Bogdan Klich

Data i miejsce
urodzenia:
1960-05-08, Kraków
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe

Bogdan Klich


Bogdan Klich – polski polityk, były minister obrony narodowej i eurodeputowany, obecnie senator. Z wykształcenia lekarz i historyk sztuki.

Bogdan Klich zaangażował się w politykę już w czasach studenckich. Był jednym z założycieli NZS-u oraz działaczem młodzieżówki Studenckiego Komitetu Solidarności. Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego.

W roku 1991 bezskutecznie starał się o mandat poselski w powszechnych wyborach parlamentarnych. Startował wówczas z listy Unii Demokratycznej. W latach 1999-2000 sprawował funkcję wiceministra obrony narodowej. Wcześniej pracował m.in. jako lekarz, kierownik działu informacji w TVP Kraków oraz doradca Pełnomocnika Rządu ds. Negocjacji z Unią Europejską.

W roku 2001 Bogdan Klich przystąpił do Platformy Obywatelskiej. Z ramienia tego ugrupowania został wybrany posłem na Sejm IV kadencji. Do roku 2004 sprawował funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Mandat poselski złożył po dostaniu się do Parlamentu Europejskiego w eurowyborach 2004.

15 listopada 2007 roku Donald Tusk mianował Bogdana Klicha Ministrem Obrony Narodowej. W maju 2010 roku tymczasowo powołany do składu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Nadzór nad resortem obrony narodowej sprawował do lipca 2011 roku. Kilka miesięcy później wybrany na senatora.

Bogdan Klich mieszka w Krakowie. Ma żonę i troje dzieci.

Bogdan Klich - staż parlamentarny:

 • Senator VIII kadencji
  • Data wybrania: 2011-10-09
   Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
   Okręg wyborczy: 33 Kraków II
   Liczba głosów: 95439

Bogdan Klich - pełnione funkcje:

 • Minister Obrony Narodowej
  Okres pełnienia funkcji: od 2007-11-16