Anna Grodzka

Data i miejsce
urodzenia:
1954-03-16, Otwock
Wykształcenie: wyższe
Zawód: przedsiębiorca

Anna Grodzka


Anna Grodzka – polska polityk, przedsiębiorczyni, działaczka społeczna, posłanka na Sejm VII kadencji.

Anna Grodzka jest z wykształcenia psychologiem. W czasach PRL działała w Zrzeszeniu Studentów Polskich. Polityczną karierę rozpoczęła od działalności w Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie związała się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych 1997 bezskutecznie próbowała uzyskać mandat poselski. Z SLD oficjalnie usunięta w roku 2011.

W wyborach do sejmu 2011 wystartowała z listy wyborczej Ruchu Palikota. Zdobyła blisko 20 tysięcy głosów poparcia w okręgu krakowskim i zasiadła w ławach poselskich. W roku 2012 oficjalnie przystąpiła do partii Janusza Palikota, a rok później została działaczką Twojego Ruchu. W 2014 zmieniła barwy partyjne i wstąpiła do ugrupowania Partia Zielonych. W roku 2015 zarejestrowała swój komitet wyborczy w wyborach prezydenckich, jednak nie udało jej się zebrać 100 tysięcy podpisów, niezbędnych do oficjalnego zarejestrowania kandydatury.

Anna Grodzka jest osobą transseksualną – urodziła się jako Krzysztof Bęgowski. Przeszła operację zmiany płci w Bangkoku. Jest pierwszą osobą transseksualną w Europie, która zasiadła w ławach parlamentarnych. Jako Krzysztof Bęgowski była w związku małżeńskim (rozwód w 2007 roku). Ma jednego syna.

Anna Grodzka - staż parlamentarny:

 • Poseł VII kadencji
  • Data wybrania: 2011-10-09
   Lista wyborcza: Ruch Palikota
   Okręg wyborczy: 13 Kraków
   Liczba głosów: 19451