie potencjalnego wpływu ekonomicznego COVID-19 na gospodarkę, oszacowali, że straty gospodarcze w Azji i na Pacyfiku mogą wynosić od 1,7 bln do 2,5 bln dolarów, w zależności od długości tzw. lockdownu. Chińska Republika Ludowa może ponieść straty w wysokości od 1,1 bln do 1,6 bln dolarów.

Rządy na całym świecie szybko zareagowały na skutki pandemii, wprowadzając środki, takie jak złagodzenie polityki fiskalnej i monetarnej, zwiększone wydatki na ochronę zdrowia oraz bezpośrednie wsparcie na pokrycie strat dochodów i dochodów. Według raportu ciągłe wysiłki rządów ukierunkowane na te środki mogą złagodzić wpływ gospodarczy COVID ‑ 19 nawet o 30–40 proc. Może to zmniejszyć globalne straty gospodarcze z powodu pandemii o 4,1 - 5,4 bln dolarów.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6510373036324993v">Tarcza antykryzysowa. Ponad 2,6 mln wniosków o pomoc z ZUS-u</a>

Analiza obejmuje 96 gospodarek dotkniętych epidemią z ponad 4 milionami przypadków COVID-19. Oprócz tąpnięć związanych z turystyką, konsumpcją, inwestycjami oraz powiązaniami handlowymi i produkcyjnymi, nowy raport obejmuje kanały transmisji, takie jak wzrost kosztów wymiany handlowej wpływający na mobilność, turystykę i inne branże. Bierze też pod uwagę zakłócenia po stronie podaży, które negatywnie wpływają na produkcję i inwestycje oraz reakcje polityczne rządów, które łagodzą skutki globalnego wpływu gospodarczego COVID-19.

- Ta analiza przedstawia szeroki obraz bardzo znaczącego potencjalnego wpływu COVID-19 na gospodarkę. Podkreśla także ważną rolę, jaką mogą odgrywać interwencje polityczne, które pomagają łagodzić szkody dla gospodarek. Nasze ustalenia mogą dostarczyć rządom odpowiedniego przewodnika po polityce, podczas opracowywania i wdrażania środków mających na celu powstrzymanie i stłumienie pandemii oraz zmniejszenie jej wpływu na ich gospodarki i ludzi - powiedział główny ekonomista ADB, Yasuyuki Sawada.

W raporcie czytamy, że zamknięcie granic, ograniczenia podróży i blokady, które gospodarki dotknięte epidemią wprowadziły w celu zahamowania rozprzestrzeniania się COVID-19, prawdopodobnie zmniejszą światowy handel o 1,7 bln - 2,6 bln dol. Globalny spadek zatrudnienia wyniesie od 158 do 242 milionów miejsc pracy, przy czym Azja i Pacyfik zanotują 70 proc. całkowitych strat w zatrudnieniu. Dochód z pracy na całym świecie spadnie o 1,2 bln - 1,8 bln dolarów.

Oprócz zwiększenia wydatków na zdrowie i wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej, niezbędna jest ochrona zatrudnionych – piszą autorzy raportu. To pozwoli na uniknąć powolnego i bolesnego procesu ożywienia gospodarczego. Rządy powinny też pilnować zakłóceń łańcucha dostaw, wspierać handel w internecie i logistykę a także finansować tymczasowe środki ochrony socjalnej, aby zapobiec gwałtownemu spadkowi konsumpcji.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Piotr wielki
4 lata temu
Niezła cena za zabawę Chińczyków z wirusami.
zeflik
4 lata temu
Epidemia tj. pandemia strasznie nas doświadcza. Zmarło już przez nią mniej ludzi jak w tym samym czasie rok temu. Ojjjjj Gewałt!!! Dlatego jak najszybciej należy podać wszystkim szczepionki i zamontować czipy do rzyci, żeby się żaden jeden covid nie prześlizł się był!
JERZY.
4 lata temu
Polska w wyniku bezprawnie i bezzasadnie wprowadzonej przez Szumowskiego kwarantanny każdego dnia traci kilka miliardów złotych. Taka jest skala sabotażu gospodarki jakie dopuścili się rządzący.
Say
4 lata temu
Poza tym, że niektórzy zmarli inni stracili lub mogą stracić pracę innych kosztów z powodu których należałoby robić tragedię narodową nie widzę. Z drugiej strony za jakiś czas gospodarka ruszy i ci którzy zwolnili będą zatrudniać i poniosą z tego powodu dodatkowe koszty dużo większe niż gdyby nie zwalniali pracowników.