Renata Beger

Data i miejsce
urodzenia:
1958-07-18, Silno
Stan cywilny: mężatka
Wykształcenie: średnie zawodowe
Zawód: ekonomista

Renata Beger

Polityk Samoobrony;
- W latach 1992-2001 - wiceprzewodnicząca Wielkopolskiego Zarządu Związku Zawodowego Rolników "Samoobrona".
- W latach 1993-2001 - wiceprzewodnicząca Zarządu Wojewódzkiego Samoobrony.
- Od 2001 roku jest posłanką na Sejm, brała udział w pracach komisji do sprawy Rywina, w grudniu 2003 roku została z niej wykluczona.
- 26 listopada 2003 roku zrzekła się immunitetu poselskiego. W styczniu 2004 roku postawiono jej zarzut fałszowania list wyborczych. Miała własnoręczne dopisać wiele osób lub zlecić to innej osobie. 30 czerwca 2006 roku została skazana na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat.
- W maju 2004 (w wieku 46 lat) zdaje egzamin dojrzałości po ukończeniu nauki w szczecińskim Centrum Edukacyjnym "Zdroje". Zaoczne studia podejmuje jesienią na wydziale politologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zasłynęła dzięki "taśmom Beger", albo inaczej "Begergate" - we wrześniu 2006 roku w programie Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Morozowskiego "Teraz My" pokazano materiał filmowy nakręcony ukrytą kamerą. Cała Polska na antenie TVN mogła zobaczyć, jak wiceprezes PiS-u Adam Lipiński namawia ją do wystąpienia z Samoobrony i przejścia do PiS-u. Lipiński dawał jej pierwsze miejsce na liście partyjnej oraz stanowisko w Ministerstwie Rolnictwa. Była także obietnica utworzenia funduszu, z którego miałyby być spłacane weksle posłów odchodzących z partii Leppera.
Sprawa wywołała burzę. W specjalnym oficjalnym wystąpieniu premier Jarosław Kaczyński przeprosił obywateli urażonych zachowaniem działaczy swojej partii. Beger została ukarana naganą przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej, Wojciech Mojzesowicz ukarany został upomnieniem. W zachowaniu Lipińskiego nie dopatrzono się niczego nagannego.

Renata Beger - staż parlamentarny:

 • Poseł IV kadencji
 • Poseł V kadencji
  • Data wybrania: 2005-09-25
   Lista wyborcza: Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
   Okręg wyborczy: 38 Piła
   Liczba głosów: 10537