Money.plGospodarka Politycy Krystyna Bochenek

Krystyna Bochenek

Data i miejsce
urodzenia:
1953-06-30, Katowice
Stan cywilny: zamężna
Wykształcenie: wyższe

Krystyna Bochenek

Polityk, była dziennikarka.
- W 1976 r. ukończyła Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego i rozpoczęła pracę jako dziennikarka w Polskim Radiu Katowice. Sześciokrotna laureatka konkursu na radiowy reportaż dźwiękowy "Polska i świat". W 1991 r. zdobyła I miejsce w tym konkursie. Jest laureatką dziennikarskiej nagrody im. B. Prusa (2000 r.). Została też uhonorowana tytułem "Osobowości Radiowej" (1994).
Za profesjonalną publicystykę medyczną i działania społeczne na rzecz zdrowia została wyróżniona tytułem "Ecce homo" przez Śląskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych oraz tytułem "Senator bez barier" przez delegaturę polską "A hauter d'homme" - Parlament bez granic.
W 2002 r. została dyrektorem kreatywnym Radia Katowice SA.
Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. W 1987 r. stworzyła największą w kraju imprezę promującą język polski - "Ogólnopolskie dyktando". Jest ono organizowane cyklicznie (kilkanaście wydań krajowych i kilka zagranicznych dla Polonii).
Stworzyła blisko tysiąc godzin audycji o zdrowiu. Była współautorem programów telewizyjnych i stałych rubryk prasowych poświęconych zdrowiu.
- Przewodnicząca Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego, senatora RP, zmarłego w 2004 r.
- Była członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami oraz wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
- Była również członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącą Komisji Języka w Mediach. oraz Wiceprzewodniczącą Rady Programowej TVP Polonia.
- W Senacie V kadencji była członkinią Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Bezpartyjna.
- W wyborach 21 października 2007 roku została senatorem VII kadencji
- Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji
- Zginęła tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Leciała na obchody rocznicy mordu w Katyniu.
Biografia za www.senat.gov.pl

Krystyna Bochenek - staż parlamentarny:

 • Senator VI kadencji
  • Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
   Okręg wyborczy: 30 Katowice
 • Senator VII kadencji
  • Data wybrania: 2007-10-21
   Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
   Okręg wyborczy: 30 Katowice
   Liczba głosów: 255795