Jerzy Buzek

Data i miejsce
urodzenia:
1940-07-03, Śmiłowice
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe

Jerzy Buzek


Jerzy Buzek – polski polityk, były Przewodniczący Rady Ministrów oraz Parlamentu Europejskiego. Obecnie europoseł.

Pierwsze polityczne kroki Jerzy Buzek postawił w roku 1980, kiedy to wstąpił do Solidarności. Rok później został delegatem i przewodniczącym I Krajowego Zjazdu Delegatów Solidarności, który odbył się w Gdańsku. Buzek przewodniczył również IV, V i VI Zjazdowi delegatów „S”. Po roku 1989 związał się z ugrupowaniem AWS, gdzie był m.in. współautorem programu gospodarczego ugrupowania. Na czele AWS Buzek stanął w roku 2000. W wyborach parlamentarnych 1997 uzyskał mandat poselski i objął stanowisko Premiera. Szefem rządu został aż do końca kadencji Sejmu, czyli do roku 2001. Za jego rządów Polska wstąpiła do NATO, a on sam wprowadził cztery znaczące dla kraju reformy: emerytalną, oświaty, służby zdrowia oraz administracji. Po przegranych w wyborach parlamentarnych 2001 ustąpił ze stanowiska szefa AWS.

Od roku 2004 Jerzy Buzek nieprzerwanie zasiada w Parlamencie Europejskim. 15 lipca 2009 jako pierwszy Polak w historii stanął na czele Europarlamentu. Urząd ten piastował do 17 stycznia 2012 roku.

Z wykształcenia inżynier chemik. Posiada tytuł profesora nauk technicznych. Autor licznych prac dotyczących modelowania matematycznego, odsiarczania gazów spalinowych i optymalizacji procesów. Jerzy Buzek jest żonaty z Ludgardą z domu Czapla. Ich córką jest aktorka Agata Buzek.

Jerzy Buzek - staż parlamentarny:

  • Poseł III kadencji

Jerzy Buzek - pełnione funkcje:

  • Premier
    Okres pełnienia funkcji: od 1997-10-31 do >2001-10-19